Hormonoterapia raka – cel i metody leczenia, skutki uboczne

Fot. Guido Mieth / Getty Images

Hormonoterapia, czyli leczenie hormonalne raka, to działanie, które ma na celu zahamowanie rozwoju nowotworu. Może też służyć uzupełnieniu braków niezbędnych do życia hormonów po usunięciu guza narządu, który normalnie je wydziela.

Hormonoterapia jest metodą pomocną w leczeniu tylko niektórych przypadków raka. Stosuje się ją w terapii nowotworów wywodzących się z tkanek wydzielających hormony lub reagujących na nie.

Cele hormonoterapii

Hormonoterapia nowotworów znalazła zastosowanie w bezpośrednim leczeniu raka prostaty, gruczołu piersiowego, trzonu i szyjki macicy, schorzeń hematologicznych. Jest również przydatna w terapii chorych, u których usunięcie zmienionego chorobowo narządu (np. tarczycy) powoduje jego niedoczynność. W leczeniu hormonalnym chorób nowotworowych wykorzystuje się nie tylko aktywne odpowiedniki naturalnych substancji produkowanych przez gruczoły dokrewne, ale również związki do nich podobne. Celem ich użycia jest zablokowanie receptorów danego hormonu i zmniejszenie intensywności jego działania na komórki nowotworowe.

Hormonoterapia ablacyjna

Hormonoterapia ablacyjna to leczenie, którego celem jest zmniejszenie intensywności działania lub wyeliminowanie hormonów pobudzających komórki nowotworowe do wzrostu. Tego typu mechanizm jest wykorzystywany głównie w przypadku nowotworów prostaty i sutka. Niekiedy hormonozależna tkanka chorobowa rozwija się w obrębie szyjki lub trzonu macicy. Na pewne hormony mogą też reagować niektóre postacie złośliwych guzów kości.

Podstawową grupą substancji czynnych wydzielanych do krwi, które biorą udział w stymulacji wzrostu nowotworów, są hormony płciowe – zarówno żeńskie, jak i męskie. Dlatego leczeniu hormonozależnych guzów często towarzyszą działania zmierzające do chemicznego lub chirurgicznego zmniejszenia ich aktywności w organizmie.

Spośród metod chemicznych wymienić trzeba:

  • hormonoterapię konkurencyjną (antagonistyczną), w której podawany preparat zajmuje miejsce hormonów, blokuje im dostęp do receptorów i uniemożliwia wyzwolenie działania,
  • podawanie substancji zmniejszających wydzielanie hormonu działającego na nowotwór,
  • leczenie preparatami inaktywującymi hormony poprzez wiązanie się z nimi i zmianę ich struktury.

Dzięki takim formom terapii uzyskuje się nawet tzw. kastrację chemiczną – stan, w którym wydzielanie hormonów płciowych zredukowane jest niemal do zera. Alternatywną metodą hormonoterapii ablacyjnej jest chirurgiczne usunięcie gonad, co likwiduje źródło hormonów pobudzających wzrost guza. Taki skutek ma np. zabieg wycięcia jąder u chorych z rakiem prostaty.

Hormonoterapia glikokortykosteroidami

Hormonoterapia glikokortykosteroidami to element uzupełniający w wielu schematach leczenia cytostatycznego, aktywujący układ krwiotwórczy i przyspieszający dojrzewanie niektórych typów komórek. Dzięki temu zmniejsza się w sposób istotny prawdopodobieństwo powstania groźnych dla zdrowia i życia powikłań wynikających z niedokrwistości, upośledzającego odporność zmniejszenia ilości leukocytów albo małopłytkowości powodującej patologiczne krwawienia.

Jak nowoczesna technologia pomaga diagnozować nowotwory? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Nowe techniki diagnostyki nowotworów. Źródło: 36,6

Hormonoterapia zastępcza (addytywna)

Hormonoterapia zastępcza, zwana też addytywną lub substytucyjną, to leczenie zmierzające do uzupełnienia niedoboru niektórych hormonów po usunięciu guza produkującego je gruczołu dokrewnego. Przykładami są tutaj np.:

  • podawanie tyroksyny u chorych po usunięciu lub radioterapii nowotworu tarczycy,
  • leczenie insuliną po usunięciu guza trzustki,
  • terapia wielohormonalna po operacji lub radioterapii guza przysadki.

Hormonoterapia paliatywna

Hormonoterapia paliatywna to leczenie wdrażane u chorych, u których ze względu na zaawansowanie zmian rakowych nie ma możliwości wyleczenia choroby, a celem działań medycznych jest przedłużenie i podniesienie komfortu życia oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych. Dawki w terapii paliatywnej są zwykle mniejsze niż w przypadku leczenia radykalnego, zmierzającego (wraz z leczeniem operacyjnym, radio- i chemioterapią) do całkowitego wyeliminowania choroby. Dobiera się je tak, aby uzyskując pożądany efekt, nie wywołać znaczących efektów ubocznych, które mogłyby pogorszyć obiektywny lub subiektywnie odczuwany stan chorego.

Polecamy: Rak szyjki macicy, rak trzonu macicy – objawy, przerzuty i leczenie

Hormonoterapia a tycie

Niektóre leki hormonalne powodują zmiany w metabolizmie organizmu i mogą być przyczyną tycia. Jest to m. in. jeden z najczęstszych objawów leczenia glikokortykosteroidami, które powodują szybki przyrost wagi. Charakterystyczne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w obrębie głowy i szyi sprawia, że wygląd chorego określa się mianem „księżyca w pełni”.

Wypadanie włosów w czasie hormonoterapii

Wypadanie włosów nie jest typowym objawem hormonoterapii (tak, jak dzieje się to np. w przebiegu leczenia cytostatykami czy po radioterapii). Jednak znaczące zmniejszenie aktywności androgenów (np. w przebiegu leczenia raka prostaty) może spowodować osłabienie włosów, spadek ich gęstości i tempa wzrostu.

Bibliografia:

  1. E. Markiewicz-Grodzicka, Hormonoterapia nowotworów, [w:] „Nowa Medycyna” 2003, nr 3.
  2. R. Kordek i inni, Onkologia. Podręcznik dla studentów i lekarzy, Gdańsk 2013.
Data aktualizacji: 21.06.2019,
Opublikowano: 21.06.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej