Inhalator czy nebulizator – które urządzenie lepiej sprawdzi się u dziecka?

Fot: Steve Debenport / gettyimages.com

Zarówno inhalator, jak i nebulizator mają za zadanie nie tylko ułatwić aplikację leku, ale przede wszystkim umożliwić dotarcie leku do najdalszych części układu oddechowego. Jednak mechanizm ich działania jest zgoła inny. Które z urządzeń najlepiej sprawdzi się u dziecka, a które u osoby dorosłej?

Inhalator i nebulizator to urządzenia wyposażone w specjalny zbiornik, w którym umieszcza się lek lub roztwór soli fizjologicznej, w zależności od potrzeb i schorzenia. Ich największą zaletą jest to, że podany w ten sposób farmaceutyk dociera bezpośrednio do układu oddechowego. Aparaty te polecane są osobom, także dzieciom, chorującym na:

  • POChP;
  • zapalenie zatok;
  • zapalenie oskrzeli;

Doskonale sprawdzają się także w leczeniu kaszlu czy zwykłego przeziębienia.

Inhalator i nebulizator, czyli co?

Inhalator to nazwa urządzenia służącego do rozproszenia leku w postaci mgiełki lub gazu. Nebulizator to część inhalatora, w której umieszcza się lek. Następnie jest on „rozdrabniany” na cząsteczki o odpowiedniej średnicy. Dodatkowo urządzenia te dzieli się w zależności od tego, jak zmieniają lek w aerozol. Inhalatory dzieli się na ciśnieniowe i proszkowe, inhalatory pneumatyczne czy ultradźwiękowe nazywane są nebulizatorami.

Jak działa i jak jest zbudowany układ oddechowy? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Inhalatory ciśnieniowe i proszkowe, nazywane też kieszonkowymi są bardzo małe i, jak wskazuje nazwa, z powodzeniem mieszczą się w kieszeni. Chory może go mieć zawsze pod ręka i skorzystać wtedy, kiedy czuje taką potrzebę. Dlatego też doskonale sprawdzają się w leczeniu astmy czy silnych alergii. Wystarczy umieścić ustnik inhalatora w ustach i nacisnąć tłok, aby zaaplikować lek.

Inhalator proszkowy jest jednym z najprostszych i łatwiejszych w użyciu inhalatorów. Nie wymaga specjalnej siły, aby uwolnić lek. Trzeba jedynie wziąć głęboki oddech i podczas aplikacji leku zatrzymać powietrze płucach na ok. 10 sekund. Jest na tyle łatwy w użyciu, że świetnie radzą sobie z nim dzieci, osoby starsze oraz chorzy na przewlekłą obturacyjna chorobę płuc (POChP).

Znacznie trudniejsze w obsłudze są inhalatory ciśnieniowe. Aby farmaceutyk trafił we właściwe miejsce konieczne jest uwolnienie leku i wzięcie wdechu w tym samym momencie, dlatego tego rodzaju aparat polecany jest przede wszystkim osobom dorosłym.

W zależności od zaleceń i wskazań cały proces trzeba powtórzyć od dwóch do czterech razy. Między kolejnymi wziewami trzeba zrobić minutową przerwę. Po każdym użyciu inhalatora trzeba dokładnie opłukać usta, to najlepszy sposób, aby uniknąć grzybicy śluzówki jamy ustnej, owrzodzeń i aft.

Nebulizator – jak i kiedy warto z niego skorzystać?

Podobnie jak inhalator, nebulizator zmienia lek w mgiełkę lub gaz, dzięki czemu ten łatwiej i szybciej dociera do układu oddechowego. Największą zaletą tego rodzaju urządzeń jest to, że farmaceutyk trafia do organizmu przez specjalną maseczkę lub ustnik. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się u małych dzieci, które nie umieją samodzielnie korzystać ze zwykłych inhalatorów. Wskazane są także osobom starszym. Ponieważ taka aplikacja leku nie wymaga żadnego wysiłku od pacjenta, doskonale sprawdzają się w sytuacjach, gdy schorzenie ma wyjątkowo ciężki przebieg. Z jego pomocą nie można jednak podawać m.in. glikokortykosteroidów, antybiotyków oraz olejków eterycznych, ponieważ sposób działania urządzenia zmienia ich strukturę chemiczną.

Korzystając z nebulizatora trzeba pamiętać o przyjęciu odpowiedniej pozycji podczas korzystania z urządzenia – należy wygodnie usiąść lub położyć się. Aby odpowiednia dawka leku trafiła do organizmu trzeba dobrze przyłożyć maseczkę do twarzy lub jeśli korzystamy z urządzenia, które ma ustnik trzeba go szczelnie przytrzymać zębami i ustami. Po takiej inhalacji także trzeba przepłukać usta wodą.

Bardzo ważne jest, aby w miarę możliwości cały czas oddychać w ten sam sposób. Urządzenie można włączyć dopiero wtedy, kiedy chory przyjął prawidłową pozycję i dobrze przyłożył maseczkę lub ustnik.

Co zrobić, kiedy dziecko często łapie infekcje? Zobacz nasz film i skorzystaj z porad eksperta

Zobacz film: Infekcje u dzieci - jak postępować i jak leczyć? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 29.08.2018,
Opublikowano: 21.08.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej