Hirsutyzm – objawy, przyczyny i skuteczne sposoby leczenia

Fot: kei907 / fotolia.com

Hirsutyzm to wstydliwy objaw występujący u kobiet. Polega na występowaniu nadmiernego owłosienie typu męskiego, które pojawia się zarówno na twarzy, jak i na całym ciele. U wielu kobiet może być objawem innej choroby, jednak nie u wszystkich musi być z nią związany. 

Hirsutyzm to dolegliwość, która może obniżać samoocenę i samopoczucie kobiet. Występuje w różnym wieku i nierzadko jest przyczyną stanów chorobowych, m.in. zespołu policystycznych jajników (ang. polycystic ovary syndrome – PCOS), chorób nadnerczy bądź chorób endokrynologicznych. Borykające się z hirsutyzmem kobiety mogą jednak znaleźć rozwiązanie u specjalisty – istnieją sposoby, które skutecznie leczą zarówno przyczynę powstawania, jak i objawy.

Hirsutyzm – objawy

Głównym objawem hirsutyzmu jest nadmierne owłosienie pojawiające się na twarzy, podbrzuszu, wokół otoczki na piersiach, w okolicach mostka, na paliczkach palców dłoni, pośladkach i w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Aby ocenić stopień nasilenia objawów, korzysta się ze skali Ferrimana-Gallweya. Według niej ciało podzielone jest na 9 okolic, w których pojawia się owłosienie. Każdą z nich ocenia się od 0 (brak owłosienia) do 4 (ewentualnie męski typ). Następnie liczbę punktów sumuje się – wynik powyżej 8 oznacza patologię, natomiast liczba punktów poniżej 8 to brak nieprawidłowości.

Dlaczego pojawia się hirsutyzm? Przyczyny

Przyczyn hirsutyzmu może być wiele. Na początku należy podkreślić, że hirsutyzm jest objawem, sam w sobie nie jest chorobą. Większość kobiet, u których występuje, ma zwiększoną produkcję androgenów. Wynikać to może z wielu zaburzeń, m.in. jajników, nadnerczy. Interesujące, że podwyższony poziom androgenów nie zawsze musi być równoznaczny z występowaniem hirsutyzmu. Aby wystąpił, kobieta musi wykazywać silną wrażliwość mieszków włosowych na poziom tych hormonów. Skutkuje to tym, że niektóre kobiety z podwyższonym stężeniem androgenów nie mają hirsutyzmu, natomiast u tych, które mają ich prawidłowe stężenie, hirsutyzm występuje.

Zobacz film: Delikatny wąsik nad wargą - jak skutecznie go usunąć? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Najczęstsze przyczyny hirsutyzmu to:

  • zespół policystycznych jajników (PCOS),
  • hiperandrogenizm,
  • zespół Cushinga,
  • niski poziom estrogenów,
  • wysoki poziom prolaktyny,
  • choroby nadnerczy,
  • insulinooporność,
  • otyłość,
  • rak jajników,
  • choroby endokrynologiczne,
  • menopauza,
  • ciąża,
  • stosowane leki – danazyl (stosowany u osób z endometriozą), spironolakton (stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego), minoksydyl, steroidy anaboliczne, kortykosterydy (stosowane u osób z występującymi stanami zapalnymi i alergiami), leki przeciwpadaczkowe oraz środki antykoncepcyjne z androgennym progestagenem (źródło),
  • predyspozycje genetyczne.

Hirsutyzm idiopatyczny, czyli właściwie jaki?

Mimo tak wielu przyczyn hirsutyzmu czasami zdarza się, że specjalista zdiagnozuje hirsutyzm idiopatyczny (samoistny), czyli taki, którego przyczyna powstawania jest nieznana. Podczas badań diagnostycznych u tych kobiet występuje prawidłowe stężenie androgenów w surowicy krwi. Jego występowanie jest prawdopodobnie związane z wrażliwością mieszków włosowych na androgeny. Nierzadko tego typu hirsutyzm ma podłoże genetyczne i występował wcześniej u matki bądź babci kobiety.

Zobacz także: Nadmierne owłosienie u kobiet, mężczyzn, dzieci – przyczyny i sposoby leczenia

Co na hirsutyzm? Leczenie

Leczenie hirsutyzmu nie może polegać tylko na usuwaniu owłosienia. Samo usunięcie włosów nie rozwiąże problemu na stałe. Dlatego leczenie hirsutyzmu należy rozpocząć od eliminowania przyczyny jego powstawania. I tak najczęściej jest to leczenie farmakologiczne, które wyrównuje poziom hormonów, np. przy PCOS, menopauzie, zespole Cushinga i wielu innych stanach chorobowych. Oczywiście terapia z zastosowaniem konkretnych leków wymaga także wsparcia zabiegów kosmetycznych. Dzięki temu kobieta pozbywa się wstydliwej dolegliwości, która może wpływać na jej samoocenę i samopoczucie. Połączenie wyrównywania stężenia androgenów z zabiegami kosmetycznymi jest idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji.

Aby usunąć owłosienie, można skorzystać z następujących zabiegów kosmetycznych: usuwanie włosów depilatorem, kremami, woskiem lub golenie. Należy jednak pamiętać, że nie każdy rodzaj usuwania włosów jest odpowiedni do każdej okolicy pokrytej owłosieniem. Przykładowo usuwanie włosów z twarzy może być związane z powstawaniem stanów zapalnych skóry, podrażnień, objawów takich jak pieczenie i swędzenie, a nawet z przebarwieniami lub, co gorsza, bliznowaceniem. Ponadto warto pamiętać, że także sposób golenia ma wpływ na formę włosów po nim, tzn. niektóre z nich mogą być bardziej usztywnione bądź wrastać pod skórę.

Zobacz także: Depilacja – jakie są rodzaje zabiegów i jak depilować najbardziej wrażliwe części ciała

Istnieją także metody kosmetyczne, które umożliwiają trwałe pozbycie się włosów. Zaliczyć można do nich elektrolizę i termolizę. Nie są to jednak zabiegi przyjemne, nierzadko powodują ból, a także mogą po nich występować przebarwienia i blizny. Mniej bolesnym zabiegiem jest depilacja laserowa. Aby usunąć trwale owłosienie, należy liczyć się z kilkukrotnym powtórzeniem zabiegu, gdyż efekt często jest zależny od ilości i rodzaju włosów. 

Zobacz film: Wykorzystanie laserów w ginekologii. Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 21.06.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej