Ile się żyje z rakiem płuc? Długość życia w zależności od typu raka

Fot: utah778 / gettyimages.com

To, ile się żyje z rakiem płuc, zależy od czasu rozpoznania i typu raka. Około 10% chorych przeżywa 5 lat po rozpoznaniu raka niedrobnokomórkowego płuc. W przypadku raka drobnokomórkowego 3 lata przeżywa około 20% chorych.

Rak płuc – co to za nowotwór?

Najczęstszym rakiem płuc jest rak niedrobnokomórkowy. Jest to nowotwór niepoddający się leczeniu chemioterapią. Zalicza się tu:

  • raka płaskonabłonkowego, którego główną przyczyną jest palenie tytoniu. Występuje głównie w dużych oskrzelach, powodując zwężenie ich światła, niedodmę płuc, a co za tym idzie – zmiany zapalne w tkance płucnej;
  • gruczolakoraka – lokalizuje się głównie w obwodowych częściach płuc i rzadziej jest związany z paleniem tytoniu;
  • raka wielkokomórkowego – ma podobny przebieg kliniczny do gruczolakoraka.

Raki drobnokomórkowe są rzadsze, charakteryzują się agresywnym wzrostem i szybkimi przerzutami do węzłów chłonnych i odległych narządów. Związane są przede wszystkim z paleniem papierosów. Większość chorych w chwili rozpoznania ma przerzuty do wątroby, kości, szpiku czy ośrodkowego układu nerwowego. Podstawową metodą leczenia jest chemioterapia.

Jak wygląda leczenie raka płuc? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak można leczyć raka płuc? Źródło: 36,6.

Objawy raka płuc i przerzuty – jak wpływają na długość życia?

Niestety większość chorych we wczesnej fazie choroby nie ma żadnych objawów choroby. To wpływa na późne rozpoznanie, a tym samym niekorzystne rokowanie i zdecydowanie krótszy czas przeżycia. Objawy związane z miejscowym rozrostem masy nowotworowej to: kaszel, duszność, krwioplucie, zapalenia płuc, bóle w klatce piersiowej. Jeśli masa nowotworowa nacieka sąsiednie struktury, mogą pojawić się np. zaburzenia rytmu serca.

Objawy raka płuc związane z przerzutami to: powiększenie węzłów chłonnych, bóle kości, a także objawy przerzutów raka płuc do mózgu – objawy ogniskowe, drgawki, ubytki neurologiczne, zaburzenia osobowości. Przerzuty do wątroby mogą objawiać się jej powiększeniem, bólem i żółtaczką. Obecność przerzutów świadczy o zaawansowanym procesie nowotworowym, wiąże się z krótszym czasem życia pacjenta.

Badania pozwalające na wykrycie raka płuc

Zdjęcie rentgenowskie (RTG) należy do powszechnie wykonywanych badań diagnostycznych. Często jest wykonywane zdjęcie klatki piersiowej przy objawach zapalenia dolnych dróg oddechowych, a więc podobnych do tych, które mogą wystąpić we wczesnym stadium rozwojowym raka płuc. Jednym z czynników niekorzystnie wpływających na to, ile pacjent może przeżyć z rakiem, jest to, że badanie RTG klatki piersiowej może dawać obraz prawidłowy. Dopiero badanie tomografii komputerowej pozwala na uwidocznienie niektórych zmian. W rozpoznaniu wykorzystuje się również inne badania, jak pozytronowa tomografia emisyjna (PET), bronchoskopia, badanie plwociny.

Jakie czynniki mają wpływ na długość życia z rakiem płuc?

To, ile pacjent przeżyje po rozpoznaniu raka płuc, uzależnione jest od:

  • typu histopatologicznego nowotworu;
  • stopnia zaawansowania raka;
  • odpowiedzi na leczenie;
  • stanu ogólnego pacjenta i możliwości przeprowadzenia określonego typu terapii;
  • wieku pacjenta.

Istotne jest również wiele innych dodatkowych czynników. Mimo że rak płuc nie jest nowotworem rokującym najlepiej, długość życia jest indywidualna.

Ile żyje pacjent z rakiem płuc wg stopnia zaawansowania choroby?

W momencie rozpoznania określa się stopień zaawansowania nowotworu, co pozwala również oszacować, ile pacjentowi zostało życia i jakie leczenie będzie najwłaściwsze. Szanse na pięcioletnie przeżycie w przypadku niedrobnokomórkowego raka płuc wynoszą mniej więcej:

  • Stopień I – około 60%;
  • Stopień II – około 50%;
  • Stopień III – mniej niż 15%;
  • Stopień IV – mniej niż 1%.

Rak drobnokomórkowy ma gorsze rokowanie. Chorzy poddani leczeniu radio- lub chemioterapią mogą przeżyć około 2 lat. Pacjenci, którzy nie zostali poddani leczeniu, przeżywają maksymalnie 8 miesięcy. Wszystko jednak jest sprawą indywidualną. Najgorzej rokują chorzy niezakwalifikowani do leczenia, a jedynie do terapii paliatywnej.

Jak wygląda życie i walka z rakiem płuc. Zobacz nasz film i poznaj historię pani Teresy, która choruje na ten nowotwór 

Zobacz film: Poznaj historię pani Teresy, która zachorowała na raka płuc. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 02.08.2018,
Opublikowano: 02.08.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej