Halluksy to Twój problem? Zobacz zapis czatu z ekspertem

Fot: SKashkin / gettyimages.com

Halluksy to deformacja stóp, która nie tylko mocno utrudnia chodzenie, ale przede wszystkim powoduje silny ból. Na szczęście są sposoby, żeby się ich pozbyć. Jeśli chcecie wiedzieć wszystko o halluksach i metodach ich leczenia weźcie udział w czacie! Na Wasze pytania odpowiedział dr n. med. Henryk Liszka, ortopeda i chirurg.

Halluksy to deformacja stopy, która utrudnia chodzenie, ale przede wszystkim wywołuje silny ból. Dolegliwość dotyka przede wszystkim kobiety. Skąd się biorą halluksy? Deformacja stopy najczęściej pojawia się u tych pań, które noszą niewłaściwe obuwie, tj. szpilki lub buty z bardzo wąskim czubkiem. Ale nie tylko źle dobrane obuwie przyczynia się do powstawania halluksów. Zdaniem badaczy nie bez znaczenia są także uwarunkowania genetyczne.

Pojawienie się deformacji stóp znacząco pogarsza stabilizuję stopy i prowadzi do nadmiernego przeciążenia wewnętrznej krawędzi stopy. Mimo że pierwsze niepokojące zmiany daje się szybko zauważyć, to wiele osób zwleka z wizytą u lekarza. Wielu pacjentów trafia do specjalisty dopiero wtedy, gdy jedyną szansą na powrót do pełnej sprawności jest operacja. Jeśli chcecie wiedzieć więcej o halluksach i metodach ich leczenia – weźcie udział w czacie! Na Wasze pytania dotyczące halluksów będzie odpowiadał dr n. med. Henryk Liszka, ortopeda i chirurg. Czat ze specjalistą rozpocznie się o godzinie 19.00, tuż po zakończeniu programu 36,6 °C! Zapraszamy do zadawania pytań!

Dr n. med. Henryk Liszka jest specjalistą ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Na co dzień pracuje na oddziale Klinicznym Ortopedii i Rehabilitacji Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, jako starszy asystent. Jest także adiunktem w Katedrze Anatomii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, członkiem Polskiego Towarzystwa Ortopedii i Traumatologii, Polskiego Towarzystwa Artroskopowego, Polskiego Towarzystwa Anatomicznego, Polskiego i Europejskiego Towarzystwa Stopy i Stawu Skokowo-Goleniowego oraz członkiem GRECMIP (stowarzyszenia, które zajmuje się rozwijaniem i propagowaniem technik miniinwazyjnych w chirurgii stopy).

Specjalista jest także autorem i współautorem licznych publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych. Organizuje sympozja na temat stopy i stawu skokowo-goleniowego dla lekarzy i fizjoterapeutów. Dodatkowo wykłada i prowadzi kursy z zakresu leczenia schorzeń stopy i stawu skokowo-goleniowego.

Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.

Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.

Halluksy to Twój problem? Weź udział w czacie i poradź się eksperta!
Data aktualizacji: 26.10.2019,
Opublikowano: 22.10.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej