Interwencja kryzysowa. Słuszność stosowania pomocy psychologicznej

Fot. KatarzynaBialasiewicz / Getty Images

Interwencja kryzysowa to forma wczesnej pomocy psychologicznej. Aby zakończyła się powodzeniem i odzyskaniem kontroli przez osobę dotkniętą kryzysem, powinna przebiegać stopniowo. Zaczyna się od psychicznego wsparcia. Dalsze kroki przewidują podjęcie terapii redukującej lęk, poczucie zagrożenia i odbudowującej zaufanie.

Interwencja kryzysowa to forma szybkiej pomocy psychologicznej w przypadku zagrożenia życia, niemocy podejmowania racjonalnych decyzji, załamania psychicznego. Oparta na podejmowaniu szybkich kroków, ma na celu nawiązanie porozumienia i utrzymanie kontaktu pozwalającego na wyprowadzenie poszkodowanego na prostą. Interwencja kryzysowa zawsze przebiega etapowo i aby zakończyła się sukcesem, żaden z jej elementów nie może być pominięty.

Kogo obejmuje interwencja kryzysowa? Przykłady

Kluczowe dla terapeuty jest zdefiniowanie problemu, zapewnienie bezpieczeństwa psychicznego, udzielenie wsparcia, opracowanie planu działania i mentalna pomoc w jego realizacji. Opracowany przez psychologów schemat interwencji w każdym etapie opiera się na prostych pytaniach i poleceniach kierowanych do poszkodowanego. Dla powodzenia interwencji kluczowe jest również niestawianie obietnic i zapewnień, brak oceny osobowej, nieużywanie bezpośrednich określeń: „Jesteś ofiarą”, „Jesteś ocalony”, „Masz szczęście”, „Musisz być silny”. Przekaz kierowany do poszkodowanego powinien mieć pozytywny wydźwięk, ale musi pozostać neutralny.

W sytuacjach silnego stresu, związanych często z nieoczekiwanymi wydarzeniami, natychmiastowa pomoc psychologiczna bywa niezbędna. Jedną z nich jest śmierć bliskiej osoby, która określana jest kryzysem szczególnym i w wielu przypadkach może zakończyć się depresją. Terapia interwencji kryzysowej obejmuje również osoby po nagłej stracie pracy, borykające się z samotnością (np. po rozwodzie lub stracie dzieci), szykanowane. Jedną z trudniejszych interwencji jest interwencja kryzysowa w alkoholizmie, który dotyka bliskich alkoholika (partnera oraz dzieci). Interwencje kryzysowe w przypadku próby samobójstwa często prowadzone są u osób dotkniętych narastającą fazą kryzysu wynikającego z jednej z wyżej wymienionych przyczyn.

Polecamy: Myśli samobójcze – skąd się biorą i jak sobie z nim radzić?

Jakie mogą być pierwsze objawy depresji? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Pierwsze objawy depresji. Źródło: 36,6

Elementy interwencji kryzysowej

Interwencja kryzysowa zwykle podejmowana jest przez psychologa lub teraputę wyspecjalizowanego w udzielaniu szybkiej i skutecznej pomocy psychologicznej. To osoba, która przygotowana jest na nagłe i niekontrolowane reakcje poszkodowanego. Jest więc swego rodzaju przewodnikiem mentalnym, który pomaga przejść przez najtrudniejszą drogę kryzysu. Wspiera, definiuje i tłumaczy powstałe lęki, a w końcu pomaga też podjąć pierwsze słuszne decyzje. Jej pomoc może również rozszerzać się o wsparcie podczas kontaktów z lekarzem, prawnikiem, urzędnikami. Interwencję kryzysową uznaje się za zakończoną w momencie poprawy kondycji psychicznej poszkodowanego i osiągnięcia przez niego zdolności do samodzielnego podejmowania racjonalnych decyzji.

Jak podają opracowania psychologów, m.in. Sharona C. Levitona i Jamesa L. Greenstona, interwencja kryzysowa składa się m.in. z następujących kroków:

  • Natychmiastowość – to kluczowy krok w powodzeniu interwencji kryzysowej i nawiązaniu z poszkodowanym relacji. Szybkie poznanie sytuacji, wstępna ocena zagrożenia i nawiązanie kontaktu pomogą uchronić poszkodowanego przed podjęciem decyzji zagrażającej jego zdrowiu lub życiu, dodatkowo złagodzą niepokój i dezorientację pokrzywdzonego. Natychmiastowość łączy się często z koniecznością przejęcia nad nim kontroli. Dotyczy to osób, które zagrażają same sobie.
  • Ocena – postawiona na podstawie obserwacji i wysłuchaniu poszkodowanego.
  • Dyspozycja postępowania – następuje po ocenie sytuacji. Osoba interweniująca ma za zadanie wskazać właściwe kroki poszkodowanemu i ukazać mu sytuację z innego punktu widzenia. Aby była wypełniona, dyspozycja może sięgać do tzw. innych źródeł pomocy, czyli instytucji i osób oferujących profesjonalną pomoc (prawnicy, urzędnicy, lekarze).
  • Monitorowanie pomocy – to jeden z najważniejszych elementów interwencji kryzysowej, który pozwala na pomyślne jej zakończenie. Monitorowanie może polegać na samodzielnym sprawdzaniu poszkodowanego bądź nawiązaniu z nim porozumienia o składaniu przez niego raportów działań.

Polecamy: Jak leczyć stany lękowe - objawy, rodzaje i przyczyny zaburzenia

Cel i efekty interwencji kryzysowej

Interwencja kryzysowa podjęta w przedziale 24–72 godzin od krytycznego wydarzenia ma szansę zakończenia się pełnym sukcesem i powrotem poszkodowanego do samodzielnego funkcjonowania. Jej efekty zależą w dużym stopniu od chęci przyjęcia pomocy, trafnej diagnozy i prawidłowo przeprowadzonej, stopniowej pomocy psychologicznej. Dla osiągnięcia jeszcze lepszych efektów wskazane jest zaangażowanie rodziny i innych specjalistycznych służb. Najcięższe przypadki dotyczące np. dzieci alkoholików lub osób próbujących targnąć się na swoje życie powinny być skierowane na regularną pomoc terapeutyczną.

Bibliografia:

  1. Procedury postępowania w sytuacji kryzysowej, Powiatowe Centrum Edukacji i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Lublinie.
Data aktualizacji: 26.04.2019,
Opublikowano: 26.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej