Irygator do zębów – niezastąpiona specjalistyczna pomoc w higienie jamy ustnej

Fot. MilanMarkovic / Getty Images

Irygator dentystyczny to urządzenie czyszczące jamę ustną przy pomocy strumienia wody lub specjalistycznego roztworu do płukania ust wystrzeliwanego pod ciśnieniem. Irygator do zębów to tylko dodatkowe akcesorium pomagające utrzymać higienę, które nie zastąpi właściwego szczotkowania.

Czyszczenie zębów irygatorem to krótki, ale intensywny zabieg, który często pozwala ograniczyć wizyty u stomatologa i dokuczliwe objawy chorób zębów czy dziąseł. Rynek oferuje wiele modeli irygatorów, które różnią się intensywnością ciśnienia czy charakterem strumienia wody. W zależności od potrzeb każdy pacjent może dobrać irygator zębowy do swoich wymagań.

Co to jest irygator do zębów?

Irygator stomatologiczny to urządzenie na kształt myjki ciśnieniowej, służące do czyszczenia jamy ustnej za pomocą strumienia wody lub roztworu specjalnego płynu. Irygator jamy ustnej jest polecany, aby dokładnie usunąć resztki pokarmu, osadów i wszelkich zanieczyszczeń z trudno dostępnych dla szczoteczki miejsc oraz dla poczucia komfortu z całkowitego oczyszczenia zębów, dziąseł, policzków i języka. Ponadto może zapobiegać próchnicy i paradontozy, wspierać ich leczenie, a także stanowi alternatywę dla nici dentystycznej.

Jak działa irygator wodny do ust?

Irygatory stomatologiczne są efektywne również w czyszczeniu i utrzymaniu higieny aparatów ortodontycznych. Irygator do aparatów ortodontycznych jest całkowicie bezpieczny, potrafi wypłukać strumieniem wody najbardziej ciasne zakamarki urządzenia, a jego wysokie ciśnienie nie narusza konstrukcji aparatu. Ponadto irygatory stanowią niezastąpioną pomoc dla osób posiadających implanty zębowe, mosty czy korony. Irygator do jamy ustnej wykorzystywany jest również do czyszczenia powierzchni policzków i języka, a także masowania dziąseł. Irygator dziąsłowy stymuluje dziąsła oraz poprawia ich ukrwienie i sprężystość. Stanowi pomoc w walce z chorobami dziąseł jak krwawienie i stany zapalne.

Polecamy: Zapalenie dziąseł - przyczyny, objawy i leczenie

Jak prawidłowo dbać o zęby? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Stylowy Magazyn.

Irygator do zębów – rodzaje

Irygatory do ust dostępne są w dwóch wersjach: stacjonarnych i bezprzewodowych. Rynek oferuje również rozbudowane modele każdego z nich w zestawach z dodatkową stacją na szczoteczkę elektryczną czy wymiennymi końcówkami do czyszczenia, szerokim zakresem ciśnienia i częstotliwością pulsacji strumienia. Bez względu na urozmaicenia sprzętu, mechanizm działania irygatora do czyszczenia zębów pozostaje niezmienny.

Stacjonarny irygator do jamy ustnej wymaga podłączenia do prądu. Jego cechą charakterystyczną jest tzw. baza, czyli podstawa ze zbiornikiem na płyn, włącznikiem, pokrętłami do regulacji ciśnienia strumienia oraz uchwytem na głowicę zabiegową. Irygatory stacjonarne są masywne ze względu na pojemnik, mieszczący ok. 600 ml płynu. Bezprzewodowe irygatory do jamy ustnej różnią się niewielką bazą ze zdejmowanym zbiornikiem o pojemności ok. 130 ml i mobilnym akumulatorem, który wymaga ładowania co ok. 2 tygodnie. Do kompleksowej irygacji zbiornik należy uzupełnić minimum dwukrotnie.

Jak wybrać najlepszy irygator do zębów?

Przed zakupem irygatora warto określić cele, do których potrzebne będzie urządzenie, np.:

  • ogólne czyszczenie, kuracja ze szczególnym uwzględnieniem dziąseł czy czyszczenie aparatu ortodontycznego,
  • dla całej rodziny czy jednej osoby,
  • podręczny w podróżach czy stacjonarny w domu.

Od przeznaczenia uzależniony będzie wybór końcówki, opcji regulacji ciśnienia i mobilności urządzenia. Irygatory dentystyczne mogą zostać zalecone przez lekarza stomatologa, który pomoże dostosować aparat do potrzeb jamy ustnej pacjenta.

Polecamy: Kamień nazębny – dlaczego powstaje i dlaczego jest groźny? Usuwanie specjalistyczne i domowe

Irygator do zębów – co jeszcze warto wiedzieć?

Irygator do mycia zębów wymaga regularnego czyszczenia z osadzających się w trakcie użytkowania zanieczyszczeń z wody lub płukanki w przewodach i pojemniku na płyn. Cykliczne odkamienianie irygatora do zębów zwiększa jego żywotność i poprawia komfort irygacji ust. Do usunięcia osadów poleca się używanie specjalistycznych środków odkamieniająco-bakteriobójczych. Do zabiegu irygacji najlepiej użyć zwykłej, czystej wody lub preparatu przepisanego przez lekarza. Korzystanie z płukanek ogólnodostępnych w drogeriach zwykle jest nieekonomiczne i mało efektywne, ze względu na:

  • koszt i wydajność płynów – przeciętna butelka pojemności o 500 ml wystarcza najwyżej na 2–3 zabiegi w bezprzewodowym irygatorze lub jedną irygację w stacjonarnej wersji; zakup kilku butelek płynu w ciągu miesiąca wiąże się w wysokimi kosztami,
  • stężenie – dla uzyskania większej wydajności pacjenci praktykują rozcieńczanie płynu, tymczasem płukanki do ust mogą być skuteczne tylko w pierwotnej postaci,
  • występujące substancje smakowe, słodzące i zagęszczające – zwiększają ryzyko osadzania się w przewodach, brudząc bazę, zapychając pompę czy powodując inne uszkodzenia mechanizmu irygatora,
  • czas działania – irygacja to krótki zabieg, dlatego płyn, który aktywuje się po co najmniej jednominutowym czasie pracy, nie osiągnie zamierzonego efektu w ciągu kilkudziesięciu sekund.
Data aktualizacji: 18.02.2019,
Opublikowano: 18.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej