Immunohistochemia – metoda badań nowotworowych, ale nie tylko

anyaivanova/getty images

Immunohistochemia to badania polegające na poszukiwaniu antygenów, odpowiedzialnych za rozwój konkretnej choroby. Wykorzystuje się je m.in. w określaniu poziomu ryzyka nowotworowego. Ponadto, pomagają one określić wrażliwość ogniska chorobowego na konkretny lek, co ułatwia dobór właściwych preparatów w procesie leczenia.

Immunohistochemia bazuje na odpowiednio znakowanych przeciwciałach. To one pozwalają stwierdzić obecność bądź brak konkretnego antygenu u pacjenta. Badanie immunohistochemiczne stosuje się dzisiaj jednak nie tylko przy określaniu ryzyka zachorowania np. na konkretny nowotwór, lecz także przy dobieraniu metod leczenia, które w najlepszy sposób będą w stanie zadziałać na ognisko choroby.

Badanie immunohistochemiczne – na czym polega?

Immunohistochemia bazuje przede wszystkim na barwnych kompleksach antygen – przeciwciało, które pozwalają na prowadzenie bardzo szczegółowej diagnostyki konkretnych chorób, ocenę ryzyka zachorowania konkretnego pacjenta na daną chorobę, a także skuteczności leku w przypadku indywidualnego ogniska chorobowego. Kompleksy te tworzy się, wykonując w pobranym od pacjenta materiale cytologicznym lub histologicznym (pobiera się komórki lub fragmenty tkanek) reakcję z wykorzystaniem specjalnie znakowanych przeciwciał. W wyniku tej reakcji powstają kompleksy, które doskonale nadają się do obserwacji pod mikroskopem. To właśnie podczas tego oglądu można stwierdzić, czy w poddanym badaniu materiale występuje antygen charakterystyczny dla danej choroby. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie immunohistochemii.

Immunohistochemia – zastosowanie

Odczyny immunohistochemiczne wykorzystuje się obecnie przede wszystkim w diagnostyce nowotworów. Badania te umożliwiają bowiem określenie łagodnego bądź złośliwego charakteru zmian. Immunohistochemia nowotworów pozwala także na dość dokładny opis komórek nowotworowych, co daje odpowiedź m.in. na pytanie o stadium raka, a także pierwotne jego miejsce. Badanie miejsc z przerzutami może bardzo dużo powiedzieć o podstawowym źródle choroby. Tego typu diagnostyka wykorzystywana jest nie tylko u pacjentów ze stwierdzonym nowotworem, ale również u osób należących to tzw. „grup ryzyka”, przede wszystkim ze względu na potencjalne obciążenie genetyczne (powracający w rodzinie określony typ raka, choroba nowotworowa matki lub ojca, kombinacja kilku różnych nowotworów w najbliższej rodzinie). Immunohistochemia daje bowiem odpowiedź na pytanie o obecność w organizmie badanej osoby antygenu odpowiedzialnego za rozwój konkretnego typu raka. To jednak nie wszystkie zastosowania odczynów immunohistochemicznych. Wykorzystuje się je również w wielu badaniach biologicznych. Czasami sięga się po nie, aby określić wrażliwość ogniska chorobowego na konkretny lek, co umożliwia dobranie najlepszego i najbardziej skutecznego preparatu do podania pacjentowi.

Kolorowe, immunohistochemiczne badania

Immunohistochemia jako metoda diagnostyki bazuje przede wszystkim na immunogenności antygenu, czyli substancji białkowej, która ma zdolność do wywoływania reakcji organizmu skierowanej przeciw sobie. Reakcją tą jest produkcja przeciwciał. Równie duże znaczenie podczas badania ma druga cecha antygenu, czyli antygenowość polegająca na zdolności do wiązania się z przeciwciałami. Samo badanie działa więc na bardzo prostej zasadzie. Do materiału pobranego od pacjenta wprowadza się przeciwciała skierowane przeciw poszukiwanemu antygenowi. Jeśli go one znajdą, zwiążą się z nim w nierozpuszczalną w wodzie substancję. Aby wykrycie tej zmiany było możliwe pod mikroskopem, stosuje się określoną metodę detekcji. Przeciwciała znakuje się za pomocą określonych substancji chemicznych:

  • fluorochromów (fluoresceiny, rodaminy),
  • metali (złota koloidalnego, ferrytyny z żelazem),
  • enzymów (peroksydazy, fosfatazy zasadowej).

To właśnie dzięki tym związkom pod mikroskopem można obserwować bardzo barwne substancje, które z powodu barwnego oznaczenia przeciwciał łatwo opisać.

Wyniki badań immunohistochemicznych – co mogą powiedzieć?

Cena badań immunohistochemicznych to około 80-150 złotych za jeden odczyn. Na wynik czeka się około 9-10 dni. Oczywiście podczas leczenia w ramach ubezpieczenia zdrowotnego większość tych badań jest wykonywana bezpłatnie, choć ostatnio pojawiają się głosy o problemach z refundacją badań, m.in. tych związanych z rakiem płuc. Są to natomiast badania niezastąpione. Szybkie, o niskiej kosztochłonności, dające bardzo dużo informacji. Na przykład, gdy u pacjenta zostanie pobrany materiał z węzła chłonnego ze stwierdzonym przerzutem raka gruczołowego, to dzięki badaniu immunohistochemicznemu można stwierdzić, gdzie ten nowotwór zaczął się rozwijać. Może się oczywiście zdarzyć, że odczyn immunohistochemiczny pojawi się w kilku lokalizacjach, natomiast wyniki diagnostyki mogą skierować onkologa np. w kierunku badania przewodu pokarmowego, a nie wszystkich innych układów. W przypadku raka piersi z kolei immunohistochemia receptorów estrogenowych i ich ekspresja może podpowiedzieć, czy lepszą formą leczenia będzie terapia hormonalna, czy chemia.

Zobacz film: Nowe techniki diagnostyki nowotworów

źródło:x-news

Bibliografia:

1. H. Andrusewicz, E. Śrutek, J. Jaroszek, W. Zegarski, Ocena immunohistochemiczna markerów wykorzystanych do oszacowania mikroprzerzutów w węzłach chłonnych u chorych z rakiem jelita grubego, “Współczesna Onkologia” 2007, nr 11.

2. S. Maqsood, Rola badania immunohistochemicznego w diagnostyce rzadkiego nowotworu mięsakoraka żołądka — opis przypadku, przeł. D. Stencel, “Onkologia w Praktyce Klinicznej – Edukacja” 2016, nr 3.

Data aktualizacji: 13.11.2020,
Opublikowano: 15.11.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej