Insulina w ciąży – kiedy stosować? Czy ma wpływ na dziecko?

Fot. agrobacter / Getty Images

Insulina w ciąży to jedyna forma leczenia farmakologicznego cukrzycy. W zależności od wyników badań i stopnia zaawansowania cukrzycy lekarz zaleca, kiedy i jak podawać insulinę w ciąży. Nieleczona cukrzyca wywołuje powikłania u dziecka.

Cukrzyca to choroba bardzo powszechna w społeczeństwie. Polega na nietolerancji węglowodanów, wobec czego we krwi dochodzi do nadmiernego wzrostu glukozy. Kobiety w ciąży również są narażone na cukrzycę. U kobiet w ciąży cukrzycę dzieli się na tę, która była już rozpoznana i leczona przed zajściem w ciążę, oraz na cukrzycę ciążową. Typowa cukrzyca ciążowa rozpoznawana jest około 24.–28. tygodnia ciąży. Wcześniejsze zaburzenia poziomu cukru we krwi najczęściej wiążą się z nierozpoznaną cukrzycą przed ciążą. Insulina w ciąży jest podstawową farmakologiczną metodą terapii cukrzycy. Nie należy obawiać się negatywnego wpływu insuliny w ciąży na dziecko, ponieważ przenika ona do płodu zaledwie w 1%. Natomiast glukoza przechodzi w cukrzycy ciążowej do dziecka swobodnie, co może skutkować licznymi powikłaniami.

Zobacz film: Insulina - ratunek przed śmiercią. Źródło: 36,6

Cukrzyca a konieczność podania insuliny w ciąży

Wystąpienie cukrzycy ciążowej u kobiety wiąże się z wieloma czynnikami ryzyka. Obejmują one wiek powyżej 35. roku życia, otyłość i nadwagę, liczne porody w wywiadzie, poród dziecka z dużą masą urodzeniową, nadciśnienie tętnicze, poronienia i zgony wewnątrzmaciczne w wywiadzie. Zdarza się jednak, że cukrzyca ciążowa rozwija się u kobiet bez istotnych czynników ryzyka. Jest jedynie sygnałem ostrzegawczym wskazującym na predyspozycję do wystąpienia cukrzycy w przyszłości. Oczywiście na rozwój cukrzycy mogą wpływać czynniki genetyczne, jednak najczęstszy bodziec stanowią czynniki środowiskowe.

Cukrzyca to choroba, która musi być leczona. Oczywiście w zależności od wywiadu i zaawansowania cukrzycy lekarz dobiera odpowiednią terapię. Nie zawsze konieczne jest od razu włączenie insuliny. Natomiast nieleczona cukrzyca w ciąży stanowi czynnik ryzyka dużej masy urodzeniowej dziecka, a także wystąpienia wad wrodzonych i powikłań okołoporodowych. Noworodki urodzone z ciąży z niewyrównaną cukrzycą mają większe ryzyko wystąpienia niedocukrzenia po porodzie. Okazuje się bowiem, że łożysko stanowi skuteczną barierę dla insuliny, która nie oddziałuje znacząco na płód. Natomiast glukoza przenika do płodu, stymulując trzustkę dziecka do produkcji insuliny. Z czasem dochodzi do przerostu wysp trzustkowych i zbyt dużej produkcji insuliny u dziecka, które po porodzie zostaje odcięte od dużych stężeń glukozy, gdy tymczasem produkcja insuliny, czyli hormonu obniżającego poziom cukru, jest nadal bardzo duża. To właśnie insulina ma wpływ na rozwój makrosomii, czyli nadmiernego wzrostu tkanek płodu. Ponadto dzieci, których matki w ciąży nie były leczone z powodu cukrzycy, częściej miały tendencję do nadwagi, otyłości, nietolerancji węglowodanów czy cukrzycy typu 2.

Kiedy zastosować insulinę w ciąży?

Konieczne jest, by kobiety chorujące na cukrzycę zrezygnowały w ciąży z doustnego przyjmowania leków na rzecz insuliny. W przypadku wykrycia cukrzycy ciążowej w pierwszej kolejności należy zastosować odpowiednią dietę, zapewniającą wszystkie składniki odżywcze. Przede wszystkim nie jest to dieta odchudzająca. Musi zapewnić właściwą podaż kalorii, a także odpowiednie proporcje w zakresie ilości białek, tłuszczów i węglowodanów. Ponadto konieczna jest właściwa kontrola poziomu cukru we krwi za pomocą gleukometru. Kobieta w ciąży powinna mierzyć glukozę na czczo, a także po godzinie po każdym posiłku. Jeśli leczenie dietetyczne nie przynosi efektu, a poziom glukozy na czczo utrzymuje się powyżej 90 mg/dl, konieczne jest wdrożenie insuliny. Przenika ona zaledwie w 1% przez łożysko. Jej zadaniem jest zmniejszenie stężenia glukozy we krwi kobiety, a tym samym zmniejszenie stężenia glukozy przenikającej do dziecka.

Jak stosować insulinę w ciąży?

Terapia insuliną w ciąży jest uzależniona od indywidualnych potrzeb. Insulinę podaje się poprzez wstrzyknięcie jej za pomocą specjalnych wstrzykiwaczy (penów). W zależności od potrzeb, podaje się preparaty krótko działające bądź długo działające. Insulina krótko działająca musi być podawana zależnie od posiłku. Długo działająca, podawana jest np. rano i utrzymuje stały poziom insuliny przez wiele godzin. Sposób wstrzyknięcia powinien być zaprezentowany pacjentce w poradni przez lekarza bądź pielęgniarkę.

Zobacz film: Pies, który diagnozuje cukrzycę. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 28.06.2018,
Opublikowano: 08.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej