Hiperestezja, czyli przeczulica: objawy, przyczyny i leczenie

Fot: Paper Boat Creative / gettyimages.com

Przeczulica nerwowa powoduje nadwrażliwość na bodźce bólowe. Może dotyczyć ona skóry, zmysłów wzroku, słuchu, smaku i węchu. Przyczynami przeczulicy mogą być m.in. infekcje, uszkodzenie mózgu, choroby neurologiczne i ogólnoustrojowe. Stosuje się leczenie przyczynowo-objawowe.

Co to jest przeczulica? To nadwrażliwość na bodźce odbierane różnymi zmysłami. Doznania zmysłowe o nawet niewielkiej intensywności mogą powodować ból i dyskomfort. Utrzymująca się przeczulica powinna być zdiagnozowana, ponieważ może być objawem jednej z wielu poważnych chorób, np. stwardnienia rozsianego, cukrzycy czy zapalenia nerwów.

Objawy przeczulicy: nadwrażliwość na bodźce i ból

Przeczulica skórna sprawia, że nawet niewielki uraz czy silniejszy dotyk mogą skutkować dyskomfortem, pieczeniem i bólem. W zależności od tego, czy dolegliwości są uogólnione, czy miejscowe, można przypuszczać, co jest przyczyną takiego stanu. Przeczulica skóry objawy zwykle daje w przypadku uszkodzenia nerwów obwodowych lub ośrodkowego układu nerwowego.

Efektem przeczulicy słuchowej jest nadwrażliwość na dźwięki. Osoby zdrowe tolerują dźwięki o natężeniu do 90 decybeli (dB), osoby cierpiące na hiperestezję odczuwają na tym poziomie dyskomfort i ból, czasem też doświadczają szumu w uszach.

Światłowstręt i ból oka to objawy przeczulicy wzrokowej. Nadwrażliwość na światło najczęściej bywa rezultatem chorób oka i chorób neurologicznych.

Przeczulica – przyczyny: choroby i styl życia sprzyjająca hiperestezji

Przeczulica skóry głowy, jak nadwrażliwość skóry na dotyk w innych partiach ciała, przeważnie wiąże się z chorobami neurologicznymi. Może być efektem uszkodzenia dróg wstępujących lub zstępujących układu nerwowego. Oznacza to, że odbierany bodziec nie może prawidłowo dotrzeć do ośrodkowego układu nerwowego, a informacja zwrotna – do efektorów. Na przykład przeczulica skóry na plecach bywa objawem choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, w której uciskane są korzenie nerwów rdzenia kręgowego.

Hiperestezja występuje też u niektórych chorych w stwardnieniu rozsianym, w autyzmie, cukrzycy, w ciężkim niedoborze witaminy B12 i u alkoholików. Przeczulica skóry może być skutkiem zapalenia lub uszkodzenia nerwów, np. neuropatii obwodowej czy korzeniowego zapalenia nerwu (dotyczy poszczególnych odcinków kręgosłupa).

Przeczulica skóry twarzy zdarza się w wyniku porażenia nerwu twarzowego lub stanów zapalnych toczących się w obrębie głowy, np. zapalenia zatok przynosowych. Odruchowa dystrofia współczulna twarzy występuje rzadko, ale może być przyczyną przeczulicy i odczuwania parzenia czy pieczenia. Nadwrażliwość skóry twarzy na bodźce wywołuje też wirus półpaśca.

Przeczulica nerwowa występuje u niektórych w neurastenii, czyli zaburzeniach nerwicowych spowodowanych nadmiernym stresem lub wysiłkiem psychicznym bądź fizycznym. Wiąże się ją także z początkową fazą psychoz i ADHD (zespół nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi).

Hiperestezja pojawia się często po udarze mózgu lub uszkodzeniu tkanki mózgowej na skutek urazu. Zaburzenia czucia i przeczulica skóry mogą występować na połowie ciała lub na całej jego powierzchni.

Przeczulicy słuchowej doświadczają osoby, u których doszło do uszkodzenia ucha wewnętrznego, środkowego lub zewnętrznego albo do porażenia nerwu twarzowego. Nadmierna wrażliwość na bodźce słuchowe i wzrokowe pozwala podejrzewać migrenę.

Hiperestezję wzrokową powodują przeważnie stany zapalne oka i choroby neurologiczne. Oprócz wspomnianej migreny mogą być to zapalenie spojówki, rogówki czy nerwu wzrokowego. Światłowstręt i ból występują też w przebiegu wścieklizny i odry oraz podczas stosowania leków m.in. z atropiną.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o nerwicy:

Zobacz film: Co to jest nerwica? Źródło: 36,6.

Leczenie przeczulicy przyczynowo-objawowe

Jak leczyć przeczulicę? Przede wszystkim należy zacząć od postawienia prawidłowej diagnozy. Ze względu na szeroki wachlarz potencjalnych przyczyn hiperestezji kluczowy jest wywiad lekarski. Zebranie informacji o wszystkich objawach i skłonnościach może pomóc w wyborze dalszych badań.

Leczenie przeczulicy powinno być przyczynowo-objawowe. Ból można złagodzić doraźnie, zażywając leki przeciwbólowe, stosowane do leczenia bólu neuropatycznego oraz uspokajające – w zależności od przyczyny zjawiska.

U niektórych chorych na autyzm, ADHD, nerwice czy choroby psychiczne skuteczna w redukcji dolegliwości bólowych może być psychoterapia.

Osoby cierpiące na przeczulicę z powodu niedoboru witaminy B12 powinny zlikwidować ten deficyt. Diabetycy z hiperestezją mogą odczuć poprawę, jeśli poddadzą się prawidłowemu leczeniu cukrzycy i zredukują ryzyko wahania poziomu glukozy we krwi.

Przeczulicę spowodowaną infekcją półpaścem leczy się lekami antywirusowymi, a jeśli neuralgia się utrzymuje – lekami przeciwbólowymi i diatermią krótkofalową (rodzaj elektroterapii). Jako powikłanie półpaśca przeczulica może utrzymywać się nawet kilka lat po chorobie.

Bibliografia:

1. lek. Kamil Sarnecki "Przeczulica",

2. lek. Anna Kołodziejska "Nerwica neurasteniczna – objawy i leczenie nerwicy neurastenicznej"

Data aktualizacji: 04.07.2019,
Opublikowano: 15.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej