Jak bezpiecznie zrobić świąteczne zakupy w czasie pandemii?

Fot: kajakiki / gettyimages.com

Każdy z nas planuje świąteczne zakupy. Jakie środki bezpieczeństwa należy zachować, aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2? 

Mimo że tegoroczne Boże Narodzenie będzie różniło się od poprzednich świąt, to i tak większość z nas już teraz tłumnie ruszyła do galerii handlowych po świąteczne zakupy. Aby były bezpieczne i nie skończyły się zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, należy pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad.

Zobacz także:

Koronawirus - jak bezpiecznie zrobić świąteczne zakupy?

Zakupy - zarówno świąteczne, jak i te "zwykłe"- muszą być przede wszystkim bezpieczne. Przestrzegając pewnych zasad, chronimy nie tylko siebie, ale również innych. Zatem bez względu na to, czy robimy zakupy w sklepie, czy na bazarze obowiązują nas zasady bezpieczeństwa:

  • unikajmy tłumów, im mniej osób w sklepie, tym łatwiej jest zachować bezpieczną odległość, czyli co najmniej 1,5 metrowy odstęp. Badania pokazują, że w sklepach, w których kupujący nie zachowują dystansu społecznego, ryzyko zakażenia jest dwukrotnie wyższe. Z badań wynika również, że bezpieczniejsze są zakupy na świeżym powietrzu, jeśli więc mamy taką możliwość, kupujmy na bazarkach czy bożonarodzeniowych jarmarkach.
  • czas spędzony na zakupach trzeba skrócić do niezbędnego minimum - im krócej będziemy przybywać w dużej grupie ludzi, tym mniejsze mamy szanse na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Badania pokazują, że ryzyko istotnie rośnie, jeśli przebywamy w jednym pomieszczeniu z osobą zarażoną powyżej 15 minut.
  • musimy pamiętać, że poszczególne produkty czy przedmioty dotykane są przez różne osoby. Koronawirus może się przenosić na dłoniach, dlatego podczas zakupów dobrze jest nosić jednorazowe rękawiczki, a po powrocie do domu dokładnie umyć ręce;
  • warto zrezygnować z gotówki - pieniądze także przechodzą z rąk do rąk i może się na nich znajdować wirus. Dlatego, aby jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko zakażenia, na zakupy najlepiej wybrać się z kartą płatniczą.

Wybierając się na zakupy obowiązkowo musimy mieć zasłonięte usta i nos, a także - jeśli nie mamy rękawiczek - przed i po wyjściu ze sklepu dokładnie zdezynfekować ręce.

Koronawirus. Jak długo pozostaje na różnych powierzchniach?

Choć, jak mówią specjaliści, ryzyko zakażenia przy korzystaniu z gotówki czy dotykaniu różnych powierzchni jest małe, to i tak trzeba zachować ostrożność.

Wygląda na to, że my się kompletnie nie zarażamy przez powierzchnie i przez przedmioty, no chyba że ktoś bezpośrednio weźmie skażony przedmiot od osoby chorej i go dotknie, to wtedy oczywiście ten wirus tam przez kilkadziesiąt minut jest jeszcze aktywny

- powiedział w Radiu Zet dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z koronawirusem

Dotknięcie dłonią  klamki, na której znajduje się wirus, a następnie dotknięcie tą samą dłonią ust, nosa czy oczu może doprowadzić do zakażenia. Dlatego, tak ważne jest nie tylko częste i dokładne mycie rąk, ale także regularne odkażanie przedmiotów czy rzeczy, które są dotykane wielokrotnie przez różne osoby.

Więcej informacji o tym, jak długo na różnych powierzchniach może pozostawać koronawirus dowiecie się z naszego materiału: Jak długo koronawirus utrzymuje się w powietrzu i na różnych powierzchniach?

Jak uniknąć kontuzji w czasie zakupów, jak nosić ciężkie siatki, by nie bolał kręgosłup - dowiesz się z materiału Dzień Dobry TVN:


Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 18.12.2020,
Opublikowano: 18.12.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej