Impotencja - przyczyny, objawy, rodzaje i sposoby leczenia zaburzeń erekcji

Fot: Syda Productions / stock.adobe.com

Impotencja to zespół objawów dotyczących dysfunkcji seksualnych mężczyzn. Może polegać ona na problemie z osiągnięciem erekcji lub braku ejakulacji. Zaburzenia te mogą wynikać z problemów zdrowotnych lub np. być skutkiem traumatycznych przeżyć.

Impotencja jest problemem około połowy populacji mężczyzn powyżej 40. roku życia, ale coraz częściej z jej powodu cierpią też młode osoby. Oprócz farmakologicznych i psychologicznych sposobów leczenia impotencji, istnieją również metody polegające na wszczepianiu implantów w ciała jamiste penisa.

Co to jest impotencja? Objawy impotencji

Impotencja jest zaburzeniem funkcji seksualnych polegającym na:
  • niemożności osiągnięcia pełnego wzwodu, 
  •  całkowitym braku erekcji, mimo odczuwanego podniecenia,
  •  problemie z osiągnięciem orgazmu (wytrysku, ejakulacji),
  •  problemie z utrzymaniem erekcji na czas potrzebny do odbycia satysfakcjonującego stosunku płciowego.

Powyższe dysfunkcje mogą występować pojedynczo lub łączyć się w zespół objawów.

Rodzaje i przyczyny impotencji

Podłoże impotencji najczęściej jest mieszane. Obok przyczyn psychicznych istnieją również fizyczne powody impotencji, które mogą naprzemiennie z siebie wynikać.

W zależności od przyczyny powstania problemu wyróżnia się dwa rodzaje impotencji:

  •  impotencję fizyczną,
  •  impotencję psychiczną. 

Impotencja fizyczna (organiczna) wynika z chorób, takich jak: cukrzyca, choroby układu sercowo-naczyniowego, wady rozwojowe, wiek, używanie substancji psychoaktywnych. Do impotencji fizycznej zalicza się również impotencję alkoholową, spowodowaną wyniszczeniem organizmu oraz ewentualnymi schorzeniami wynikającymi z nadużywania alkoholu.

Do przyczyn impotencji fizycznej zaliczane są czynniki:

  •  neurologiczne - np. w następstwie urazu lub choroby rdzenia kręgowego, udaru lub guza mózgu, stwardnienia rozsianego, paraplegii, neutropatii cukrzycowej, 
  •  hormonalne - np. w wyniku zaburzeń w produkcji testosteronu, andropauzy, podeszłego wieku, chorób tarczycy,
  •  krążeniowe - np. z powodu miażdżycy, nadciśnienia, zmian naczyniowych, choroby Peyroniego,
  •  farmakologiczne - powstałe w wyniku przyjmowania leków antydepresyjnych, diuretycznych, neuroleptycznych oraz leków na nadciśnienie (hipotensyjnych),
  •  mieszane - najczęściej hormonalno-krążeniowe.

Impotencja psychiczna polega na odczuwaniu lęku przed zbliżeniem seksualnym wynikającym z traumatycznych przeżyć z przeszłości (np. molestowania seksualnego), nieporozumień w związku, lęku przed niechcianą ciążą, nieakceptacją własnego ciała i seksualności, kompleksów (np. związanych z wielkością penisa), stresu, a nawet uczuć religijnych (strach przed popełnieniem grzechu).

Wyróżnia się również impotencję psychogenną - np. spowodowaną strachem przed ośmieszeniem, zadaniowym nastawieniem do seksu. Impotencja psychogenna często pojawia się u bardzo młodych mężczyzn.

Impotencję dzieli się również na impotencję pierwotną (wrodzoną) oraz impotencję wtórną (która nastąpiła po czasie prawidłowych funkcji seksualnych).

Czy impotencję można wyleczyć? Metody leczenia impotencji

Impotencję, nawet tę, która wynika z wad rozwojowych lub np. poważnych urazów kręgosłupa, można z powodzeniem leczyć. 

Obecnie stosuje się wiele metod terapii tego schorzenia, do których zaliczane są:

  •  doustne leczenie farmakologiczne: polega na przyjmowaniu np. leków hormonalnych (np. androgenów) oraz inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 i innych,
  •  terapia lekami podawanymi w postaci iniekcji (wstrzyknięć) w ciała jamiste prącia: zastrzyk musi być wykonywany przed każdym stosunkiem, 
  •  psychoterapia: stosowana jest zarówno w leczeniu impotencji fizycznej, jak i psychicznej, polega na stosowaniu metod terapii z udziałem partnerki lub partnera; psychoterapia indywidualna jest zalecana osobom, których impotencja ma podłoże w zahamowaniach, traumatycznych przeżyciach lub zaburzeń psychicznych np. nerwic, 
  •  leczenie naturalne impotencji polega na stosowaniu ćwiczeń (np. jogi, tantry), ziół i zabiegów medycyny niekonwencjonalnej, np. akupunktury, masaży, 
  •  leczenie chirurgiczne - chirurgia naczyniowa, hydrauliczne protezy prącia oraz implanty prącia w formie sztywnych lub półsztywnych pałeczek.

Zabiegi chirurgiczne

polegają np. na usunięciu bądź naprawieniu uszkodzonych naczyń krwionośnych lub wszczepieniu protez, a nawet zewnętrznych aparatów próżniowych. Tego rodzaju rozwiązania są stosowane u mężczyzn, u których terapia farmakologiczna i psychoterapia nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

W impotencji bardzo ważne jest postawienie diagnozy odnalezienie przyczyn zaburzeń erekcji. Można dzięki temu wdrożyć odpowiednie leczenie i bardzo szybko przywrócić sprawność seksualną. W terapii zaburzeń erekcji bardzo ważne jest też stosowanie zbilansowanej diety i prowadzenie higienicznego trybu życia.

Zobacz film: Jak przebiega erekcja? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nowe badania w sprawie leczenia raka prostaty

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Jak wygląda leczenie? Co pacjentom oferuje współczesna medycyna?  

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej
Otyłość brzuszna – jaką dietę stosować u kobiet i mężczyzn?

Dieta na otyłość brzuszną powinna być ubogokaloryczna, oparta na podstawowych zasad żywienia, bogata w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy. Otyłość brzuszna występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Bezdech senny – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposoby leczenia

Bezdech senny to zaburzenia oddechu w czasie snu. Czynnikiem predysponującym do jego powstania jest otyłość. Około 70% osób z bezdechem sennym ma nadmierną masę ciała. W jego leczeniu stosowane są przede wszystkim specjalne aparaty wspomagające proces oddychania. Sprawdź, jak rozpoznać bezdech senny. 

Czytaj więcej
Leczenie stopy cukrzycowej - jak przebiega? Jakie są metody?

Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i wymaga zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. Dobór metod terapeutycznych uzależniony jest od skali objawów, a rokowania co do wyleczenia stopy cukrzycowej wzrastają, jeśli interwencja medyczna zostanie wprowadzona na początkowym etapie rozwoju schorzenia.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej