Hermafrodyta – na czym polega zjawisko interseksualizmu?

Fot: itakdalee / gettyimages.com

Hermafrodyta to człowiek, który w wyniku zaburzeń o podłożu genetycznym lub hormonalnym ma narządy płciowe jednocześnie o cechach męskich i żeńskich. Fakt ten najczęściej nie wpływa na płeć psychiczną – osoba dotknięta obojnactwem czuje się zdecydowanie kobietą lub mężczyzną.

Hermafrodytyzm (obojnactwo) występuje powszechnie w świecie roślinnym. Spotykany jest także u zwierząt bezkręgowych. Służy zwiększeniu możliwości rozrodu. U kręgowców jest to zjawisko dość rzadkie. Hermafrodytyzm u ludzi jest zaburzeniem i zdarza się raz na tysiąc żywych urodzeń.

Kim jest hermafrodyta?

Hermafrodytyzm to ogólne określenie wrodzonych nieprawidłowości w różnicowaniu narządów płciowych. Jego przyczyną są wady genetyczne lub zaburzenia hormonalne w okresie płodowym. Wyróżnia się trzy typy obojnactwa – prawdziwe, rzekome męskie i rzekome żeńskie. W pierwszym przypadku patologia polega na istnieniu struktur jądra i jajnika u jednej osoby, w dwóch pozostałych zachodzi niezgodność pomiędzy pierwszo- i drugorzędowymi cechami płciowymi. Zjawisko obojnactwa prawdziwego widoczne jest zwykle już w chwili narodzin dziecka. Hermafrodytyzm rzekomy często rozpoznaje się w okresie pokwitania, a nawet później.

Hermafrodytyzm u człowieka nie jest równoznaczny z problemami na tle tożsamości płciowej i nie należy mylić go z takimi zaburzeniami, jak transseksualizm (niezgodność pomiędzy identyfikacją płciową a płcią morfologiczną) czy transwestytyzm (upodabnianie się do osób płci przeciwnej celem osiągnięcia satysfakcji emocjonalnej lub seksualnej). Mimo nieprawidłowo wykształconych genitaliów hermafrodyta zazwyczaj ma jasno określone poczucie przynależności do płci męskiej lub żeńskiej. Przeważnie wynika ono z płci chromosomalnej (uwarunkowanej kariotypem), która jest zgodna z gonadalną (posiadanymi gruczołami rozrodczymi – jajnikami lub jądrami).

Zobacz film: Budowa i funkcje męskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Obojnactwo rzekome męskie

U osób z hermafrodytyzmem rzekomym męskim występuje męski kariotyp, ale na skutek nieprawidłowego rozwoju jąder lub niewłaściwego działania produkowanych przez nie androgenów występują zewnętrzne narządy płciowe typu żeńskiego. Dochodzi do wykształcenia krótkiej, ślepo zakończonej, pochwy przy braku macicy, jajowodów i jajników. Istnieje kilka postaci obojnactwa rzekomego męskiego, od których zależy poczucie tożsamości płciowej. Hermafrodyta zazwyczaj czuje się mężczyzną w przypadku:

  • genetycznie uwarunkowanego upośledzenia aktywności 5-α-reduktazy, zmniejszającego aktywność testosteronu,
  • zespołu przetrwałych przewodów Müllera,
  • częściowej dysgenezji gonad (nieprawidłowo rozwiniętych jąder, które jednak wydzielają hormony płciowe z przewagą męskich).

Jednym z zaburzeń w męskim hermafrodytyzmie rzekomym jest tzw. zespół feminizujących jąder, czyli braku wrażliwości organizmu na androgeny. U osoby takiej mogą rozwijać się piersi, zanika owłosienie pach i łona. W jądrach o patologicznej budowie często dochodzi do kancerogenezy. Dlatego zaleca się ich operacyjne usunięcie, co nie pozostaje w sprzeczności z poczuciem tożsamości płciowej hermafrodyty. Osoba z zespołem feminizujących jąder zwykle uważa się za kobietę.

Obojnactwo rzekome żeńskie

W hermafrodytyzmie rzekomym typu żeńskiego następuje maskulinizacja zewnętrznych narządów płciowych, a często także cech trzeciorzędowych. Genitalia hermafrodyty z żeńskim kariotypem i wykształconymi jajnikami przechodzą zmiany pod wpływem androgenów. Następuje przerost łechtaczki i upodobnienie jej do penisa, powiększeniu ulegają wargi sromowe, w skutek czego przypominają mosznę. Obojnactwo rzekome żeńskie powstaje zwykle na skutek ekspozycji płodu na męskie hormony płciowe. Wysokie stężenie androgenów może wynikać z:

  • działania leków androgennych zażywanych przez matkę we wczesnym okresie ciąży,
  • obecności nowotworów produkujących androgeny,
  • niedoboru aromatazy – enzymu zaangażowanego w produkcję estrogenów.

Osoby z tym typem hermafrodytyzmu przeważnie identyfikują się z płcią żeńską. Mogą jednak mieć skłonność do wchodzenia w męską rolę płciową.

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Obojnactwo prawdziwe

Obojnactwo prawdziwe to najrzadszy przypadek hermafrodytyzmu u człowieka. Cechuje się ono współistnieniem u jednej osoby dwóch rodzajów gonad (gruczołów płciowych). W przypadku tego zaburzenia stwierdza się występowanie albo jednego jądra i jednego jajnika, albo dwóch gruczołów, z których każdy zawiera tkanki jajnika i jądra.

Nieprawidłowości dotyczą także budowy zewnętrznych narządów płciowych hermafrodyty. Mogą one łączyć cechy genitaliów obu płci. Często są tak słabo wykształcone, że nie można określić płci noworodka.

Ponieważ niektóre osoby dotknięte hermafrodytyzmem prawdziwym nie posiadają typowego kariotypu odpowiadającego jednej płci, mogą pojawić się u nich problemy z tożsamością płciową.

Hermafrodytyzm – leczenie

Leczenie hermafrodytyzmu polega na chirurgicznych zabiegach rekonstrukcyjnych zewnętrznych narządów płciowych. Pacjenci poddani takim operacjom rzadko mają później możliwość rozrodu, ale zdarzają się przypadki, w których osoby z wrodzonym obojnactwem zakładają rodziny. Największym problemem w leczeniu tej przypadłości stanowi kwestia terminu korekty genitaliów. Im wcześniej zostanie ona wykonana, tym większa szansa na prawidłowy rozwój płciowy dziecka. Z drugiej jednak strony zwykle dopiero w okresie pokwitania określa się jednoznacznie poczucie tożsamości płciowej. Istnieje wówczas duże ryzyko rozdźwięku pomiędzy płcią psychiczną a morfologiczną. Z tego względu wielu lekarzy postuluje powstrzymanie się od operacji rekonstrukcyjnych do czasu osiągnięcia przez pacjenta dojrzałości emocjonalnej.

Data aktualizacji: 11.04.2018,
Opublikowano: 11.04.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Naturalne leczenie zakażeń chlamydią – czy może być skuteczne?

Naturalne leczenie zakażeń chlamydią najczęściej nie przynosi rezultatów. Bytujące wewnątrz komórek bakterie nie są podatne na czynniki fizyczne ani działanie domowych środków stosowanych zwykle przeciw drobnoustrojom.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Aptos - Skuteczne rozwiązania w problemach natury intymnej

Z biegiem lat, nie tylko twarz zaczyna wykazywać oznaki starzenia, problem ten dotyczy także innych części ciała, w tym stref intymnych. Zmniejsza się produkcja kolagenu, skóra staje się wiotka, a naskórek coraz cieńszy. Przebyte porody, karmienie piersią, nagłe wahania wagi i zmiany hormonalne nie pomagają w zachowaniu młodego, sprężystego ciała i poczucia atrakcyjności.

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Co to jest i na czym polega luźny związek? Zalety i wady związku bez zobowiązań

Luźne związki uznać można za symbol obecnych czasów. Pragnący żyć według własnych zasad ludzie coraz częściej decydują się na niezobowiązujące relacje partnerskie. Dla tradycjonalistów taki układ wydaje się wręcz irracjonalny, gdyż stanowi zaprzeczenie uczuciowości i więzi.

Czytaj więcej
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?

Atrofią jąder nazywamy stan, w którym prawidłowe dotychczas jądra ulegają zmniejszeniu. Do głównych przyczyn anomalii zaliczyć można stosowanie sterydów anabolicznych w celu zwiększenia masy mięśniowej oraz zaburzenia naczyń krwionośnych zaopatrujących jądra w krew.

Czytaj więcej
Czy penisa można powiększyć?

Czytaj więcej
Ćwiczenia na potencję – jak poprawić erekcję?

Zaburzenia erekcji są wstydliwym problemem dotykającym coraz większej liczby mężczyzn. Do ich głównych przyczyn zaliczyć można problemy natury psychicznej, uzależnienia, cukrzycę, miażdżycę oraz stosowanie niektórych leków. Do metod poprawiających erekcję u mężczyzn należą specjalne ćwiczenia i terapie farmakologiczne.

Czytaj więcej