Jak chronić się przed kleszczami? Dowiecie się tego z najnowszego odcinka programu 36,6°C!

Zobacz film: O czym będzie mowa w najnowszym odcinku programu 36,6? Źródło: 36,6

Wiosna to czas, kiedy cała przyroda budzi się do życia. Aktywne stają się również kleszcze. Każdego roku tych groźnych dla człowiek pajęczaków przybywa. Czy faktycznie są aż tak niebezpieczne? Jak się przed nimi chronić? Wszystkiego o kleszczach dowiecie się z najnowszego odcinka programu 36,6°C!

W Polsce żyje aż 19 gatunków kleszczy, jednak dla człowieka groźne są dwa - kleszcz pospolity i łąkowy. Niektóre pajęczaki mogą bowiem przenosić groźne patogeny, a ich wniknięcie do organizmu może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.

Jakie choroby mogą przenosić kleszcze?

Mimo że schorzeń, które mogą przenosić kleszcze jest kilka to największy strach budzą tylko dwa – borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.

Borelioza to choroba bakteryjna wywoływana przez Borrelia burgdorferi. Najbardziej charakterystycznym objawem boreliozy jest rumień wędrujący. Następnie u chorych mogą pojawić się objawy grypopodobne, a także zaburzenia ze strony układu nerwowego. Warto jednak pamiętać, że samo ukłucie kleszcza nie oznacza, że zachorujemy. Dlaczego? Po pierwsze nie każdy kleszcz jest nosicielem tej bakterii. Po drugie, aby patogen trafił do organizmu człowieka kleszcz musi żerować na skórze odpowiednio długo (tj. minimum 24 godziny). Po trzecie nawet jeśli mieliśmy kontakt z zakażonym kleszczem, to układ immunologiczny w ogromnej większości przypadków potrafi sam skutecznie zwalczyć groźną dla niego bakterię. Więcej informacje o boreliozie znajdziesz tutaj: Kiedy zrobić badanie na boreliozę? Rodzaje badań, ceny testów

Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba wirusowa. W przeciwieństwie do boreliozy patogen trafia do organizmu człowieka już w chwili ukłucia. Wirus KZM może przedostać się do ośrodkowego układu nerwowego i spowodować zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, co w skrajnych przypadkach może zakończyć się śmiercią pacjenta! Najlepszą ochroną przed kleszczowym zapaleniem mózgu jest szczepienie.

Zobacz także: Nie igraj z kleszczem. Wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu

Umiesz samodzielnie usunąć kleszcza?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Ochrona jest najważniejsza!

Wbrew obiegowej opinii kleszcze nie skaczą z drzew. Można je za to spotkać w miejskim parku czy na trawniku przed blokiem. Nie oznacza to jednak, że trzeba unikać kontaktu z przyrodą. Wybierając się do lasu trzeba pamiętać o właściwym ubraniu, czyli, takim, które przykryje jak najwięcej ciała oraz o repelentach, które skutecznie chronią przed kleszczami. 

Więcej o samych kleszczach, chorobach, które mogą przenosić, a także sposobach ochrony przed nimi znajdziecie w najnowszym odcinku programu 36,6°C! Emisja już w najbliższą sobotę, 27 kwietnia, o godzinie 18.00 na antenie stacji TVN!

Data aktualizacji: 30.04.2019,
Opublikowano: 25.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej