Jackfruit jest dużym, podłużnym owocem o żółto-zielonej barwie. Jest ceniony za swój unikalny smak oraz za wysoką wartość odżywczą i zdrowotną. Owoc dżakfrut wspomaga pracę układu krążenia oraz reguluje procesy trawienne, zapobiegając dolegliwościom żołądkowo-jelitowym.
Jackfruit - czym jest?
Jackfruit, a w spolszczeniu dżakfrut, jest owocem drzewa bochenkowego - chlebowca różnolistnego. Wywodzi się z Indii, ale można go również spotkać w Bangladeszu, Tajlandii, Birmie, Indonezji i Sri Lance. Chlebowiec różnolistny jest uprawiany nie tylko dla owoców. Pozyskuje się z niego również drewno o kolorze przypominającym mahoń. Dżakfrut ma podłużny kształt i nazywany jest największym owocem na świecie o przeciętnej wadze wynoszącej 10 kg. Nie stanowią jednak rzadkości okazy osiągające wagę 30 kg i 90 cm długości. Skórka jackfruita jest bardzo twarda i pokryta kolcami. Do jej usunięcia i wydostania kleistego miąższu o intensywnym, owocowym zapachu potrzebne jest ostre narzędzie. Niedojrzałe owoce dżakfrut mają zieloną barwę, a dojrzałe - ciemnożółtą lub jasnobrązową. Smak tego owocowego olbrzyma określany jest jako połączenie banana i ananasa.
Jackfruit - wartości odżywcze
Jackfruit jest kalorycznym owocem, gdyż w 100 g dostarcza około 94 kcal. Na rynku dostępny jest również w postaci suszonej i słodzonej o znacznie wyższej kaloryczności - aż 349 kcal/100 g. Dżakfrut stanowi bogate źródło witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W jego składzie znajdują się witaminy z grupy B (tiamina, ryboflawina, niacyna), witamina C, beta karoten, a także wapń, żelazo, potas, magnez, mangan i cynk. Owoc dżakfrut dostarcza również polifenoli roślinnych o silnym potencjale antyoksydacyjnym. W 100 g owocu znajduje się 24 g węglowodanów, 1.5 g białka i 0.3 g tłuszczu. Jackfruit zawiera także błonnik pokarmowy (1.6 g/100 g) zapewniający prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego.
Dżakfrut - właściwości zdrowotne
Owoc dżakfrut wykazuje liczne właściwości zdrowotne. Jest bogatym źródłem związków o działaniu przeciwutleniającym. Dzięki temu posiada wysoki potencjał przeciwnowotworowy, wzmacnia odporność organizmu i przeciwdziała rozwojowi schorzeń określanych jako choroby cywilizacyjne. Zalicza się do nich m.in. cukrzycę, miażdżycę, nadciśnienie tętnicze i chorobę niedokrwienną mięśnia sercowego. Dżakfrut odznacza się wysoką zawartością potasu, który reguluje wartości ciśnienia tętniczego krwi, a tym samym chroni przed chorobami układu sercowo-naczyniowego. Obecne w nim kwas foliowy i witamina B6 obniżają poziom aminokwasu - homocysteiny, która zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy.
Dżakfrut w swoim składzie zawiera związki dodające energii i sił witalnych, zwalczające stres i przeciwdziałające ogólnemu zmęczeniu, zarówno fizycznemu, jak też psychicznemu. Ten olbrzymi owoc wspomaga procesy trawienne, pobudza pracę jelit i reguluje rytm wypróżnień przeciwdziałając uciążliwym zaparciom. Dżakfrut wykazuje właściwości: przeciwzapalne, odkażające i przeciwwrzodowe. Przyczynia się również do ustabilizowania poziomu cukru we krwi. Z tego powodu ekstrakty z owocu w indyjskiej medycynie naturalnej stosowane są w leczeniu stanów przedcukrzycowych i cukrzycy. Jackfruit dostarcza związków zapewniających zdrowe i mocne kości, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy. Zawartość żelaza i kwasu foliowego powoduje, że indyjski owoc przeciwdziała anemii.
Jackfruit - jakie ma zastosowanie kulinarne?
Jackfruit może być jedzony na surowo jako soczysta przekąska, ale również w postaci suszonej, gotowanej i kandyzowanej. Wykorzystywany jest jako składnik owocowych sałatek, galaretek oraz domowych przetworów: dżemów i soków. Z dojrzałych dżakfrutów przygotowuje się również desery. Owoce chlebowca różnolistnego znajdują zastosowanie jako dodatek do dań rybnych, mięsnych oraz do zup i ryżu. Pestki dżakfrutów można piec lub prażyć i spożywać w postaci wartościowej przekąski, np. po treningu. Niedojrzały owoc jackfruita po obróbce termicznej w smaku przypomina mięso, dlatego dodawany jest do dań obiadowych lub wegańskich burgerów. Należy jednak pamiętać, że dżakfruty zawierają niewielką ilość białka. Z tego powodu nie można ich spożywać jako substytut białka w diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Niedojrzałe dżakfruty nie powinny być jedzone na surowo, gdyż zawierają związki antyodżywcze mogące wywoływać bóle brzucha, biegunkę, nudności i wymioty. Obróbka termiczna, np. gotowanie, pieczenie przyczynia się do unieczynnienia tych związków. Dżakfruty ze względu na wysoką kaloryczność powinny być jedzone z umiarem. Nie są wskazane osobom z otyłością i dążącym do redukcji masy ciała. Świeży owoc doskonale sprawdzi się jako przekąska po intensywnym wysiłku fizycznym, gdyż skutecznie uzupełni brakującą energię i dostarczy niezbędnych związków do regeneracji organizmu.
Zobaczcie, jakie wartości odżywcze mają owoce i czy warto je jeść?
Mama 02.09.2018r.
Gdzie to kupić? Jadł ktoś? ja bym chciała spróbować! Kiedyś próbowałam smoczego owocu, tej pitaji, pięknie wygląda, ale w smaku taka sobie. trzeba chyba lubić :)
Aga 30.08.2018r.
Jak wielu owoców my w Polsce nie mamy i nie znamy! Ciekawe...
MM 30.08.2018r.
Wow! Jestem pod wrażeniem. Ciekawe, czy można go kupić w Polsce. Chętnie bym go spróbowała! Ktoś może wie, gdzie go kupić?