Halitoza - przyczyny, objawy i możliwości leczenia

Fot: zea_lenanet / stock.adobe.com

Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust, jest częstym problemem, który może dotyczyć każdego, bez względu na wiek. Nieświeży oddech może wynikać ze złych nawyków i być oznaką innych problemów zdrowotnych. Utrzymanie prawidłowego zdrowia jamy ustnej pomaga w redukcji lub wyeliminowaniu nieprzyjemnego zapachu z ust.

Halitoza dotyka regularnie około 25% osób na całym świecie. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn nieświeżego oddechu, ale zdecydowana większość spowodowana jest niewłaściwą higieną jamy ustnej. Dolegliwość ta może powodować dyskomfort w codziennym życiu, ale na ogół łatwo się jej pozbyć.

Halitoza - przyczyny powstawania nieświeżego oddechu.

Najczęstszą przyczyną nieświeżego oddechu jest jedzenie (np. czosnek, cebula, niektóre rodzaje ryb czy serów, pikantne potrawy lub mięso), a właściwie jego pozostałości na zębach. 

Kiedy te produkty są trawione, bakterie rozkładają resztki pokarmu i powstają substancje lotne, np. związki siarki, które powodują nieprzyjemny zapach z ust oraz są wchłaniane przez krwiobieg i przenoszone do płuc, skąd wydychamy je podczas oddychania. 

Istnieje wiele przyczyn nieświeżego oddechu, w tym palenie papierosów, próchnica zębów, spożywanie alkoholu, choroby przyzębia lub dziąseł, infekcje jamy ustnej (np. pleśniawki), zakażenia dróg oddechowych, cukrzyca, choroby wątroby, stosowanie protez czy leków (np. niektórych leków przeciwdepresyjnych, przeciwpsychotycznych czy przeciwhistaminowych). 

Zobacz także: Choroby dziąseł i przyzębia– objawy i leczenie paradontozy

Rzadsze przyczyny halitozy obejmują niedrożność jelit, kwasicę ketonową i zapalenie płuc. Ponadto produkty rozkładu białek w organizmie wykorzystywane do energii są wydychane przez płuca, a zatem głód, głodówki i dieta o niskiej zawartości kalorii również mogą powodować "nieświeży oddech głodu".

Inne przyczyny halitozy to zahamowanie produkcji śliny podczas snu, pozwalające na rozwój bakterii powodujących nieprzyjemny zapach z ust, zwłaszcza rano, oraz ciąża - sama w sobie nie powoduje halitozy, ale mdłości, zmiany hormonalne, jedzenie różnych produktów spożywczych w tym czasie mogą powodować nieświeży oddech.

Utrzymanie higieny jamy ustnej może zmniejszyć wydzielanie nieprzyjemnego zapachu z ust. Najlepszym sposobem na nieświeży oddech jest regularne czyszczenie i nitkowanie zębów.

Poprawa higieny jamy ustnej i zmiana nawyków często mogą usunąć problem. Jeśli jednak halitoza utrzymuje się, zaleca się wizytę u lekarza w celu sprawdzenia przyczyn problemu.

Halitoza - objawy nieświeżego oddechu

Specyficzny zapach powietrza z ust może różnić się w zależności od przyczyny problemu. Najlepiej poprosić bliską osobę o ocenę zapachu ust, ponieważ bardzo trudno jest to zrobić samemu. Jeśli nikt nie może w tym pomóc, jednym ze sposobów sprawdzenia zapachu jest polizanie nadgarstka, pozostawienie go do wyschnięcia, a następnie sprawdzenie pozostawionego na nim zapachu. Jeśli pachnie nie tak jak powinien, istnieje duża szansa, że oddech również nie jest przyjemny.

Główne objawy nieprzyjemnego oddechu obejmują nieprzyjemny zapach lub smak w ustach, suche usta lub biały nalot na języku.

Halitoza - jakimi metodami leczyć i jak zapobiegać, by już nie powróciła?

Halitoza jest 3. (po próchnicy zębów i chorobie dziąseł) najczęstszym powodem, dla którego ludzie szukają pomocy dentystycznej. Leczenie nieświeżego oddechu zależy od jego przyczyny. Istnieje wiele możliwych przyczyn i dostępnych metod leczenia. 

Dotyczą one głównie prawidłowej higieny jamy ustnej poprzez właściwe szczotkowanie i nitkowane zębów oraz regularne wizyty u dentysty. Ponadto pomocne są: stosowanie płynu do płukania jamy ustnej (bezcukrowego i bezalkoholowego), bezcukrowych gum do żucia, rzucenie palenia i zmiana złych nawyków żywieniowych poprzez unikanie produktów powodujących nieprzyjemne zapachy z ust.

Czasami wydzieliny oddechowe (np. flegma, śluz) mogą być spowodowane chorobami takimi jak: choroby płuc, refluks żołądkowo-jelitowy, niewydolność wątroby lub nerek. W takim przypadku leczenie tych chorób może poprawić stan związany z halitozą.

Oto kilka wskazówek na pozbycie się nieświeżego oddechu:

  • szczotkuj zęby 3 razy dziennie (przez co najmniej 2 minuty) i raz dziennie język,
  • wybierz szczoteczkę do zębów z miękkim, wielowłóknistym włosiem i wymieniaj ją co 3-4 miesiące,
  • zapobiegaj "nieświeżemu oddechowi głodu", jedz regularnie i unikaj posiłków spożywanych na czczo lub pomijania posiłków,
  • poproś swojego dentystę, aby polecił konkretny model czyszczenia jamy ustnej, który pomoże wyczyścić jamę ustną dokładniej niż zwykłe szczotkowanie,
  • stymuluj produkcję śliny kwaśnymi produktami, takimi jak: pomarańcze i cytryny lub bezcukrowe gumy owocowe,
  • pij co najmniej 8 szklanek wody na dobę w celu utrzymania wilgotnych ust i wypłukiwania bakterii tworzących nieprzyjemny zapach,
  • zmniejsz spożycie alkoholu i kawy,
  • zapytaj swojego lekarza lub farmaceutę, czy leki, które przyjmujesz, mogą powodować suchość w ustach, prowadząc do nieświeżego oddechu.

Zobacz film: Napoje z kofeiną niszczą zęby - fakt czy mit? Źródło: Wiem co jem

Data aktualizacji: 08.01.2018,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Redakcja serwisu 15.10.2018r.

Prace poglądowe:
Halitoza przegląd piśmiennictwa, Halitosos Review od the Literature, Sroczyk Ł., Kawala B., dent. Med. Probl. 2011, s.: 48, 2, 255-260
Halitoza - przegląd piśmiennictwa, Paradowska A., Sławecki K. Czas. Stomatol., 2008, 61 (11), s. 815-822
Halitoza - przegląd piśmiennictwa, Lehmann-KalataA., Kuszczak T., Stopa J., Dental Forum 2012, 1: 107-11

Machaty7 02.10.2018r.

Proszę powołać się na profesjonalny artykuł medyczny!? Słydzałem ze takiej choroby nie ma, jest to tylko wymysł firm farmaceutycznych!!

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej