Hiperprolaktynemia - objawy, leczenie, przyczyny, występowanie u mężczyzn i kobiet w ciąży

Fot: WavebreakmediaMicro / stock.adobe.com

Hiperprolaktynemia to pojęcie związane z nadmiernym wydzielaniem prolaktyny przez przysadkę mózgową. Jaki jest zatem związek hiperprolaktynemii z tyciem czy wypadaniem włosów? Czym jest hiperprolaktynemia czynnościowa?

Prolaktyna jest hormonem wydzielanym przez przedni płat przysadki mózgowej, podlegającym wpływom różnych czynników hamujących i stymulujących, które są produkowane przez podwzgórze. Zaburzenia pochodzenia podwzgórzowego mogą być czynnościowe (odwracalne, np. związane ze stresem, nadmiernym spadkiem masy ciała) lub organiczne (nieodwracalne, np. gruczolak). Prolaktyna odpowiada za rozwój gruczołów sutkowych i pobudzenie laktacji.  Hiperprolaktynemia wiąże się z nadmiernym wydzielaniem prolaktyny przez przysadkę mózgową. 

Hiperprolaktynemia - przyczyny

Przede wszystkim należy pamiętać, że hiperprolaktynemia czynnościowa może wynikać z różnych stanów fizjologicznych, takich jak: ciąża, karmienie piersią, stres, sen, stymulacja brodawek czy stosunek płciowy.

Stany patologiczne będące przyczyną hiperprolaktynemii to najczęściej gruczolaki przysadki. Niektóre inne schorzenia mogą wywołać wtórną hiperprolaktynemię. Zaliczamy do nich: zmiany naczyniowe, zapalne i inne w obrębie podwzgórza oraz przysadki, schorzenia innych gruczołów wydzielania wewnętrznego, takie jak choroba Cushinga czy niedoczynność tarczycy. Ponadto z hiperprolaktynemią można się spotkać podczas niewydolności nerek i marskości wątroby.

Hiperprolaktynemia - przebieg

Hiperprolaktynemia prowadzi do zaburzenia w zakresie wydzielania lutropiny (LH) i folikulotropiny (FSH), co skutkuje zahamowaniem dojrzewania pęcherzyka Graafa, zaburzeniami prawidłowej funkcji jajników, a w przypadku mężczyzn - zahamowaniem spermatogenezy i czynności dokrewnej jąder. Do mlekotoku dochodzi w efekcie bezpośredniego oddziaływania prolaktyny na gruczoły sutkowe. U mężczyzn w przebiegu hiperprolaktynemii zmniejsza się stosunek testosteronu do estrogenów i w efekcie pojawia się ginekomastia.

Hiperprolaktynemia u kobiet w wieku rozrodczym

Hiperprolaktynemia jest bardzo częstą przyczyną wtórnego braku miesiączki po odstawieniu leków antykoncepcyjnych.  Pomiar poziomu prolaktyny można wykonać w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego. Ponadto, w celu wykluczenia np. gruczolaka, wykonuje się badania obrazowe typu rezonans magnetyczny (MR) czy tomografia komputerowa (TK).

Hiperprolaktynemia wywołana guzem przysadki mózgowej

Najczęściej występujący gruczolak przysadki mózgowej wydziela prolaktynę, co w efekcie wywołuje tzw. hipogonadyzm hiperprolaktynowy. Jego skutkiem są głównie zaburzenia miesiączkowania u kobiet i zaburzenia wzwodu u mężczyzn. Rozpoznanie opiera się na badaniach laboratoryjnych oraz badaniach obrazowych - TK, MR.

Hiperprolaktynemia - objawy

Hiperprolaktynemia u kobiet przejawia się:

  •  zaburzeniami cyklu miesiączkowego - krwawienia są skąpe, nieregularne, może też wystąpić wtórny brak miesiączki,
  •  niepłodnością,
  •  spadkiem libido,
  •  dyspareunią (bólem podczas stosunku),
  •  mlekotokiem,
  •  hirsutyzmem,
  •  bólami głowy i zaburzeniami widzenia w przypadku wystąpienia gruczolaka przysadki.

Hiperprolaktynemia u mężczyzn ma następujące objawy:

  •  spadek libido,
  •  zaburzenia wzwodu,
  •  niepłodność,
  •  ginekomastia (rozwój gruczołów piersiowych),
  •  spadek masy mięśniowej i zmniejszenie owłosienia płciowego.

Hiperprolaktynemia - leczenie

Lekiem najczęściej stosowanym w hiperprolaktynemii jest bromokryptyna. Oczywiście, w przypadku guzów przysadki dąży się do zmniejszenia również masy guza, jednak przede wszystkim celem leczenia jest przywrócenie prawidłowej czynności gonad. Pożądany skutek osiąga się, kiedy ustępują zaburzenia miesiączkowania i mlekotok, a zostaje przywrócona płodność oraz potencja. Leczenie jest wieloletnie i tylko stałe przyjmowanie leków dopaminergicznych (np. bromokryptyny) warunkuje uzyskanie remisji. Tylko w nielicznych przypadkach rozważa się leczenie operacyjne gruczolaków. Guz ulega zazwyczaj samoistnej regresji pod wpływem leczenia farmakologicznego. 

Hiperprolaktynemia a ciąża

W wypadku kobiet, u których wykryto guz przysadki i hiperprolaktynemię, należy pamiętać, że hormony łożyskowe stymulują komórki przysadki (laktotropowe) do wzrostu. Jeśli więc kobieta ma już gruczolaka przysadki, rozpoznanego w momencie planowania ciąży, należy najpierw dążyć do optymalnego zmniejszenia jego wielkości. Ponadto już w czasie ciąży należy stale kontrolować pole widzenia. Leczenie farmakologiczne nie powinno być kontynuowane podczas ciąży.

Podsumowanie

Hiperprolaktynemia to stan nadmiernego wydzielania prolaktyny przez przysadkę mózgową. Czynnościowa wynika z przyczyn odwracalnych, a organiczna - nieodwracalnych. Stosowanie leków dopaminergicznych pozwala na zmniejszenie masy guza, jeśli jest to przyczyna hiperprolaktynemii, a także normalizacji wyników badań laboratoryjnych. Niestety, odstawienie leków prowadzi zazwyczaj do nawrotu choroby. Rokowanie jest dobre, nawet w przypadku gruczolaka przysadki. Leczenie operacyjne wiąże się ze sporą ilością powikłań oraz dużym odsetkiem nawrotów, więc sięga się po nie wyłącznie w pojedynczych przypadkach.

Zobacz film: Wykorzystanie laserów w ginekologii. Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 18.12.2017,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej