Ile razy w ciągu dnia trzeba myć ręce, aby uchronić się przed zarażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 ?

Fot: Sorrasak Jar Tinyo / gettyimages.com

W czasie pandemii musimy bardzo przestrzegać podstawowych zasad higieny. Specjaliści zalecają, aby przede wszystkim pamiętać o dokładnym myciu rąk. Ile razy w ciągu dnia powinniśmy myć ręce, aby realnie uchronić się przed groźnym wirusem?

Odpowiedzi na to pytanie podjęli się badacze z Medical Research Council. Naukowcy ponownie przyjrzeli się wynikom badań przeprowadzonych w latach 2006-2009, których celem było określenie wpływu higieny rąk na zakażenia znanymi wtedy koronawirusami (to właśnie one odpowiadają za ok. 20 proc. wszystkich przeziębień).

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Jak często trzeba myć ręce?

Badacze obserwowali 1663 osoby. Pod uwagę brano czy są przeziębione, czy chorują z powodu zakażeń grypopodobnych, a także jak często myją ręce. Okazało się, że w zapobieganiu infekcji kluczowy był nie tylko czas poświęcony na mycie rąk, ale także częstotliwość z jaką badani to robili.

Zdaniem specjalistów skuteczne jest mycie rąk od sześciu do dziesięciu razy dziennie, wtedy ryzyko zakażenia jest najmniejsze. Jak podkreślają autorzy badania o higienie i częstym myciu rąk trzeba pamiętać zawsze, nie tylko w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Trzeba sobie zdawać, że na dłoniach przenosimy bardzo różne bakterie i wirusy, które mogą być dla nas niebezpieczne.

Kiedy trzeba myć ręce?

Trzeba pamiętać, że wirusy np. grypy mogą znajdować się także na różnych powierzchniach, których dotykamy. Trafiają tam zazwyczaj po tym, jak osoba chora kicha lub kaszle. Dodatkowo sami powinniśmy pamiętać, aby po każdym wydmuchaniu nosa czy kaszlu dokładnie umyć ręce, dzięki temu ograniczamy przenoszenie patogenu.

Jak prawidłowo myć ręce?

Po pierwsze ręce trzeba dokładanie zmoczyć. Następnie bierzemy tyle mydła, aby całe dłonie. Pocieramy o siebie ręce, później rozkładamy palce i pocieramy wewnętrzną części palców i przestrzenie między nimi.

Później jedną rękę kładziemy na grzbiecie drugiej i pocieramy ręce o siebie. Po chwili zmieniamy ułożenie dłoni na odwrotne. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, żeby dokładnie schować jedną dłoń w drugiej. Następnie myjemy kciuki. Teraz możemy spłukać mydło – najlepiej w ciepłej wodzie. Na mycie dłoni należy poświęcić co najmniej 20 sekund, ale nie więcej niż minutę.

Kiedy już pozbędziemy się mydła, ręce trzeba dokładnie wytrzeć. Najlepiej użyć do tego zwykłego lub papierowego ręcznika. Jeśli ręce nie będą dobrze wysuszone bakterie i wirusy będą do nich z łatwością przylegać. 

Zobacz film i dowiedz się jak prawidłowo myć ręce:

Zobacz film: Jak prawidłowo myć ręce? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 22.05.2020,
Opublikowano: 22.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej