Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Fot: Weekend Images Inc / gettyimages.com

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Hipodoncja jest schorzeniem o podłożu genetycznym lub środowiskowym, które w niektórych populacjach występuje nawet u 20–30% osób. Jeśli dotyczy mleczaków, w nawet 80% podobny efekt będzie obserwowany po wymianie uzębienia na stałe.

Czym jest hipodoncja i jakie są jej przyczyny?

Hipodoncja to patologiczny stan, w którym nie dochodzi do wykształcenia się zawiązków i wyrośnięcia niektórych (od jednego do sześciu) zębów. Choroba ta nazywana jest również w mianownictwie medycznym agenezją zębów. Problem może dotyczyć zębów stałych lub mlecznych, znajdujących się w różnych lokalizacjach (siekaczy, przedtrzonowych itd.)

Przyczyny hipodoncji dzieli się na dwie grupy. Pierwszą z nich są czynniki środowiskowe, jakie oddziałują na matkę w pierwszym trymestrze ciąży, gdy u płodu powstają zawiązki zębowe. Zadziałanie impulsu, który zakłóca ten proces, powoduje, że niektóre zęby nie wykształcają się. Zdarzyć się tak może w przypadku:

  • urazu matki;
  • zakażenia wirusowego lub bakteryjnego, choroby zakaźnej;
  • stosowania niektórych leków;
  • radioterapii;

Przykładem substancji, której działanie wywołuje m.in. hipodoncję, jest talidomid – stosowany niegdyś lek, który, jak się okazało, miał silne działanie teratogenne (powodujące zaburzenia rozwojowe).

Dużą grupę przypadków hipodoncji wywołują czynniki genetyczne – nieprawidłowości w genach odpowiedzialnych za rozwój zębów. W przypadku niektórych z nich obserwuje się też dużą korelację hipodoncji z występowaniem raka jelita grubego i jajnika.

Objawy hipodoncji

Głównym objawem hipodoncji jest brak niektórych (maksymalnie 6 sztuk) zębów w uzębieniu stałym lub mlecznym. Najczęstszą postacią choroby jest taka, w której brakuje jednego lub dwóch zębów. W większości przypadków brakuje trzeciego zęba przedtrzonowego. W niektórych populacjach nie posiada go nawet 30% osób. Drugą co do częstości lokalizacją są boczne siekacze szczęki i drugie zęby przedtrzonowe żuchwy. Takie rozmieszczenie braków powoduje już nie tylko znaczne zaburzenia czynnościowe, ale również poważny defekt estetyczny.

Chorobie może towarzyszyć wiele innych objawów, takich jak: zmniejszone rozmiary i nieprawidłowy kształt zębów, ich opóźnione wyrzynanie się, tendencja do zachowywania zębów mlecznych podczas pojawiania się stałych. Widoczne są braki w uzębieniu i powiększające się z czasem diastemy.

Ze względu na towarzyszący hipodoncji niedorozwój szkliwa i zaburzenia uwapnienia istnieje duże niebezpieczeństwo przedwczesnej utraty zębów. Intensywnej kontroli i wczesnego leczenia wymagają też wszystkie, często pojawiające się ubytki próchnicze i ukruszenia. Jednocześnie, ze względu na braki w poszczególnych liniach uzębienia, dochodzi do zaburzeń zgryzu, przemieszczania się zębów i ich rozchwiania. W efekcie, w przypadku braku leczenia, możliwe są liczne dolegliwości, a nawet wypadanie zębów.

Rozpoznawanie hipodoncji

Hipodoncję rozpoznaje się wstępnie na podstawie obrazu klinicznego – zarówno ze względu na charakterystyczne braki, jak i nietypowy kształt oraz budowę pozostałych zębów. Potwierdzenie rozpoznania uzyskuje się po wykonaniu pantomogramu, czyli zdjęcia rentgenowskiego żuchwy i szczęk. Zawiązki wszystkich zębów mlecznych powinny być widoczne już u noworodka, a stałych u sześciolatka. Oprócz braku zawiązków stwierdza się opóźnienie wieku zębowego (obraz jest typowy dla osoby zdecydowanie młodszej niż badana) oraz niedorozwój wyrostków zębodołowych w miejscach, gdzie brak wykształconych zawiązków.

Leczenie hipodoncji

Leczenie hipodoncji to skomplikowany proces, nie tylko ze względu na poważne zaburzenie linii uzębienia, ale również na zmiany anatomiczne obecnych zębów mlecznych lub stałych. Podstawowym działaniem jest korekta i wyrównanie ustawienia linii zębów przy pomocy aparatów ortodontycznych. Wykorzystuje się też metody protetyczne – uzupełnienie braków implantami lub aparatami wyjmowanymi. Dzięki zastąpieniu braków nie dopuszcza się do przesunięć zębów, ich wykrzywienia i groźnego w skutkach zaburzenia zgryzu. Utrzymana jest też wzajemna pozycja linii żuchwowej i szczękowej, co wpływa korzystnie nie tylko na funkcję żucia, ale też stabilizuje zęby.

Działania ortodontyczno-protetyczne podejmowane są nawet w przypadku zębów mlecznych – nie tylko ze względów czysto zdrowotnych, ale również psychologicznych – dziecko z hipodoncją łatwo może stać się ofiarą ataków ze strony rówieśników i mieć obniżoną samoocenę. Dopuszczalny zakres i inwazyjność działań u dzieci są jednak cały czas przedmiotem licznych dyskusji z pogranicza medycyny i etyki.

Co łączy wady z gryzu z wadami postawy?

Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

A. Bochenek, M. Reicher, Anatomia człowieka dla studentów medycyny i lekarzy, Warszawa 2010.

D. Olczak-Kowalczyk, J. Szczepańska, U. Kaczmarek, Współczesna stomatologia wieku rozwojowego, Otwock 2017.

Data aktualizacji: 26.07.2021,
Opublikowano: 29.07.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej