Guzki Oslera jako jeden z klasycznych objawów zapalenia wsierdzia

Fot: puhhha / fotolia.com

Bakteryjne zapalenie wsierdzia to infekcyjna choroba serca, najczęściej znajdujących się w jego wnętrzu zastawek. W jej przebiegu dochodzi do powstania szeregu objawów, w tym zmian na skórze, do których zaliczają się między innymi guzki Oslera.

Pierwsze objawy bakteryjnego zapalenia wsierdzia nie są charakterystyczne i należą do nich gorączka, nadmierne pocenie się, złe samopoczucie, utrata masy ciała oraz osłabienie. Dopiero w późniejszym czasie pojawiają się swoiste dla tej choroby dolegliwości, takie jak guzki Oslera. Obecnie nie są one tak często obserwowane.

Czym są guzki Oslera?

Jednym z klasycznych, choć bardzo rzadko występujących, objawów skórnych infekcyjnego zapalenia wsierdzia (IZW) są guzki Oslera. Zostały tak nazwane na cześć kanadyjskiego lekarza Williama Oslera. Są to czerwonawej barwy wyrośla wielkości ziarna soczewicy, które pojawiają się w późnym etapie choroby na palcach oraz ścięgnach zarówno rąk, jak i stóp. Objaw ten nie jest spowodowany bezpośrednim działaniem bakterii, ale reakcją immunologiczną organizmu – przyczyną ich powstania jest zapalenie drobnych naczyń krwionośnych. Odpowiedzialne za powstanie tego stanu są kompleksy antygen-przeciwciało znajdujące się we krwi. Guzki Oslera są bolesne.

Zapalenie wsierdzia to nie jedyna choroba, w której występują. Mogą się one pojawić również w przebiegu tocznia rumieniowatego układowego.

Inne objawy zapalenia wsierdzia

Choć należą do najbardziej swoistych, to podstawowymi objawami zapalenia wsierdzia nie są jednak zmiany skórne. Choroba zaczyna się zwykle od niecharakterystycznej gorączki z dreszczami lub przedłużającego się stanu podgorączkowego z osłabieniem, obniżeniem masy ciała, bólem głowy, nudnościami i wymiotami. U pacjenta, który zgłosił się z takimi symptomami do specjalisty, lekarz może wysłyszeć nad sercem szmer niedomykalności uszkodzonej zastawki.

Ponadto w przebiegu choroby może dojść do zatorów naczyń bakteriami, w wyniku których mogą pojawić się objawy udaru, ból w klatce piersiowej, ból brzucha lub pleców, zaburzenia widzenia.

Guzki Oslera to tylko jeden z objawów immunologicznych oraz naczyniowych zapalenia wsierdzia. Nie należy zapominać o objawie Janewaya, czyli małych, niebolesnych zmianach pojawiających się na skórze dłoni i stóp, które mają charakter rumieniowy. W przebiegu choroby może dojść ponadto do kłębuszkowego zapalenia nerek czy też pojawienia się plamek Rotha (drobnych wybroczyn) na siatkówce.

Zobacz także, jak wygląda leczenie skrajnej niewydolności serca:

Zobacz film: Skrajna niewydolność krążenia - jak wygląda leczenie? Źródło: 36,6

Przyczyny zapalenia wsierdzia

Przyczyną wszystkich objawów zapalenia wsierdzia, w tym guzków Oslera – bezpośrednio lub pośrednio – są bakterie, które są czynnikiem etiologicznym w ponad 90% przypadków. Najczęstszymi patogenami są gronkowce – Staphylococcus aureus, epidermidis oraz paciorkowce – Streptococcus viridans, enterokoki i bakterie Gram-ujemne.

Stany zwiększające ryzyko zachorowania na zapalenie wsierdzia to przede wszystkim choroby zastawek (np. wypadanie płatka zastawki z niedomykalnością), obecność protez, choroba reumatyczna, kardiomiopatia przerostowa, wady serca, zmniejszona odporność, obecność ciał obcych, przyjmowanie narkotyków przez osoby uzależnione.

Do zakażenia dochodzi zwykle, kiedy to bakterie przedostają się do serca drogą naczyń – z krwią przez uszkodzoną śluzówkę dziąseł, z innego źródła bakteryjnego zakażenia czy też przez uszkodzoną skórę.

Leczenie guzków Oslera i zapalenia wsierdzia

Choroba jest poważnym rozpoznaniem wymagającym interwencji lekarskiej. Leczenie objawów zapalenia wsierdzia, w tym guzków Oslera, polega na terapii przyczynowej. Rozpoznanie choroby jest wskazaniem do umieszczenia pacjenta w szpitalu i wdrożenia antybiotykoterapii na podstawie antybiogramu zgodnie z wrażliwością bakterii na dany preparat. Niekiedy konieczne jest leczenie inwazyjne, które przeprowadza się w trybie pilnym lub planowo – w zależności od stanu klinicznego pacjenta.

Objawy skórne, takie jak guzki Oslera czy objaw Janewaya, ustępują w miarę czasu trwania leczenia przyczynowego i nie pozostawiają zwykle trwałych śladów swojej obecności.

Polecamy: Osierdzie – co to jest, funkcje. Zapalenie osierdzia – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania 

Profilaktyka w przypadku zapalenia wsierdzia

U osób predysponowanych do zachorowania na zapalenie wsierdzia niezbędne jest postępowanie profilaktyczne. Polega ono na utrzymywaniu higieny jamy ustnej i dwukrotnym odwiedzaniu dentysty w ciągu roku u osób ze zwiększonym ryzykiem. Dodatkowo przed chorobą można się ustrzec przez prawidłowe odkażanie ran, stosowanie antybiotyków w przypadku zdiagnozowania źródła zakażenia bakteryjnego, unikanie niepotrzebnego stosowania leków.

Zwiększone ryzyko zachorowania na infekcyjne zapalenie wsierdzia w wyniku wcześniejszego przebycia choroby, wrodzonej wady serca siniczej oraz u osób z protezą zastawkową obliguje w niektórych sytuacjach do profilaktyki antybiotykowej. Zaleca się ją przed zabiegami stomatologicznymi, które wymagają manipulacji w obrębie dziąsła.

Bibliografia:

1. Szczeklik A., Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2018.

Data aktualizacji: 18.04.2019,
Opublikowano: 19.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej