Infantylizm jako zaburzenie rozwojowe lub psychiczne u dorosłych i dzieci

Fot. Emely / Getty Images

Infantylizm oznacza niedojrzałość, występowanie cech właściwych dzieciom. Jest to szerokie pojęcie, które ma zastosowanie w medycynie, psychologii, pedagogice. Mianem tym określa się różnego rodzaju zaburzenia (najczęściej rozwojowe) lub ich objawy. 

Infantylizm (łac. infantilis – dziecinny) to termin stosowany najczęściej w odniesieniu do patologicznego zahamowania fizycznego lub psychicznego rozwoju człowieka. U osób dorosłych infantylizm może pojawić się w przebiegu chorób somatycznych i zaburzeń psychicznych. Pedagogika posługuje się tym pojęciem w przypadku zahamowania rozwoju emocjonalnego u dzieci. W języku potocznym przyjęło się nazywać infantylizmem niedojrzałe zachowania dorosłych.

Infantylizm jako zaburzenie somatyczne

Infantylizm to choroba wywołana niedoczynnością przysadki mózgowej w okresie dzieciństwa, która powoduje niedobór hormonu wzrostu – somatotropiny. W konsekwencji ukształtowanie fizyczne organizmu zatrzymuje się na wczesnym poziomie rozwoju. Zaburzenie to objawia się nieadekwatnymi do wieku, dziecięcymi proporcjami ciała i rysami twarzy oraz niskim wzrostem. W związku z wtórną niedoczynnością gonad, u osób dotkniętych infantylizmem nie następuje także pokwitanie. Chorzy są bezpłodni, słabo rozwinięte są u nich drugo- i trzeciorzędowe cechy płciowe. Rozwój psychiczny i intelektualny jest przy tym prawidłowy.

Infantylizm może być chorobą uwarunkowaną genetycznie lub stanowić konsekwencję dolegliwości, które wystąpiły w okresie wzrostu, np. przewlekłych chorób nerek albo niedożywienia. W pierwszym przypadku wyleczenie jest niemożliwe, w drugim – wymaga wczesnej interwencji. Objawy choroby można łagodzić, podając odpowiednie hormony.

Infantylizm psychiczny jako objaw niepełnosprawności intelektualnej

Mianem infantylizmu określa się zatrzymanie na pewnym poziomie rozwoju intelektualnego, co następuje w przebiegu chorób genetycznych (np. zespołu Downa), zaburzeń neurologicznych (np. mózgowego porażenia dziecięcego), przy całościowych zaburzeniach rozwoju (np. w autyzmie) lub na skutek infekcji i zatruć w okresie prenatalnym (toksoplazmoza wrodzona, alkoholowy zespół płodowy). Upośledzenie umysłowe powoduje trwałą niedojrzałość emocjonalną i społeczną, która utrudnia lub uniemożliwia samodzielne radzenie sobie w nowych sytuacjach, uczenie się i wyciąganie trafnych wniosków z doświadczeń itd. Chory ma psychikę dziecka. Cechuje go chwiejność woli, podatność na wpływy, naiwność w sposobie myślenia i odczuwania.

Dzięki odpowiedniej rehabilitacji osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą rozwijać różne (w zależności od stopnia upośledzenia) umiejętności, np. wprawę w radzeniu sobie z codziennymi czynnościami lub zdolności interpersonalne.

Infantylizm u człowieka dorosłego jako objaw zaburzeń osobowości

W psychologii infantylizm funkcjonuje jako pojęcie określające zespół objawów niektórych zaburzeń osobowości, czyli utrwalonych wzorców zachowań i sposobów myślenia, które są odmienne od powszechnych w danym środowisku. Kształtują się już w dzieciństwie i powodują u normalnie rozwiniętej intelektualnie jednostki trwałe dysfunkcje w relacjach interpersonalnych, percepcji samego siebie i otoczenia. Zaburzenia osobowości często wyrażają się infantylizmem w sferze uczuć, popędów czy w sposobach działania. W przypadku osobowości dyssocjalnej (psychopatycznej) na przykład występuje patologiczne lekceważenie norm społecznych, brak poczucia odpowiedzialności za własne czyny. Osobowość chwiejna cechuje się emocjonalną nadreaktywnością i labilnością uczuć. Z kolei dla osobowości histrionicznej charakterystyczna jest potrzeba znajdowania się w centrum uwagi.

Ponieważ zaburzenia osobowości nie są, w sensie ścisłym, schorzeniem psychicznym, lecz nieprawidłową strukturą charakteru, niezwykle trudne jest ich leczenie. Jeśli pacjent jest skłonny do współpracy, skuteczna bywa terapia poznawczo-behawioralna.

Infantylizm parafiliczny – zaburzenie preferencji seksualnych

Szczególnym przypadkiem infantylizmu u dorosłych jest rodzaj fetyszyzmu, w którym osiągnięcie pobudzenia erotycznego możliwe jest dzięki odgrywaniu zachowań z okresu niemowlęcego (zaburzenia tego nie należy mylić z pedofilią). Partnerzy używają pieluch, smoczków, przebierają się w dziecięce śpioszki, poddają się czynnościom pielęgnacyjnym stosowanym wobec niemowląt. W bardziej drastycznych odmianach infantylizm parafiliczny przybiera formę sado-masochizmu (bicia, upokarzania), w którym jedna z osób odgrywa rolę niemowlęcia.

Styl życia, umiejętność budowania relacji interpersonalnych czy poziom samooceny u osób skłonnych do infantylizmu parafilicznego nie różni się od tego, który reprezentuje większość populacji.

Infantylizm dziecięcy – niedojrzałość emocjonalna u dzieci

Infantylizm emocjonalny u dzieci to częściowe opóźnienie dojrzewania psychicznego, którego przyczyną jest najczęściej oddziaływanie środowiska domowego lub szkolnego (rzadziej – zaburzenia w rozwoju układu nerwowego). Błędy wychowawcze popełniane przez rodziców lub nauczycieli, rozpad rodziny czy brak akceptacji ze strony rówieśników to czynniki, które mogą sprawiać, że przeżycia emocjonalne dziecka oraz sposób ich wyrażania będą charakterystyczne dla wieku młodszego niż metrykalny. Zachowania infantylne nie mają zatem cech patologicznych – są jedynie nieadekwatne do etapu fizycznego rozwoju. Dziecko może być niedostatecznie samodzielne, preferować towarzystwo i zabawy młodszych kolegów, seplenić mimo braku wady wymowy. Charakterystyczna jest także nieustanna chęć znajdowania się w centrum uwagi.

O ile opóźnienie dojrzewania emocjonalnego nie ma związku z rozwojem fizycznym, zwykle ustępuje samoistnie. Może jednak przełożyć się na problemy psychiczne w wieku dojrzałym, które najczęściej wymagają psychoterapii.

Zobacz też: Leczenie psychiatryczne. Jak wygląda w praktyce? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 19.05.2018,
Opublikowano: 19.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej