Mimo że tegoroczne Boże Narodzenie będzie różniło się od poprzednich świąt, to i tak większość z nas już teraz tłumnie ruszyła do galerii handlowych po świąteczne zakupy. Aby były bezpieczne i nie skończyły się zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, należy pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad.
Zobacz także:
- Program szczepień na COVID-19 - jak będzie wyglądał w Polsce?
- Opracowano lek, który blokuje transmisję SARS-CoV-2
- Dobrze leczona cukrzyca zmniejsza ryzyko zachorowania na COVID-19
Koronawirus - jak bezpiecznie zrobić świąteczne zakupy?
Zakupy - zarówno świąteczne, jak i te "zwykłe"- muszą być przede wszystkim bezpieczne. Przestrzegając pewnych zasad, chronimy nie tylko siebie, ale również innych. Zatem bez względu na to, czy robimy zakupy w sklepie, czy na bazarze obowiązują nas zasady bezpieczeństwa:
- unikajmy tłumów, im mniej osób w sklepie, tym łatwiej jest zachować bezpieczną odległość, czyli co najmniej 1,5 metrowy odstęp. Badania pokazują, że w sklepach, w których kupujący nie zachowują dystansu społecznego, ryzyko zakażenia jest dwukrotnie wyższe. Z badań wynika również, że bezpieczniejsze są zakupy na świeżym powietrzu, jeśli więc mamy taką możliwość, kupujmy na bazarkach czy bożonarodzeniowych jarmarkach.
- czas spędzony na zakupach trzeba skrócić do niezbędnego minimum - im krócej będziemy przybywać w dużej grupie ludzi, tym mniejsze mamy szanse na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Badania pokazują, że ryzyko istotnie rośnie, jeśli przebywamy w jednym pomieszczeniu z osobą zarażoną powyżej 15 minut.
- musimy pamiętać, że poszczególne produkty czy przedmioty dotykane są przez różne osoby. Koronawirus może się przenosić na dłoniach, dlatego podczas zakupów dobrze jest nosić jednorazowe rękawiczki, a po powrocie do domu dokładnie umyć ręce;
- warto zrezygnować z gotówki - pieniądze także przechodzą z rąk do rąk i może się na nich znajdować wirus. Dlatego, aby jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko zakażenia, na zakupy najlepiej wybrać się z kartą płatniczą.
Wybierając się na zakupy obowiązkowo musimy mieć zasłonięte usta i nos, a także - jeśli nie mamy rękawiczek - przed i po wyjściu ze sklepu dokładnie zdezynfekować ręce.
Koronawirus. Jak długo pozostaje na różnych powierzchniach?
Choć, jak mówią specjaliści, ryzyko zakażenia przy korzystaniu z gotówki czy dotykaniu różnych powierzchni jest małe, to i tak trzeba zachować ostrożność.
Wygląda na to, że my się kompletnie nie zarażamy przez powierzchnie i przez przedmioty, no chyba że ktoś bezpośrednio weźmie skażony przedmiot od osoby chorej i go dotknie, to wtedy oczywiście ten wirus tam przez kilkadziesiąt minut jest jeszcze aktywny
- powiedział w Radiu Zet dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z koronawirusem
Dotknięcie dłonią klamki, na której znajduje się wirus, a następnie dotknięcie tą samą dłonią ust, nosa czy oczu może doprowadzić do zakażenia. Dlatego, tak ważne jest nie tylko częste i dokładne mycie rąk, ale także regularne odkażanie przedmiotów czy rzeczy, które są dotykane wielokrotnie przez różne osoby.
Więcej informacji o tym, jak długo na różnych powierzchniach może pozostawać koronawirus dowiecie się z naszego materiału: Jak długo koronawirus utrzymuje się w powietrzu i na różnych powierzchniach?
Jak uniknąć kontuzji w czasie zakupów, jak nosić ciężkie siatki, by nie bolał kręgosłup - dowiesz się z materiału Dzień Dobry TVN: