Hepatocyty – komórki wątrobowe – funkcje i choroby

Fot: Kzenon / stock.adobe.com

Hepatocyty to jedne z najbardziej wszechstronnych i skomplikowanych od strony anatomicznej i fizjologicznej komórek człowieka. Są to prawdziwe „reaktory chemiczne”, w których zachodzą wszystkie przemiany realizowane przez ludzką wątrobę.

Hepatocyty są wyspecjalizowanymi komórkami wątrobowymi, które spełniają w organizmie bardzo wiele funkcji: zewnątrz- i wewnątrzwydzielniczą, metaboliczną, detoksykacyjną i magazynową. Zbudowana z nich wątroba ma olbrzymią rezerwę funkcjonalną, a jej potencjał odbudowy zniszczonej tkanki jest bardzo duży.

Budowa hepatocytu

Hepatocyty są wyspecjalizowanymi komórkami, powstającymi z entodermy – wewnętrznego listka zarodkowego, z którego m.in. pochodzi większość struktur układu pokarmowego. Stanowią 80–90% masy wątroby, której pozostałe elementy to unaczynienie, unerwienie, drogi żółciowe oraz podtrzymująca całą strukturę i nadająca kształt narządowi tkanka łączna.

Hepatocyt ma bardzo charakterystyczną budowę: jest komórką wieloboczną, w której wyróżnia się biegun naczyniowy i żółciowy. Pierwszy z nich przylega zwykle do naczyń krwionośnych, drugi – współtworzy błonę najmniejszych kanalików żółciowych. Z hepatocytów zbudowane są tzw. zraziki – podstawowe elementy anatomiczne wątroby. Są to zgrupowania komórek zaopatrywane przez tzw. triadę wątrobową: tętnicę międzyzrazikową, żyłę międzyzrazikową i przewód żółciowy międzyzrazikowy. Każdy zrazik ma więc własne unaczynienie tętnicze, żylne i drogi wyprowadzające żółć.

Składniki krwi i ich funkcje poznacie z filmu poniżej:

Zobacz film: Z czego składa się krew? Źródło: Getty Images / iStock

Wątroba i jej budowa

Wątroba, której podstawowym elementem są hepatocyty, zbudowana jest z czterech płatów – prawego, lewego, ogoniastego i czworobocznego. Zlokalizowana jest w prawym podżebrzu. Jej miąższ ma u człowieka masę od 1300 do 1700 gramów. Unaczynienie wątroby pochodzi z dwóch źródeł. Jednym z nich jest tętnica wątrobowa właściwa, która doprowadza do narządu dobrze utlenowaną krew bezpośrednio z serca i układu tętniczego (za pośrednictwem aorty, pnia trzewnego, tętnicy wątrobowej wspólnej). Drugim źródłem jest żyła wrotna, która transportuje krew przede wszystkim z narządów jamy brzusznej: żołądka i jelit, śledziony i trzustki. To charakterystyczne połączenie pozwala na szybkie dostarczenie do wątroby substancji odżywczych pobranych w procesie wchłaniania z pożywienia, a także na przetransportowanie ze śledziony wymagających dalszego przetworzenia związków uwolnionych w procesie rozpadu krwinek. 

Krew ta jest słabej utlenowana ze względu na fakt, że zanim dotrze do wątroby, przepływa przez wymienione wcześniej narządy. Zarówno większość krwi, jak i tlenu dociera do wątroby za pośrednictwem krążenia żylnego. Metabolizm hepatocytów jest bardzo szybki, co powoduje, że przepływ krwi przez łożysko naczyniowe wątroby jest niezwykle intensywny. W warunkach normalnych w jej naczyniach znajduje się nawet 800 g krwi (czyli ok. 15% całej krwi krążącej).

Elementem anatomicznym powiązanym z wątrobą są drogi żółciowe. Dzieli się je na wewnątrz- i zewnątrzwątrobowe. Wewnątrzwątrobowe powstają z przewodów żółciowych międzyzrazikowych, które łącząc się, tworzą coraz grubsze struktury, a wątrobę opuszczają jako przewód wątrobowy wspólny. Boczną gałęzią jest przewód pęcherzykowy, prowadzący do pęcherzyka żółciowego. Pełni on rolę magazynu tworzonej przez wątrobę żółci. Drogi żółciowe kończą się przewodem żółciowym wspólnym, który w obrębie brodawki Vatera ma swoje ujście do dwunastnicy.

Hepatocyty – działanie i funkcje

Hepatocyty mają wielkie znaczenie dla organizmu, gdyż to właśnie w nich dochodzi do wielu niezbędnych dla życia procesów związanych są z metabolizmem białek, tłuszczów, węglowodanów. W ich efekcie wątroba może spełniać swoje podstawowe funkcje, takie jak:

  • metabolizm i przyswajanie składników pokarmowych docierających do niej żyłą wrotną (np. przekształcanie spożytych tłuszczów w cholesterol i trójglicerydy),
  • synteza białek krwi (zarówno albumin, jak i biorących udział w procesie krzepnięcia krwi fibrynogenu i protrombiny),
  • tworzenie niezbędnych do życia enzymów, czynników krzepnięcia, niektórych prohormonów,
  • detoksykacja organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii oraz toksyn wchłoniętych w przewodzie pokarmowym,
  • przemiana aminokwasów w glukozę w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na substancje odżywcze lub niedoboru pokarmów,
  • magazynowanie rezerwy węglowodanów w postaci glikogenu,
  • składowanie rezerw żelaza, witamin,
  • udział w rozkładzie „starych” erytrocytów, które zastępowane są nowymi komórkami.

Działanie wątroby jest niezmiernie intensywne. Ma ona olbrzymią rezerwę funkcjonalną – do zapewnienia prawidłowego metabolizmu wystarczy jedynie niewielki odsetek początkowej ilości hepatocytów. Zachowaniu zdrowia służy też olbrzymia zdolność wątroby do regeneracji. Jednak ciągła i intensywna ekspozycja na substancje toksyczne (np. alkohol) prowadzi do jej zmian zwyrodnieniowych, marskości i niewydolności, która jest przyczyną śmierci człowieka. Ze względu na złożoność przemian w hepatocytach nie ma możliwości zastąpienia jej funkcji przez urządzenia zewnętrzne, tak jak dzieje się to w przypadku niewydolności nerek, gdzie ich czynność zastępuje dializator. Jedynym ratunkiem dla osoby z niewydolnością wątroby jest obecnie przeszczep tego narządu.

Data aktualizacji: 04.12.2018,
Opublikowano: 30.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Karczochy – te smakowite warzywa obniżają cholesterol, dbają o wątrobę i... pomagają schudnąć

Karczochy to warzywa cenione na całym świecie nie tylko ze względu na swój smak. Mają też wyjątkowe właściwości lecznicze, a ich regularne spożywanie obniża cholesterol, wspomaga leczenie chorej wątroby, a także ułatwia odchudzanie. Najsilniejsze działanie ma wyciąg z karczocha.

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Badanie HCV – ochrona przed zapaleniem wątroby typu C

Badanie HCV pozwala ustrzec się przed poważnym wirusem, który wywołuje zapalenie wątroby typu C, a w efekcie prowadzi do marskości wątroby lub przyczynia się do rozwoju nowotworu wątrobowokomórkowego.

Czytaj więcej
Termoablacja mięśniaków, wątroby i guzów przerzutowych. Na czym polega zabieg?

Termoablacja jest małoinwazyjną i coraz popularniejszą metodą leczenia, wykorzystującą prąd zmienny o dużej częstotliwości do wytworzenia wysokiej temperatury, która niszczy zmienione chorobowo tkanki. Termoablację stosuje się do walki z nowotworami, ale również do leczenia mięśniaków czy żylaków.

Czytaj więcej
Kolka wątrobowa – bolesne problemy z pęcherzykiem żółciowym. Jak sobie z nimi radzić?

Kolka wątrobowa to wyjątkowo bolesna dolegliwość, która wskazuje na problemy z wątrobą i woreczkiem żółciowym. Bagatelizowanie jej objawów może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Z kolką częściej zmagają się kobiety niż mężczyźni. 

Czytaj więcej
Święta w wersji light. Jak odchudzić tradycyjne świąteczne potrawy? 

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób czas obżarstwa i błogiego lenistwa. Niestety to, co przyjemne dla ducha, dla ciała już takie nie jest. Poza niestrawnością możemy także nabawić się przy świątecznym stole kilku nadprogramowych kilogramów. Co można przygotować w wersji light? Podpowiedzi znajdziecie poniżej!

Czytaj więcej
Polekowe uszkodzenie wątroby – przyczyny i leczenie

Polekowe uszkodzenie wątroby to poważne schorzenie, które pojawia się w wyniku terapii farmakologicznej. Aby go uniknąć, podczas przyjmowania leków należy stosować odpowiednią dietę, unikać alkoholu oraz przyjmować leki wyłącznie w dawkach wyznaczonych przez lekarza.

Czytaj więcej