Parę dni temu ratownicy medyczni rozpoczęli akcję #NieKłamMedyka. Co ta inicjatywa miała na celu? Chodziło przede wszystkim o to, by uświadomić pacjentów, że kłamstwo na temat ich stanu zdrowia to mówiąc potocznie – strzał do własnej bramki. Zatajając bowiem informacje o kontakcie z zarażoną koronawirusem osobą lub też o niedawno odbytej podróży zagranicznej czy przebywaniu właśnie na kwarantannie zagrażało zdrowiu personelu medycznego, a także innych pacjentów. Przez takie działanie już nie raz zamykane były przychodnie, oddziały czy całe szpitale. Narodowy Fundusz Zdrowia postanowił jednak zapobiec takim sytuacjom, a co za tym idzie, wprowadził informację o przebywaniu na kwarantannie domowej do systemu eWUŚ.
Zobacz także reportaż z programy Uwaga! TVN: Pracownicy sanepidu na pierwszej linii walki z epidemią. „Odbieramy tysiące telefonów”
Informacje o domowej kwarantannie trafią do systemu eWUŚ
– Przygotowujemy specjalny znacznik w systemie eWUŚ, który będzie wskazywał, czy pacjent jest objęty kwarantanną – wskazuje Adam Niedzielski, prezes NFZ.
Dodajmy, że do tej pory lekarze opierali się wyłącznie na oświadczeniach pacjentów, czyli mówiąc w skrócie… na zaufaniu. Teraz jednak dane o rozpoczęciu i zakończeniu izolacji będą dostępne w systemie Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców.
– Bezpieczeństwo lekarzy jest dzisiaj kluczowe, dlatego doskonalimy system eWUŚ, aby zapewnić im zweryfikowane informacje i tym samym większą ochronę – dodaje Niedzielski.
Domowa kwarantanna w Polsce w liczbach
Przypomnijmy, że aktualnie w naszym kraju blisko 63 000 ludzi objętych jest domową kwarantanną. Co to oznacza? Osoby takie nie mogą pod żadnym pozorem opuścić swojego domu przez 14 dni. Za złamanie tych zasad grozi grzywna nawet do 30 000 złotych. Ministerstwo Cyfryzacji, aby ułatwić pracę policjantów i straży miejskiej, sprawdzających czy Polacy przestrzegają reguł tej formy izolacji, uruchomili aplikację „domowa kwarantanna”. Aktualnie w Polsce potwierdzono 927 przypadków zainfekowania koronawirusem. 12 pacjentów zmarło.
Zobacz film: Kwarantanna na czterech oddziałach Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie