Innowacyjna terapia genowa. Początek nowej ery w medycynie?

KTSDESIGN/SCIENCE PHOTO LIBRARY/getty images

To jest kosmos. To jest coś absolutnie unikalnego, że jesteśmy w stanie za pomocą nośnika przenieść gen, który koduje produkcję tego, czego nie ma. Mózg zaczyna tę dopaminę dostawać. A nigdy przedtem jej nie widział - tłumaczy prof. Mirosław Ząbek w Dzień Dobry TVN. Dzięki tej innowacyjnej metodzie mała Ania ma szansę odzyskać zdrowie.

Dziewczynka chora na AADC

Ania jest drugim dzieckiem w Polsce chorującym na wrodzoną, niezwykle rzadką chorobę metaboliczną AADC. Szacuje się, że na świecie jest tylko 100 takich chorych. Uwarunkowana genetycznie choroba powoduje, że organizm Ani nie produkuje w mózgu dopaminy i serotoniny, a więc ważnych przekaźników odpowiedzialnych za funkcje życiowe i odpowiedni rozwój.

Innowacyjna terapia genowa

Szlaki nerwowe muszą się kontaktować ze sobą nawzajem i rozmawiać ze sobą. W momencie, kiedy jeden z takich szlaków jest wyłączony, powoduje to, że dzieci mają bardzo specyficzne objawy kliniczne polegające na tym, że w zasadzie nie mają żadnej kontroli ruchowej

-wyjaśnia prof. Bankiewicz, neurochirurg, który wprowadził do Polski innowacyjną technikę operacyjną wykorzystującą terapię genową.

To metoda, która polega na wprowadzeniu do określonego rejonu mózgu brakującego genu. Podczas operacji wykorzystuje się rezonans magnetyczny, co daje lekarzom możliwość obserwowania mózgu w trakcie zabiegu. Neurochirurdzy wprowadzają do mózgu odpowiednio przygotowany roztwór, który zawiera między innymi kopię brakującego genu. Dzięki niemu organizm zaczyna produkować niezbędną dopaminę i serotoninę.

To jest kosmos. To jest coś absolutnie unikalnego, że jesteśmy w stanie za pomocą nośnika przenieść gen, który koduje produkcję tego, czego nie ma. Mózg zaczyna tę dopaminę dostawać. A nigdy przedtem jej nie widział

- tłumaczy prof. Mirosław Ząbek, który współpracuje razem z prof. Bankiewiczem.

Teraz dziewczynka musi przejść dalsze leczenie oraz rehabilitację.

Zobacz film: Terapia przyszłości

źródło: Dzień dobry TVN

Co to jest terapia genowa?

Choroby genetyczne polegają na wystąpieniu mutacji, a więc nieprawidłowej zmiany w strukturze DNA. Gen jest krótkim odcinkiem DNA, w którym zakodowana jest określona informacja genetyczna. Terapia genowa ma na celu wprowadzenie do organizmu właściwej sekwencji DNA z prawidłowymi genami, które zastępują gen wadliwy, odpowiedzialny za wystąpienie danej choroby.

Rodzaje terapii genowej

Wyróżnia się dwa rodzaje terapii genowej. Pierwsza to terapia germinalna, która polega na całkowitym usunięciu defektu genetycznego. Terapię przeprowadza się jeszcze na etapie rozwoju zarodkowego.

Drugi rodzaj terapii genowej polega na tym, że nie jest usuwany pierwotny defekt genetyczny. Wprowadza się gen, który może ulec ekspresji z wytworzeniem białka, które może podjąć właściwe funkcje. Taka terapia może też skutkować obumarciem komórki czy zahamowaniem jej wzrostu, co np. jest wykorzystywane w terapii nowotworów.

Na czym polega terapia genowa?

Istotą terapii genowej jest to, że geny prawidłowe zostają wprowadzone do komórek będących w organizmie lub pobranych, przez co wprowadzenie genów odbywa się poza organizmem.

By wprowadzić gen do komórki będącej w organizmie, należy wykorzystać odpowiednie nośniki. Wektory te wprowadza się do mięśni, naczyń krwionośnych czy komórek nowotworowych. By wprowadzić gen poza organizmem, konieczne jest pobranie określonych komórek, przeprowadzenie pewnych modyfikacji genetycznych i dalej wprowadzenie już prawidłowych komórek do organizmu.

Data aktualizacji: 11.05.2020,
Opublikowano: 11.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej