Hipoglikemia reaktywna – dieta, objawy i leczenie, hipoglikemia reaktywna a sport

Fot: 6okean / fotolia.com

Hipoglikemia reaktywna to stan, w którym następuje spadek poziomu glukozy (cukru) we krwi poniżej normy fizjologicznej, czyli 55 mg/dl. Przyczyniają się do tego zwłaszcza spożywane pokarmy, dlatego w zapobieganiu hipoglikemii reaktywnej najważniejsze jest przestrzeganie diety.

Hipoglikemia reaktywna najczęściej pojawia się u osób zmagających się z cukrzycą typu 2, czyli najpowszechniejszą postacią tej choroby, występującą zwykle u osób w starszym wieku, z nadwagą lub otyłością, nadciśnieniem i wysokim poziomem cholesterolu.

Kluczową rolę w rozwoju hipoglikemii reaktywnej odgrywa insulina – hormon produkowany przez komórki beta trzustki, pełniący zasadniczą rolę przede wszystkim w metabolizmie węglowodanów, lecz także białek i tłuszczów. Gdy chorzy na cukrzycę przyjmują go w zbyt dużych dawkach, a dodatkowo nieprawidłowo się odżywiają, może nastąpić znaczący spadek poziomu cukru we krwi – poniżej 55 miligramów na decymetr. Taki efekt występuje niekiedy również u osób zdrowych, ale stosujących rygorystyczne diety, nadużywających alkoholu lub przyjmujących niektóre leki.

Hipoglikemia reaktywna – dieta

Hipoglikemia reaktywna pojawia się zwykle po posiłku, dlatego bardzo ważny jest sposób odżywiania, czyli dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości energii oraz niezbędnych witamin oraz składników mineralnych, przy jednoczesnym osiągnięciu właściwej masy ciała i utrzymaniu jej na prawidłowym poziomie. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza kobiety w ciąży, gdyż obniżenie poziomu cukru jest niebezpieczne zarówno dla nich, jak i dla dziecka.

Zobacz także: Zróżnicowany jadłospis w diecie dla cukrzyków

By zapobiec hipoglikemii reaktywnej, należy spożywać niewielkie posiłki, regularnie 4–5 razy dziennie, tak by przerwa między nimi nie była dłuższa niż 3 godziny. Każdy powinien zawierać węglowodany złożone, białko i tłuszcz. Wskazane są zwłaszcza produkty o niskim indeksie glikemicznym, po zjedzeniu których następuje wolny wzrost stężenia glukozy we krwi, co zapobiega gwałtownemu wyrzutowi insuliny.

Przy skłonności do hipoglikemii reaktywnej dieta powinna być bogata w nieprzetworzoną żywność, bogatą w błonnik, zwłaszcza:

  • pieczywo z mąki z grubego przemiału, z dodatkiem nasion i otrąb;
  • kasze (pęczak, jaglana, gryczana);
  • makarony z mąki razowej;
  • ryż brązowy;
  • płatki owsiane;
  • pomidory;
  • ogórki (świeże i kiszone);
  • warzywa kapustne;
  • jabłka,
  • owoce jagodowe;
  • drób i chude wędliny;
  • ryby (dorsz, flądra, mintaj, morszczuk, sandacz);
  • oliwę z oliwek, olej rzepakowy.

Warzywa należy jeść na surowo (mają wówczas niższy indeks glikemiczny i więcej witamin), a owoce spożywać w ograniczonej ilości, najlepiej jako deser po posiłku głównym, ograniczając słodkie i dojrzałe banany, winogrona czy gruszki. Warto też wykluczyć produkty zawierające sacharozę: cukier, miód, dżemy, słodycze, ciasta oraz jasne pieczywo, oczyszczony ryż, drobne kasze.

Hipoglikemii reaktywnej można zapobiec, rezygnując ze smażenia potraw na tłuszczu (zwłaszcza zwierzęcym), wybierając inne metody obróbki termicznej, czyli gotowanie w wodzie i na parze, pieczenie w rękawie, pergaminie lub naczyniu żaroodpornym czy duszenie.

Objawy hipoglikemii reaktywnej

Przy spadku poziomu glukozy we krwi poniżej normy fizjologicznej pojawiają się zwykle: głód, uczucie osłabienia, trudności z koncentracją, niepokój, nerwowość i zmiany nastroju, od agresji i drażliwości po apatię. Atakowi hipoglikemii reaktywnej towarzyszą często nadpotliwość i kołatanie serca. Chorzy skarżą się na niewyraźne widzenie, problemy z mówieniem i zaburzenia koordynacji ruchowej.

Hipoglikemia reaktywna – leczenie

Hipoglikemia reaktywna nie wymaga zwykle innego postępowania poza ustaleniem właściwego dawkowania insuliny oraz doustnych leków przeciwcukrzycowych. Podstawową zasadą jest dostosowanie dawki tych środków do aktualnej diety i aktywności fizycznej. Do stanów nagłych należy ciężka hipoglikemia, czyli niedocukrzenie, wymagająca natychmiastowego dożylnego wstrzyknięcia roztworu glukozy.

Hipoglikemię reaktywną można kontrolować poprzez samoleczenie, przy właściwym i zdyscyplinowanym postępowaniu objawy mogą ustąpić już po 10–15 minutach. Przy pierwszych oznakach ataku należy zjeść kilka cukierków lub dwie łyżeczki miodu, syropu lub cukru. Można też wypić pół szklanki słodzonego soku owocowego. Po kwadransie trzeba sprawdzić poziom cukru we krwi i w razie potrzeby spożyć jeszcze coś słodkiego. W przypadku bardziej nasilonych objawów konieczne może okazać się zjedzenie posiłku zawierającego stabilizujące poziom krwi węglowodany: jabłka, banana, kasze czy płatki zbożowe.

Hipoglikemia reaktywna i sport

Wysiłek fizyczny może pomóc w ustabilizowaniu poziomu cukru we krwi, ponieważ przyspiesza metabolizm, a także inicjuje spalanie glikogenu i tłuszczów, by wytworzyć potrzebną organizmowi energię. Za najskuteczniejsze rozwiązanie pomagające zapobiegać hipoglikemii reaktywnej uchodzą treningi przeprowadzane rano, przed śniadaniem. Dobrym pomysłem jest np. aerobic lub pływanie.

Zobacz film: Insulina konieczna do życia. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 14.12.2017,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej