Idiopatyczne włóknienie płuc – przyczyny, objawy i leczenie

Fot.: utah778 / Getty Images

Idiopatyczne włóknienie płuc to postępujące zmiany w miąższu płucnym, powodujące zmniejszenie sprawności wymiany gazowej, włóknienie tkanki płucnej i przewlekłą niewydolność oddechową. Choroba ma charakter postępujący. Jej leczenie jedynie spowalnia narastanie objawów.

Idiopatyczne włóknienie płuc to, jak sama nazwa wskazuje, choroba o nieustalonej etiologii (przyczynie powstawania). Jej istotą jest uszkodzenie i nieprawidłowa przebudowa pęcherzyków płucnych, co prowadzi do ich zwłóknienia i zmniejszenia powierzchni czynnej, a w konsekwencji – do niewydolności oddechowej.

Czym są zmiany włókniste w płucach?

Zmiany włókniste w płucach to częste powikłanie (bądź też forma końcowa) procesów chorobowych o podłożu zapalnym. Taki odczyn pozwala zwykle na utrzymanie patologicznej zmiany w określonym obszarze, otorbienie jej i zapobieżenie rozprzestrzenianiu się na większą część płuca. Reakcje odpornościowe i działanie biochemicznych mediatorów zapalenia powodują pobudzenie fibroblastów – komórek odpowiedzialnych za namnażanie tkanki łącznej włóknistej. Powstające zbite pasma powodują jednak deformację pęcherzyków płucnych, ich ściąganie, kurczenie się oraz ucisk na drobne oskrzeliki i ich zamykanie się. Jest to przyczyną niedodmy fragmentów płuca oraz ograniczenia powierzchni wymiany gazowej pomiędzy powietrzem oddechowym a krwią.

Drobne zwłóknienia płuc, które obejmują niewielki obszar, nie powodują upośledzenia czynności oddechowej. Jeśli jednak proces jest uogólniony (tak jak dzieje się to w przypadku idiopatycznego włóknienia płuc), powierzchnia czynna płuc zmniejsza się stopniowo, prowadząc do ograniczenia wydolności fizycznej chorego, duszności, niedotlenienia organizmu i zaburzeń krążeniowo-oddechowych.

Jak zbudowany jest układ oddechowy? Dowiesz się tego z filmu:

zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6

Na czym polega idiopatyczne włóknienie płuc?

Idiopatyczne włóknienie płuc to proces sukcesywnego zmniejszania się łącznej powierzchni pęcherzyków płucnych wskutek rozsianego włóknienia ich ścian. Określa się je również mianem zwykłego śródmiąższowego zapalenia płuc, gdyż zmiany nie mają specyficznego charakteru – odpowiadają typowym powikłaniom pozapalnym. Chorobie towarzyszą często spotykane, mało charakterystyczne objawy, a rozpoznania dokonuje się na podstawie stopniowego pogarszania się stanu pacjenta, trudności w leczeniu i wykluczeniu innych specyficznych schorzeń. Dokładne kryteria rozpoznania idiopatycznego włóknienia płuc zostały zdefiniowane przez amerykańskie i europejskie stowarzyszenia lekarskie zajmujące się chorobami płuc.

Objawy idiopatycznego włóknienia płuc

Choroba rozpoczyna się najczęściej objawami typowymi dla śródmiąższowego zapalenia płuc. Pojawiają się: suchy kaszel, duszność, osłabienie oraz zmniejszenie wydolności fizycznej. Zmianom towarzyszą typowe dla tego schorzenia zmiany radiologiczne. Badania wirusologiczne i bakteriologiczne są jednak negatywne, a stan chorego, mimo wdrożonego leczenia, się pogarsza. Choroba przechodzi w fazę przewlekłą. Pojawiają się objawy niedotlenienia pod postacią sinicy, pałeczkowatych palców, nasilającej się duszności, która w późniejszych okresach może pojawiać się nawet w spoczynku. Oddech jest najczęściej spłycony i przyspieszony. Chory najchętniej przyjmuje pozycję siedzącą lub stojącą z podparciem kończyn górnych – może wtedy skutecznie wykorzystywać pomocnicze mięśnie oddechowe. Masa ciała stopniowo się zmniejsza.

Nasilające się objawy prowadzą do niedotlenienia narządów wewnętrznych, co powoduje upośledzenie ich czynności. Ponieważ choroba dotyka najczęściej osoby w zaawansowanym wieku (w ósmej dekadzie życia), zwykle dochodzi do nasilenia niedokrwienia mięśnia sercowego, zaburzeń rytmu, niewydolności krążeniowo-oddechowej. Może ona być przyczyną śmierci chorego.

Przyczyny idiopatycznego włóknienia płuc

Choroba ma charakter idiopatyczny, tzn. powstaje samoistnie, bez uchwytnej, rozpoznawalnej przyczyny. Uważa się jednak, że w kilku procentach przypadków związana jest z wadą genetyczną, która dziedziczy się w sposób autosomalny dominujący (nie wiąże się z płcią i do zachorowania wystarczy otrzymanie nieprawidłowego genu od jednego z rodziców).

W badaniach statystycznych stwierdzono silną dodatnią korelację zachorowań na idiopatyczne włóknienie płuc z czynnikami takimi jak:

  • wcześniejsze przewlekłe narażenie na pyły w powietrzu oddechowym (ze względu na miejsce zamieszkania czy rodzaj wykonywanej pracy),

Jak leczyć zapalenie płuc? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Zapalenie płuc - leczenie. Źródło: 36,6

Leczenie idiopatycznego włóknienia płuc

Leczenie idiopatycznego włóknienia płuc opiera się na działaniach spowalniających i hamujących postęp choroby. Najczęściej stosowane są (w różnych kombinacjach, określonych w schematach leczenia):

  • glikokortykosteroidy (ze względu na ich działanie przeciwzapalne),
  • leki immunosupresyjne i cytostatyczne (które mają hamować rozrost tkanki łącznej),
  • niektóre preparaty o działaniu mukolitycznym (nie tylko rozrzedzają one wydzielinę w drogach oddechowych i ułatwiają oddychanie, ale też wpływają na dynamikę choroby).

Postępowanie jest uzupełniane przez leczenie objawowe, gimnastykę i rehabilitację oddechową, a w razie potrzeby tlenoterapię i farmakologiczne hamowanie uciążliwego odruchu kaszlowego.

Bibliografia:

1. Jastrzębski D., Kozielski J., Żebrowska A. Rehabilitacja oddechowa chorych z idiopatycznym śródmiąższowym włóknieniem płuc za pomocą programu z ćwiczeniami mięśni wdechowych, Pneumonol. Alergol. Pol. 2008; 76: 131–141.

Data aktualizacji: 08.04.2019,
Opublikowano: 08.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Ania 27.04.2020r.

To jest okropna i bezwzględna choroba tydzień temu zmarł moj Tata
Walka trwała 2 lata i z każdym dniem było widać że ulatuje z niego zycie
Robiliśmy wszystko
Leki walka o przeszczep zioła rehabilitacja...nie ma ratunku

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej