Hipercholerostemia rodzinna, czyli choroba młodych i szczupłych

Fot: Carol Yepes / gettyimages.com

Hipercholerostemia rodzinna to choroba, która bardzo często atakuje osoby młode, szczupłe, aktywne oraz stosujące zdrową i zbilansowaną dietę. Występująca u nich mutacja genetyczna sprawia, że mimo zdrowego stylu życia i cholesterol znajduje się na bardzo wysokim poziomie.

Hipercholerostemia rodzinna to choroba uwarunkowana genetycznie. Schorzenie jest dziedziczone i pojawia się niezależnie od płci. O jego rozwoju decyduje mutacją genu LDLR, który odpowiada za przyswajanie i metabolizm tzw. złego cholesterolu, czyli frakcji LDL.

Wysoki poziom cholesterolu - skąd się bierze?

Cholesterol to związek, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jest potrzebny do syntezy witaminy D oraz niektórych hormonów. Wpływa także na pracę układu nerwowego. Jego wzrost w surowicy może mieć związek z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, chorobą nerek lub wątroby, nadczynnością tarczycy lub ostrym krwawieniem trzustki.

U osób z hipercholerostemią rodzinną nie obserwuje się żadnych chorób współistniejących, jednak zbyt wysoki poziom cholesterolu może być dla nich  niebezpieczny i przyczynić się do rozwoju miażdżycy.

Hipercholerostemia rodzinna - objawy

Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą żółtaki (kępki żółte), czyli złogi cholesterolu, które tworzą się pod skórą najczęściej wokół oczu lub nosa. Dodatkowo złogi mogą się pojawiać także w ścięgnie Achillesa, zdarza się, że cholesterol zbija się guzy, które są dobrze wyczuwalne pod skórą. Dodatkowo u osób z hipercholerostemią rodzinną pojawia się tzw. rąbek starczy rogówki oraz powiększenie wątroby. Jednak najbardziej niebezpiecznym objawem choroby jest postępująca miażdżyca, która może wywołać zawał serca. Zdarza się, że pojawia się on u osób, które nie przekroczyły jeszcze trzydziestki. 

Warto jednak podkreślić, że nie u wszystkich pacjentów pojawiają się charakterystyczne objawy. Bardzo często chorzy o schorzeniu dowiadują się przypadkiem podczas rutynowych badań.

Hipercholerostemia rodzinna - diagnoza

Hipercholerostemię rodzinną można rozpoznać wykonując badanie krwi z oznaczeniem pełnego lipidogramu. O chorobie będzie świadczyło znaczne przekroczenie dopuszczalnych norm. Zdarza się, że u osób z hipercholerostemią rodzinną stężenie cholesterolu wzrasta do 350 mg/dl, przy normie 200.

Hipercholerostemia rodzinna - leczenie 

W przypadku pacjentów z tym schorzeniem cholesterolu nie da się obniżyć zmianą diety czy aktywnością fizyczną. Paradoksalnie spora część pacjentów z hipercholerostemią rodzinną to osoby szczupłe, aktywne, do tego stosujące zdrową i zbilansowaną dietę. Dlatego, jedynym sposobem na obniżenie poziomu złego cholesterolu jest wprowadzenie farmakologii.

Chorym najczęściej przepisuje się statyny, które nie tylko obniżają poziom cholesterolu, ale także blokują jego wydzielanie przez wątrobę. Wielkość dawki powinien ustalić lekarz i będzie ona zależna od stężenia cholesterolu we krwi, oznacza to to tyle, że im wyższe będzie jego stężenie, tym większa będzie dawka leku.

Warto zaznaczyć, że leczenie trzeba wprowadzić także u tych osób, które nie mają jeszcze problemów z sercem i nie przeszły zawału. Szacuje się, że statyny zmniejszają ryzyko wystąpienia zawału serca o połowę.

Zobacz film i dowiedz się więcej o tym, jak cholesterol wpływa na organizm:

Zobacz film: Normy dotyczące cholesterolu Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 19.06.2020,
Opublikowano: 19.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej