Hydrokolonoterapia - efekty płukania jelita grubego i przeciwwskazania

Fot: Sherry Young / stock.adobe.com

Hydrokolonoterapia (zwana również błędnie hydrokolonoskopią) to metoda oczyszczania organizmu z toksyn i szkodliwych substancji zalegających w jelicie grubym. Choć lista wskazań do zabiegu jest długa, kwalifikacja do niego musi być starannie przemyślana.

Hydrokolonoterapia to zabieg, którego historia sięga czasów starożytności. Idea oczyszczania organizmu ze szkodliwych substancji jest wykorzystywana zarówno w leczeniu licznych schorzeń, jak i w profilaktyce. Ten sposób terapii zaliczany jest do medycyny alternatywnej, a zdania na temat jego celowości są podzielone. Nie jest to zabieg polecany przez większość lekarzy.

Zobacz także: Detoks jelit – jak go wykonać? Droga do zdrowia organizmu

Hydrokolonoterapia - zabieg i jego efekty

Hydrokolonoterapię wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych. Zabieg polega na umieszczeniu w odbytnicy zestawu rurek, pozwalającego na wprowadzenie do jelita grubego wody, która wypłukuje zalegające w jego świetle szkodliwe substancje i złogi kałowe. Technika uległa przez ostatnie lata wielu zmianom.

Obecnie hydrokolonoterapia jest wykonywana za pomocą zautomatyzowanych urządzeń, zapewniających podanie wody o odpowiedniej temperaturze, pod kontrolowanym w sposób ciągły ciśnieniem i we właściwej objętości.

Jednorazowo do jelita wprowadza się 1,5-3 l wody, a do jednego zabiegu używa się nawet 60 l. Wodę wyjaławia się promieniowaniem UV. Urządzenie w sposób bezpieczny usuwa wypływającą z jelita zawiesinę, będącą produktem płukania.

Zwolennicy metody podkreślają, że usuwane w trakcie zabiegu masy mogą być nośnikiem szkodliwych bakterii, drożdżaków, pleśni i produktów procesów gnilnych i fermentacyjnych. Przepływająca przez jelito woda może wypłukiwać zgromadzone tam kamienie żółciowe, pasożyty, sole metali ciężkich i konserwanty.

Osoba poddana zabiegowi zostaje zatem uwolniona od substancji zakaźnych i toksycznych, co poprawia jej ogólny stan zdrowia i umożliwia skupienie sił obronnych organizmu na walce z chorobami.

Hydrokolonoterapię należy odróżnić od lewatywy, która służy oczyszczeniu końcowego odcinka (a nie całej długości) jelita grubego, oraz od kolonoskopii, będącej endoskopowym zabiegiem, pozwalającym na zobrazowanie stanu jelita i wykonanie niewielkich operacji chirurgicznych.

Wskazania do hydrokolonoterapii

Hydrokolonoterapia wykonywana jest w przebiegu różnych stanów chorobowych. Część z nich dotyczy bezpośrednio przewodu pokarmowego, a inne związane są ze schorzeniami pozostałych układów organizmu.

Oczyszczenie jest zalecane w przewlekłych zaparciach, wzdęciach, w uchyłkowatości jelita, parazytozach i drożdżycach, stanach zapalnych i innych dysfunkcjach okrężnicy. Zastosowanie znajduje też przy problemach trawiennych oraz w przypadku chorych ze stomiami, u których pasaż jelitowy jest zaburzony.

Źródła zalecają oczyszczanie jelita grubego w wielu schorzeniach niezwiązanych z układem trawiennym, takich jak:

  •  alergie, 
  •  astma,
  •  zaburzenia odporności, 
  •  choroby układu limfatycznego i obrzęki,
  •  choroby układu krążenia (nadciśnienie, miażdżyca),
  •  zaburzenia nerwowe (stres, depresja, bezsenność),
  •  problemy dermatologiczne (np. łuszczyca, zapalenia skóry). 

Hydrokolonoterapia w leczeniu otyłości

Otyłość jest niekiedy wskazaniem do powtarzanej w seriach hydrokolonoterapii, choć schudnąć można jedynie w przypadku, kiedy procedurę łączy się z właściwą dietą i aktywnością ruchową.

Zabieg nie daje bezpośredniej redukcji masy ciała, ale ułatwia i przyspiesza pasaż jelitowy, poprawia metabolizm.

Przeciwwskazania do hydrokolonoterapii

Zabiegu nie wykonuje się u pacjentów z wadami wrodzonymi lub po przebytych operacjach jelit, z wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy, krwawieniami do przewodu pokarmowego, nowotworami i gruźlicą jelita. Przeciwwskazaniami ogólnymi są zaawansowana ciąża, niewydolność krążenia, niewydolność nerek lub wątroby, ostra anemia lub zaburzenia krzepnięcia.

Opinie lekarzy na temat hydrokolonoterapii

Zdania środowiska medycznego na temat zabiegu są podzielone. Pominąwszy skuteczne przygotowanie jelita do zabiegów diagnostycznych lub leczniczych, trudno o jednoznaczne dowody skuteczności procedury w postaci opublikowanych, rzetelnych badań klinicznych. Dodatkowym problemem są efekty uboczne, obserwowane w praktyce klinicznej. Wprowadzenie do organizmu dużej ilości płynu, który nie jest zbilansowany elektrolitowo (izotoniczny), może prowadzić do zaburzeń pracy nerek, powstawania obrzęków czy nasilenia niedomogi serca. Zakłócenie równowagi jonowej (głównie sodowo-potasowej) wpływa na powstawanie poważnych zaburzeń rytmu serca. Intensywnie płukane jelito traci naturalną florę bakteryjną, co (mimo zastosowania po zabiegu probiotyków) indukuje zaburzenia trawienia i umożliwia chorobotwórczym drobnoustrojom zagnieżdżenie się w okrężnicy. Rzadkim, ale poważnym, powikłaniem jest uszkodzenie jelita w trakcie zabiegu, wtórne zapalenie otrzewnej i - w najgorszym wypadku - śmierć. Zdarzają się również przypadki zainfekowania organizmu bakteriami znajdującymi się w niedostatecznie oczyszczonej wodzie, używanej do płukania.

Hydrokolonoterapia w domu

Ze względu na technikę zabiegu i możliwe powikłania hydrokolonoterapia powinna być wykonywana pod kontrolą lekarza, z zachowaniem zasad aseptyki i z użyciem odpowiedniego sprzętu. Nie zaleca się płukania jelita grubego w domu.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 22.10.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Redakcja serwisu 23.10.2018r.

Dziękujemy za komentarz, tekst został jeszcze raz przeanalizowany przez eksperta i poprawiony.

hipo 13.10.2018r.

Ktoś, kto nie zna różnicy pomiędzy kolonoterapią a kolonoskpią nie powinien się wypowiadać, nie mówiąc już o pisaniu artykułu. Autorka powinna zwrócić się o informacje do podmiotu leczniczego, który wykonuje tysiące tego typu zabiegów z zachowaniem standardów medycznych (Vimed) lub zapoznać się z obszerną literaturą naukową, dostepną np na stronach Polskiego Towarzystwa Hydrokolonoterapii. Prawdą jest jedynie to, że wiele nieporozumień wokół tego tematu, o czym najdobitniej świadczy podtytuł artykułu, w którym autorka myli pojęcia:)

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Czy COVID-19 zwiększa ryzyko rozwoju półpaśca i chorób jelitowo- żołądkowych? Naukowcy mają nowe ustalenia

COVID-19 może wywoływać u pacjentów szereg powikłań. U osób, które przechodziły infekcję, pojawiają się problemy z układem krążenia, oddechowych, czy neurologicznym. Najnowsze badania pokazują, że zakażenie koronawirusem może zaburzać pracę układu pokarmowego, a także przyczynić się do rozwoju półpaśca. 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Jak wyglądają wrzody odbytu? Leczenie domowe i specjalistyczne

Wrzody odbytu to rzadka choroba, która dotyczy głównie osób młodych. Objawy mogą początkowo przypominać hemoroidy. Jednak w wielu przypadkach schorzenie przebiega bez żadnych dolegliwości. Wrzody odbytu zawsze wymagają konsultacji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Czytaj więcej
Operacja przepukliny pępkowej. Na czym polega i jak wygląda rekonwalescencja?

Uwypuklenie się zawartości jamy brzusznej przez naturalny otwór ciała, jakim jest pępek, to przepuklina pępkowa. Operację wykonuje się u dzieci w przypadku dużych zmian, które nie ulegają samoistnemu cofnięciu, oraz u dorosłych.

Czytaj więcej
Ból brzucha u dzieci – co jest jego przyczyną i jak sobie z nim radzić?

Bóle brzucha należą do najczęstszych dolegliwości pediatrycznych. Mogą być spowodowane nadwrażliwością pokarmową, czynnikami psychogennymi, zapaleniem wyrostka robaczkowego, alergią bądź być symptomami wielu przewlekłych chorób.

Czytaj więcej
Przetoka okołoodbytnicza – przyczyny, objawy, leczenie i możliwe powikłania po operacji

Przetoka okołoodbytnicza to patologiczny, wąski, niegojący się kanał, który łączy powierzchnię skóry w okolicy odbytu ze światłem kanału odbytu lub odbytnicy. Istnieje wiele możliwych przyczyn jej powstawania, a najczęstsza to stan zapalny gruczołów okołoodbytowych.

Czytaj więcej
Konsekwencje obecności zrostów na jelitach – przyczyny i leczenie

Zrosty na jelitach (zrosty pooperacyjne) są nieprawidłowymi wytworami łączącymi tkanki oraz narządy. To jedne z najczęstszych powikłań zabiegów przeprowadzanych na jamie brzusznej oraz miednicy. Szacuje się, że mogą powstawać nawet u 90% pacjentów.

Czytaj więcej
Na czym polega operacja Hartmanna? Wskazania do zabiegu

Operacja Hartmanna to zabieg polegający na usunięciu zmian chorobowych z częścią jelita grubego oraz na zamknięciu kikuta odbytnicy i wyłonieniu stomii. Wskazania do zabiegu obejmują powikłania raka jelita grubego, a także choroby uchyłkowej esicy.

Czytaj więcej