Hip thrust, czyli trening pośladków – technika ćwiczenia w domu i na siłowni, efekty

Getty Images

Hip thrust to trening pośladków, którego istotą są wznosy bioder podczas opierania pleców o podwyższenie, np. ławkę. Uznawany jest za jedno z bardziej efektywnych ćwiczeń wzmacniających i modelujących tylne partie miednicy. Hip thrust ze sztangą to najpopularniejszy wariant tego typu aktywności.

Ćwiczenia na podniesienie pośladków typu hip thrust z powodzeniem mogą być wykonywane zarówno na siłowni, jak i w warunkach domowych. Sekretem skuteczności treningów jest odpowiednia technika samego ćwiczenia i dobór akcesoriów podbijających zaangażowanie mięśni w wykonanie pracy. Hip thrusty powszechnie uprawiane są przez sportowców różnych kategorii i amatorów fitnessu.

Przeczytaj też: Jak wyrzeźbić pośladki w domowych warunkach? Oto 5 skutecznych ćwiczeń

Hip thrust – ćwiczenie na powiększenie pośladków

Hip thrust to trening pośladków, którego istotę stanowią izolowane wznosy bioder w oparciu pleców o podwyższenie, np. ławkę. Aktywność tego typu wyklucza pracę innych grup mięśniowych, dlatego z powodzeniem uprawiana jest w celu wzmocnienia i modelowania tylnych partii bioder i miednicy, szczególnie mięśnia pośladkowego wielkiego (Gluteus maximus). Hip thrusty powszechnie uprawiane są przez zawodników wielu dyscyplin sportowych, np. biegaczy czy adeptów sztuk walki, ale również polecane są amatorom fitnessu. Trening mięśni pośladków z powodzeniem można prowadzić w warunkach domowych i na siłowni w wielu wariantach, dostosowując rodzaj i wartość obciążenia, poprzez np. sztangi, talerze czy kettlebell. Hip thrusty wymagają pełnego skupienia w prowadzeniu ruchów odpowiednią techniką. Niepoprawne wykonywanie treningu skutecznie pozbawia pełnego napięcia pośladków oraz znacznie przeciąża dolne partie pleców i nogi. Najczęściej popełniane błędy w hip thrustach to:

  • utrata stabilizacji pozycji wyjściowej w trakcie wykonywania ćwiczenia;
  • koślawe ustawienie kończyn dolnych, czyli zbliżenie kolan względem siebie;
  • przeprost kręgosłupa w trakcie maksymalnego wychylenia w górze;
  • odpoczynek z całkowitym opuszczeniem bioder do maty pomiędzy cyklami ćwiczeń.

Hip thrust – technika

Ćwiczenie należy rozpocząć od przyjęcia odpowiedniej pozycji wyjściowej, którą trzeba utrzymywać podczas wyprowadzania i kończenia ruchu. Wznosy bioder bez obciążenia wymagają oparcia pleców o ławkę na wysokości łopatek, zgięcia nóg w kolanach, rozstawienia stóp na szerokość bioder, utrzymania głowy i klatki piersiowej w pozycji neutralnej. Z kolei ćwiczenie podnoszenia pośladków z obciążeniem dodatkowo wymaga stabilnego chwytu gryfu lub innego przyboru. Hip thrust wykonuje się do momentu ustawienia miednicy w linii prostej, tworzącej z kolanami, torsem i głową równię pochyłą. Ruch unoszenia bioder i napinania pośladków należy wykonać w trakcie wdechu. Wraz z wydechem biodra są opuszczane, ale nie napierają na podłogę.

Trening pośladków

Efekty ćwiczenia pośladków widoczne są w przebiegu regularnych treningów, które wzmacniają, ujędrniają i modelują pośladki. Wspierają również walkę z miejscowym cellulitem i nadmiarem tkanki tłuszczowej w okolicach bioder. Hip thrust z powodzeniem wykorzystywany jest także w procesie zwalczania dolegliwości bólowych dolnych partii pleców oraz tzw. mięśni core, czyli głębokich stabilizatorów kręgosłupa. Trening pośladków z obciążeniem wspiera również kształtowanie smukłej i zdrowej sylwetki.

Hip thrust w domu i dla początkujących

Osoby początkujące treningi bazujące na hip thruście powinny rozpocząć od ćwiczeń bez obciążenia w celu opanowania odpowiedniej techniki lub też bez podwyższenia dla pleców, czyli w tzw. pozycji glute bridge. Wznosy bioder z maty, jeśli pozycja wyjściowa to leżenie tyłem, a ruch bioder odbywa się w górę, wykonuje się do momentu oderwania łopatek od podłoża. Metodyka ćwiczenia jest łatwiejsza, a pośladki niepoddawane są tak intensywnej pracy, jak podczas hip thrust.

Przeczytaj też: Ćwiczenia na pośladki, czyli jak powinien wyglądać skuteczny trening na pupę w domu i na siłowni?

Hip thrust – rodzaje

Ćwiczenia na podniesienie pośladków można z powodzeniem wykonywać w wielu wariantach, głównie poprzez modyfikację wartości obciążenia, dobór akcesoriów czy zmianę stabilności podłoża pod stopami. Jedną z trudniejszych wersji ćwiczenia jest hip thrust jednonóż. Każda zmiana wersji klasycznego hip thrustu w różnym stopniu angażuje mięśnie pośladkowe. Powszechnie uprawia się m.in.:

  • wznosy bioder ze sztangą – w przebiegu tego ćwiczenia gryf przyrządu należy chwycić stabilnie nachwytem lub podchwytem, a łokcie trzymać blisko tułowia. Aby trening był komfortowy, warto na biodra położyć gąbkę lub podkładkę z rzepem skierowanym ku górze;
  • hip thrust z kettlebellem – przyrząd należy utrzymywać w okolicy bioder, przesuwanie go na brzuch nie przyniesie pożądanych efektów pracy oraz może niekorzystnie wpływać na narządy trzewne;
  • hip thrust z piłką umieszczoną pomiędzy kolanami – dodatkowo angażuje grupę mięśni przywodzicieli. W przypadku tego ćwiczenia ręce warto ułożyć płasko na brzuchu, aby kontrolować napięcie jego powłok;
  • hip thrust z gumą – polecany dla amatorów w celu zwiększenia stopnia zaawansowania lub podczas umiarkowanej rehabilitacji dolnego odcinka kręgosłupa. Końce gumy umieszcza się wówczas pod dłońmi, opartymi płasko o matę po obu stronach tułowia.

Bibliografia:

  • Baur C., „Ćwiczymy w domu. Brzuch, uda, pośladki”, Bauer Weltbild Media, 2008.
  • Delavier F., „Modelowanie sylwetki”, PZWL, 2008.

    Zobacz inne, proste ćwiczenia na pośladki.

Źródło: x-news

Data aktualizacji: 24.08.2020,
Opublikowano: 24.08.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej