Szczepionka na COVID-19 wkrótce ma trafić do Polski. Zgodnie z informacjami Ministerstwa Zdrowia proces rejestracji powszechnych szczepień rozpocznie się najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2021 r. Chociaż rząd, a także lekarze gorąco zachęcają do korzystania ze szczepień, szczepienia na COVID-19 będą one dobrowolne. Będą też darmowe.
W pierwszej kolejności zaszczepieni na koronawirusa zostaną pracownicy sektora ochrony zdrowia, sanepidu i DPS-ów, a po nich nauczyciele, żołnierze i seniorzy z domów opieki.
Czytaj też:
Szczepionka na COVID-19 - czy jest bezpieczna? Kto nie powinien się szczepić?
Infolinia o szczepieniach na COVID0-19
Osoby mające pytania na temat szczepionek mogą dzwonić pod specjalny numer 989. W pierwszym etapie będą tam przekazywane informacje o szczepieniach. Z kolei po 15 stycznia, jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, za pośrednictwem infolinii osoby - podlegające szczepieniu w pierwszej kolejności - będą mogły się umawiać się na konkretne terminy.
Strona internetowa o szczepieniach przeciw COVID-19
Informacje na temat tego, kto, kiedy i gdzie może się zaczepić na COVID-19, dostępne są od dzisiaj (16.12) na rządowej stronie internetowej "Szczepimy się". Opublikowana jest tam m.in. zakładka z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania dotyczące szczepień. Przedstawiona jest również procedura szczepień oraz informacje dotyczące Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.
Jak się zaszczepić na COVID-19?
Zgodnie z informacjami podanymi na rządowej stronie poświęconej szczepieniom na COVID-19, procedura szczepień będzie prosta i bezpieczna. Cały proces obejmuje 4 kroki.
- Rejestracja – online: przez infolinię lub u lekarza POZ, na specjalnej stronie www lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
- Zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza lub pielęgniarkę.
- Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
- Powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.
Po dokonaniu rezerwacji wizyty pacjent otrzyma wiadomość SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia, ponowny SMS będzie przekazywany dzień przed wizytą. Pacjent będzie od razu umawiany na dwie wizyty i także przed drugą dawką szczepionki otrzyma powiadomienie SMS-em.
Proces umówienia na szczepienie będzie oparty na centralnym systemie e-rejestracji, integrującym indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień. Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu.
Co daje zaszczepienie się przeciwko COVID-19
Lekarze podkreślają, że największa korzyścią jest oczywiście zyskanie odporności przeciwko chorobie, która - według ostatnich raportów, dziennie zabija w Polsce po kilkaset osób. Są też inne korzyści szczepionek na koronawirusa.
Osoby zaszczepione będą mogły bez dodatkowych testów korzystać z usług zdrowotnych w publicznej służbie zdrowia, a także nie będą uwzględniane w limitach dotyczących spotkań towarzyskich. Nie będzie także potrzeby odbywania kwarantanny przez zaszczepionych w wypadku kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem.
Jak wygląda szczepienie na COVID-19?
Szczepionki podawane są domięśniowo, a schemat szczepienia obejmuje podanie 2 dawek w odstępie 3-4 tygodni w zależności od rodzaju szczepionki lub jednej dawki w przypadku dopuszczenia przez Europejską Agencję Leków (EMA) szczepionki jednodawkowej.
W dokumencie czytamy, że pełna ochrona pojawia się po 7 dniach od podania ostatniej dawki szczepionki. By szczepionka była skuteczna, konieczne jest przyjęcie dwóch dawek w przypadku dwudawkowych szczepionek lub jednej dawki w przypadku dopuszczenia jednodawkowej szczepionki.
Wykonanie szczepienia przeciw COVID-19 będzie poprzedzone badaniem kwalifikacyjnym, aby zidentyfikować ewentualne przeciwwskazania oraz ograniczyć ryzyko wystąpienia błędów medycznych czy niepożądanych odczynów poszczepiennych.
Jak będą przebiegać szczepienia na COVID-19? Zobacz wideo:
Źródło: TVN24/gov.pl