Hiperkaliemia - nadmiar potasu. Czym grozi?

Fot: luckybusiness / stock.adobe.com

Hiperkaliemia (inaczej nazywana hiperpotasemią) to stan, w którym stężenie potasu (K+) we krwi przekracza 5,5 mmol/l. U osób z przewlekłą chorobą nerek jest zjawiskiem dość częstym, ponieważ upośledzeniu ulega wówczas wydalanie potasu wraz z moczem i dochodzi do jego retencji w organizmie.

Hiperkaliemia jest zaburzeniem gospodarki elektrolitowej i może doprowadzić do stanu zagrażającemu życiu. Konsekwencją nadmiaru potasu w surowicy krwi może być nawet upośledzenie pracy mięśnia sercowego (pod postacią arytmii), a w skrajnych przypadkach zawał serca.

Przyczyny hiperkaliemii

Potas odpowiada w organizmie za kurczliwość mięśni, przewodzenie impulsów między komórkami nerwowymi i utrzymanie właściwego ciśnienia tętniczego. Przyczyn hiperkaliemii należy upatrywać w lekach - tzw. hiperkaliemia polekowa. Mogą do niej doprowadzić medykamenty przyjmowane w terapii nadciśnienia tętniczego, inhibitory konwertazy angiotensyny (ACEI), blokery receptora angiotensynowego oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Hiperkaliemia może być groźną konsekwencją odwodnienia organizmu, zatrucia strychniną lub następstwem chorób: niedoczynności kory nadnerczy, hipoglikemii, kwasicy metabolicznej oraz hipoaldosteronizmu (niewydolności nadnerczy).

Wyróżnia się następujące przyczyny hiperkaliemii:

  •  dieta bogata w potas, stosowana przez osoby cierpiące na niewydolność nerek - zaburzenia wydalania tego pierwiastka przez nerki (u zdrowych osób bardzo trudno doprowadzić do niebezpiecznego wzrostu poziomu potasu samą dietą);
  •  dysfunkcje w transporcie potasu do komórek;
  •  zespół zmiażdżenia (uwalnianie potasu z uszkodzonych komórek);
  •  zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej;
  •  wzmożony katabolizm tkankowy (proces niszczenia i rozpadu tkanek);
  •  niedotlenienie tkanek;
  •  hemoliza.

Trzeba wziąć pod uwagę, że hiperkaliemia może być też efektem zbyt szybkiego wyrównywania poziomu potasu po zdiagnozowaniu jego braków w organizmie, czyli hipokaliemii. Każda suplementacja powinna odbywać się pod kontrolą lekarza i po dokładnym zdiagnozowaniu przyczyny.

Hiperkaliemia - leczenie

Leczenie hiperkaliemii polega na doraźnym wyrównaniu poziomu potasu w surowicy krwi oraz usunięciu przyczyny. Stężenie pierwiastka obniża się poprzez podanie wapnia, glukozy z insuliną (w formie dożylnych wlewów), wodorowęglanów, beta-mimetyków oraz przede wszystkim przy pomocy diuretyków (takich jak furosemid). Pożądane efekty daje hemodializa (wskazana, jeśli nie można obniżyć poziomu potasu za pomocą innych leków), a także podanie leków na przeczyszczenie. W niektórych przypadkach stosuje się lewatywę. Jeżeli mamy do czynienia z kwasicą (towarzyszy często chorobom nerek), dobre wyniki daje stosowanie wodorowęglanów, pod warunkiem, że nie stwierdzono wcześniej obrzęku płuc, hipokaliemii (niedobór potasu) czy hipernatremii (nadmiar sodu).

W postępowaniu leczniczym przy zdiagnozowanej niewydolności nerek wymaga się też kontroli ilości potasu przyjmowanego z pożywieniem. Przyjmuje się, że dzienna dawka potasu dostarczana z pożywieniem zamyka się w przedziale od 2000 do 4000 mg. Potas jest pierwiastkiem znajdującym się powszechnie w produktach spożywczych, więc obniżenie jego poziomu tylko za pomocą diety może być bardzo trudne. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, należy ograniczyć spożywanie owoców cytrusowych, owoców suszonych, ziemniaków oraz pomidorów w formie świeżej i przetworzonej. Wszystkie z wymienionych produktów zawierają duże ilości potasu.

Objawy hiperkaliemii

Wahania poziomu potasu we krwi nie dają charakterystycznych objawów - podobne dolegliwości towarzyszą też wielu innym schorzeniom. Jeśli stężenie potasu przekroczy ustaloną normę (bezpieczne dla zdrowia stężenie zamyka się w przedziale 3,6 - 4,8 mmol/l) możemy odczuwać ból i uczucie mrowienia w mięśniach, problemy z równowagą, zawroty głowy czy kłopoty z koordynacją ruchową. Znacznie bardziej niepokojącym objawem hiperkaliemii jest nieregularna praca serca. Ponieważ są to symptomy niecharakterystyczne, wymagana jest poszerzona diagnostyka. Hiperkaliemię można zdiagnozować na podstawie badania krwi.

Jeżeli poziom potasu przekroczy 5,5 mmol/l, mamy do czynienia z hiperkaliemią łagodną, którą są w stanie wskazać jedynie wyniki badania. Umiarkowana również nie musi powodować żadnych dolegliwości (powyżej 6,1 mmol/l).Z reguły dopiero ciężka hiperkaliemia, w której poziom potasu przekracza 7 mmol/l, daje wymienione wyżej niecharakterystyczne objawy.

Hiperkaliemia w wynikach EKG

Zaawansowana hiperkaliemia powoduje wyraźne zmiany w obrazie EKG, ponieważ zaburza pracę serca, a za pomocą tego typu badania widoczne są wszelkie arytmie w pracy mięśnia sercowego, bradykardia czy skurcze dodatkowe. W przypadku podejrzenia wahań stężenia potasu, hiperkaliemię potwierdza się badaniami laboratoryjnymi. Przy zbyt wysokim poziomie pierwiastka zwiększa się ryzyko migotania komór, na skutek którego może dojść do zatrzymania krążenia.

Zobacz film: Operacja wady serca jednokomorowego. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 05.01.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej