Infekcja wirusowa u dziecka i dorosłego. Ile trwa i jakie daje objawy?

Fot. AntonioGuillem / Getty Images

Infekcja wirusowa trwa zazwyczaj około 10 dni, choć pierwsze 3 są szczególnie zakaźne. Już same objawy mogą pomóc w zróżnicowaniu infekcji bakteryjnej od wirusowej. Leczenie infekcji wirusowych jest zachowawcze, objawowe. Nie stosuje się antybiotyków ani innego leczenia przyczynowego.

Pod pojęciem infekcja wirusowa najczęściej kryje się nic innego jak powszechna choroba przeziębieniowa. Oczywiście należy zdawać sobie sprawę, że istnieje wiele typów wirusów, na który narażony jest nasz organizm. Wywołują one nie tylko objawy zapalenia górnych dróg oddechowych.

Infekcja wirusowa – przyczyny

Infekcja wirusowa może zostać wywołana przez wiele wirusów. Jeśli obejmuje układ oddechowy, najczęściej jest to choroba przeziębieniowa wywołana przez rynowirusy, koronawirusy, wirusy Coxackie, wirusy grypy czy paragrypy. Kiedy wirus wnika do nabłonka dróg oddechowych, zaczyna replikować i wywołuje miejscowy stan zapalny. Towarzyszą mu poszerzenie naczyń krwionośnych, pojawienie się wydzieliny poprzez zwiększenie aktywności gruczołów błony śluzowej, uszkodzenia nabłonka. Źródłem zakażenia wirusem są chorzy ludzie. Zarazić można się poprzez drogę kropelkową i bezpośredni kontakt. W zależności od rodzaju wirusa wywołującego infekcję, inny jest czas wylęgania się choroby. W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych przyjmuje się, że wirusy wylęgają się około 2 dni, największa zakaźność przypada na pierwsze 3 dni choroby, natomiast tak naprawdę chory zaraża aż do czasu ustąpienia objawów.

Często można spotkać się z teorią, że po 3 dniach, kiedy infekcja wirusowa ma już łagodniejszy przebieg, nie daje tak ostrych objawów, nie zaraża. Nic bardziej mylnego. Wirusy wydalane są nawet przez 2 tygodnie od wystąpienia objawów, dlatego należy przyjąć, że póki osoba prezentuje jakiekolwiek objawy, jest potencjalnie zakaźna.

Zobacz film: Mononukleoza. Źródło: 36,6.

Objawy infekcji wirusowej

Nie zawsze występuje cały komplet objawów. Czasami objawy są niespecyficzne i mogą pojawiać się w różnej sekwencji:

  • uogólnione bóle mięśni i stawów,
  • ból i drapanie w gardle,
  • gorączka,
  • dreszcze,
  • ogólne złe samopoczucie,
  • zaczerwienienie gardła,
  • powiększenie grudek chłonnych jamy ustnej i gardła,
  • kaszel,
  • zapalenie spojówek,
  • nieżyt nosa.

Nieżyt nosa to objaw polegający na wycieku wodnistej wydzieliny, która częściowo wypływa na zewnątrz, jednak znaczna jej ilość spływa po tylnej ścianie gardła, dając uczucie zatkania nosa, czasem również upośledzając węch. Obecność wydzieliny w nosie często jest przyczyną kichania. Po około 2 dniach infekcji wydzielina z nosa zmienia charakter z przezroczystej na gęstą, żółtawą. Zdarza się, że ma nagle zielono-żółte zabarwienie, sugerujące ropę. Może to wskazywać (choć nie zawsze) na nadkażenie bakteryjne.

Leczenie infekcji bakteryjnych

Infekcje wirusowe ustępują samoistnie. Czasami po 2–3 dniach, a czasem po 10. Po infekcjach wirusowych dróg oddechowych kaszel może utrzymywać się jeszcze przez kilka tygodni. Leczenie jest objawowe. Stosuje się leki przeciwgorączkowe (choć często występuje wyłącznie stan podgorączkowy, którego nie trzeba aktywnie niwelować), leki przeciwbólowe, przeciwzapalne. Ponadto warto wypróbować preparaty łagodzące przekrwienie błon śluzowych, roztwory hipertoniczne do nosa, leki przeciwkaszlowe. Konieczny jest odpoczynek i odpowiednie nawodnienie.

Infekcje wirusowe u dzieci

U dzieci przyjmuje się, że infekcje wirusowe występują średnio około 6 razy do roku i mają charakter choroby przeziębieniowej o różnym nasileniu. Najczęściej są to ostre infekcje o charakterze samoograniczającym się. Zazwyczaj wszystkie dolegliwości ustępują po około 10 dniach.

Infekcja wirusowa może być również wywołana zakażeniem adenowirusami. Ma ona bardzo ciężki przebieg kliniczny, charakteryzuje się wysoką gorączką, czasem obecnością nalotów włóknikowych na migdałkach podniebiennych. Do innych przyczyn infekcji wirusowych u dzieci zalicza się np. mononukleozę zakaźną wywołaną przez wirusa Epsteina i Barr. Do zakażenia dochodzi drogą bliskich kontaktów, stąd infekcja określana jest często chorobą pocałunków. Mononukleoza zakaźna charakteryzuje się powiększeniem migdałków z towarzyszącymi nalotami, powiększeniem węzłów chłonnych szyi i wysoką gorączką. Jeśli mylnie postawi się rozpoznanie i zacznie leczyć mononukleozę za pomocą amoksycyliny czy innych beta-laktamowych antybiotyków, wystąpi charakterystyczna odropodobna wysypka.

Zobacz film: Grypa czy przeziębienie? Jak je odróżnić? Źródło: Stylowy Magazyn


Data aktualizacji: 07.06.2018,
Opublikowano: 17.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Odszkodowanie za powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19. Kto może się o nie ubiegać?   

Osoby, u których po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 opracowanej przez firmę AstraZeneca, pojawiły się powikłania, mogą ubiegać się o odszkodowanie. Kto będzie miał do niego prawo? 

Czytaj więcej
Toczeń rumieniowaty – objawy, rodzaje, leczenie

Toczeń rumieniowaty jest chorobą autoimmunologiczną, której przyczyny nie zostały jeszcze dokładnie poznane. Wynika z odpowiedzi immunologicznej, w wyniku której przeciwciała atakują tkanki własne chorego. Charakterystycznym objawem jest rumień na twarzy.

Czytaj więcej
Babeszjoza u ludzi: co to za choroba i jakie daje objawy?

Babeszjoza u człowieka jest zjawiskiem incydentalnym. Profilaktyka obejmuje ochronę przed ugryzieniami przez kleszcze, będącymi wektorami pierwotniaka. Niekiedy choroba trwa kilka miesięcy, nie dając żadnych charakterystycznych objawów.

Czytaj więcej
Czy można przedawkować witaminę D? 

Witamina D jest nam niezbędna i trzeba ją suplementować cały rok. Jednak czy istnieje szansa na przedawkowanie tej witaminy? Czy połączenie słonecznych dni, diety bogatej w produkty zawierające duże ilości witaminy D i jeszcze tabletek to dobry pomysł? Przekonajcie się.

Czytaj więcej
Co pyli w maju? Rośliny wywołujące alergię wziewną w maju

Pylenie w maju jest dość mocno odczuwane przez chorych na sezonowe alergie wziewne. Maj to czas pylenia traw dzikich i uprawnych, babki, szczawiu, pokrzywy. Dodatkowo objawy chorobowe pojawić się mogą u osób uczulonych na pyłki drzew, takich jak sosna, buk i dąb. W maju zaczynają alergizować też zarodniki grzybów pleśniowych.

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Borelioza - krętki, które wywołują chorobę to najinteligentniejsze bakterie na świecie

Borelioza to podstępna choroba. Doskonale się kamufluje w organizmie i potrafi wywołać takie objawy, których w żaden sposób nie da się połączyć z ukłuciem przez kleszcza. Co sprawia, że rozpoznanie boreliozy jest takie trudne? Dlaczego testy nie wykrywają tej bakterii? 

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Telefon komórkowy może przyciągać kleszcze. Jak się chronić przed inwazją pajęczaków?

Naukowcy wykazali, że telefon komórkowy przyciąga zainfekowane niebezpiecznymi patogenami kleszcze. Warto to brać pod uwagę, gdy wybieramy się w plener. Tym bardziej,  że jak ostrzega Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę, przez brak zimy możemy mieć do czynienia z inwazją kleszczy.

Czytaj więcej