Infolinia o szczepieniach na COVID-19. Pod jaki numer dzwonić? Jak będą wyglądały szczepienia i jak się na nie zarejestrować?

bluecinema GettyImages

Infolinia oraz strona internetowa na temat szczepień przeciwko CoVID-19 ruszyły 16 grudnia. Pod jaki numer mogą dzwonić osoby, które mają wątpliwości związane ze szczepieniami?Jak będzie wyglądał proces szczepienia krok po kroku?

Szczepionka na COVID-19 wkrótce ma trafić do Polski. Zgodnie z informacjami Ministerstwa Zdrowia proces rejestracji powszechnych szczepień rozpocznie się najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2021 r. Chociaż rząd, a także lekarze gorąco zachęcają do korzystania ze szczepień, szczepienia na COVID-19 będą one dobrowolne. Będą też darmowe.

W pierwszej kolejności zaszczepieni na koronawirusa zostaną pracownicy sektora ochrony zdrowia, sanepidu i DPS-ów, a po nich nauczyciele, żołnierze i seniorzy z domów opieki.

Czytaj też:

Szczepionka na COVID-19 - czy jest bezpieczna? Kto nie powinien się szczepić?

Infolinia o szczepieniach na COVID0-19

Osoby mające pytania na temat szczepionek mogą dzwonić pod specjalny numer 989. W pierwszym etapie będą tam przekazywane informacje o szczepieniach. Z kolei po 15 stycznia, jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, za pośrednictwem infolinii osoby - podlegające szczepieniu w pierwszej kolejności - będą mogły się umawiać się na konkretne terminy.

Strona internetowa o szczepieniach przeciw COVID-19

Informacje na temat tego, kto, kiedy i gdzie może się zaczepić na COVID-19, dostępne są od dzisiaj (16.12) na rządowej stronie internetowej "Szczepimy się". Opublikowana jest tam m.in. zakładka z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania dotyczące szczepień. Przedstawiona jest również procedura szczepień oraz informacje dotyczące Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

Jak się zaszczepić na COVID-19?

Zgodnie z informacjami podanymi na rządowej stronie poświęconej szczepieniom na COVID-19, procedura szczepień będzie prosta i bezpieczna. Cały proces obejmuje 4 kroki.

  • Rejestracja – online: przez infolinię lub u lekarza POZ, na specjalnej stronie www lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
  • Zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza lub pielęgniarkę.
  • Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
  • Powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.

Po dokonaniu rezerwacji wizyty pacjent otrzyma wiadomość SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia, ponowny SMS będzie przekazywany dzień przed wizytą. Pacjent będzie od razu umawiany na dwie wizyty i także przed drugą dawką szczepionki otrzyma powiadomienie SMS-em.

Proces umówienia na szczepienie będzie oparty na centralnym systemie e-rejestracji, integrującym indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień. Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu.

Co daje zaszczepienie się przeciwko COVID-19

Lekarze podkreślają, że największa korzyścią jest oczywiście zyskanie odporności przeciwko chorobie, która - według ostatnich raportów, dziennie zabija w Polsce po kilkaset osób. Są też inne korzyści szczepionek na koronawirusa.

Osoby zaszczepione będą mogły bez dodatkowych testów korzystać z usług zdrowotnych w publicznej służbie zdrowia, a także nie będą uwzględniane w limitach dotyczących spotkań towarzyskich. Nie będzie także potrzeby odbywania kwarantanny przez zaszczepionych w wypadku kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem.

Jak wygląda szczepienie na COVID-19?

Szczepionki podawane są domięśniowo, a schemat szczepienia obejmuje podanie 2 dawek w odstępie 3-4 tygodni w zależności od rodzaju szczepionki lub jednej dawki w przypadku dopuszczenia przez Europejską Agencję Leków (EMA) szczepionki jednodawkowej.

W dokumencie czytamy, że pełna ochrona pojawia się po 7 dniach od podania ostatniej dawki szczepionki. By szczepionka była skuteczna, konieczne jest przyjęcie dwóch dawek w przypadku dwudawkowych szczepionek lub jednej dawki w przypadku dopuszczenia jednodawkowej szczepionki.

Wykonanie szczepienia przeciw COVID-19 będzie poprzedzone badaniem kwalifikacyjnym, aby zidentyfikować ewentualne przeciwwskazania oraz ograniczyć ryzyko wystąpienia błędów medycznych czy niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Jak będą przebiegać szczepienia na COVID-19? Zobacz wideo:

Źródło: x-news

Źródło: TVN24/gov.pl

Data aktualizacji: 16.12.2020,
Opublikowano: 16.12.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej