Guzek na jądrze – przyczyny powstawania, objawy, metody leczenia

Fot.: diy13 / stock.adobe.com

Guzek na jądrze może być oznaką stanu zapalnego jądra, torbieli jąder i wodniaków. Jeśli jądra są twarde i bolesne, może to oznaczać raka jądra. Aby stwierdzić występowanie nowotworu, konieczna jest specjalistyczna diagnostyka. 

Guzek na jądrze jest często powodem paniki oraz strachu przed nowotworem. Na szczęście przyczyn powstawania zmian w obrębie jąder jest wiele, a sam rak jądra stanowi 1% wszystkich nowotworów u mężczyzn.

Co to jest guz jądra?

W prawidłowych warunkach w worku mosznowym znajdują się jądra wraz z przylegającymi najądrzami oraz powrózkiem nasiennym, w którym znajduje się nasieniowód oraz liczne naczynia krwionośne. Moszna i zawarte w niej elementy męskich narządów płciowych są bardzo wrażliwe, zarówno na dotyk, jak i ciepło. Guzy w opisywanych okolicach są niesłusznie utożsamiane z nowotworem jąder, który jest jednym z wielu możliwych powodów powstawania narośli lub zmian w obszarze moszny. Mimo to każdy guz wymaga pilnej interwencji lekarskiej, ponieważ może świadczyć o innych dolegliwościach.

Zobacz film: Jak samodzielnie badać jądra? Źródło: 36,6

Badanie palpacyjne jądra

Zawartość moszny oraz ewentualny guzek jądra jest możliwy do wyczucia podczas badania palpacyjnego. Badanie moszny najlepiej wykonać po kąpieli. Polega na początkowym obejrzeniu wyglądu moszny przed lustrem w pozycji stojącej. Na tym etapie kluczowe mogą być jednostronne lub obustronne zmiany na skórze oraz wszelkie pozostałe niepokojące objawy. W następnym etapie należy sprawdzić jądro dłonią, ujmując je między wskazującym a środkowym palcem od dołu oraz kciukiem od góry. Ujęte w ten sposób jądro należy delikatnie obracać pomiędzy palcami. W czasie obracania jąder niepokojącymi objawami mogą być bolesność lub powiększenie. Następnie należy bardzo delikatnie wyczuć najądrze, które znajduje się na tylnej powierzchni jądra. W prawidłowych warunkach jest miękkie, choć dotknięte zbyt mocno może wywołać silny ból. Jeśli w czasie badania palpacyjnego odkryte zostanie jakiekolwiek powiększenie, zgrubienie, nierówność, zmniejszenie, należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Diagnostyka guza jądra

Aby dowiedzieć się, czym jest powstała w jądrach zmiana, konieczne jest zbadanie jej przez lekarza. Specjalista powinien dokładnie sprawdzić stan zdrowia osoby z podejrzeniem guza oraz przeprowadzić wywiad lekarski. W niektórych sytuacjach należy dokładnie przeanalizować zmianę za pomocą badań diagnostycznych. W obrazowym rozpoznaniu guzów jąder najczęściej stosuje się ultrasonografię (USG) moszny.

Czy guz jądra oznacza raka?

Najczęstszymi objawami raka jąder jest powiększenie oraz stwardnienie jądra, któremu jedynie w niektórych przypadkach towarzyszy zgrubienie. Na ewentualny nowotwór jądra mogą wskazywać nierówności na powierzchni jądra oraz specyficzne uczucie ciążenia moszny. Rak jąder w zdecydowanej większości dotyczy mężczyzn między 20. a 40. rokiem życia, bardzo rzadko rozwija się u młodszych chłopców lub starszych panów. Czynnikami rozwoju raka jąder są: niezstąpienie jąder do moszny po urodzeniu (wnętrostwo), przebyte zapalenie jąder i najądrzy, zaburzenia hormonalne (zwłaszcza hormonów płciowych), operacje przepukliny pachwinowej.

Należy pamiętać, że guz jednego jądra jest czynnikiem rozwoju guza w drugim jądrze. Rak jąder jest nowotworem uleczalnym, jednak rokowania są najlepsze, gdy zostanie wykryty na wczesnym etapie rozwoju. Skutecznymi metodami leczenia raka jądra i innych chorób nowotworowych w obrębie moszny jest leczenie operacyjne wraz z chemioterapią i radioterapią. Usunięcie jednego jądra jest skuteczną terapią guza i nie powoduje bezpłodności mężczyzny, który z jednym zdrowym jądrem może nadal pozostać aktywny seksualnie.

Zobacz film: Czym grozi niezstępowanie jadra? Źródło: 36,6

Guzki na jądrach a zapalenie jąder i najądrzy

Guzek, a także obrzęk i ból moszny to jedne z objawów zapalenia jądra oraz zapalenia najądrzy. To dwa odrębne stany chorobowe, które mogą dawać symptomy wskazujące na występowanie guza. Zmiany są najczęściej tymczasowym zgrubieniem, powiększeniem i obrzękiem jądra. Przyczyną zapalenia jąder jest infekcja bakteryjna, wirusowa oraz innymi patogenami, które są przenoszone drogą płciową. Charakteryzuje się bardzo wysoką gorączką, a także silnym zaczerwieniem moszny wraz z obrzękiem. Zapalenie najądrzy to w większości przypadków powikłanie po zakażeniu układu moczowego. Podczas niego widoczny jest spory obrzęk najądrza, silny ból moszny, a także szczypanie i ból cewki moczowej.

Jak wyjaśniają urolodzy, przyczynami powstawania specyficznych zmian w okolicach jąder, które przypominają guzy, mogą być: wodniak jądra (choroba polegająca na nagromadzeniu wody w obrębie worka mosznowego), skręt jądra (uraz powodujący zaciśnięcie naczyń w powrózku nasiennym, np. po wysiłku fizycznym), a także torbiele jąder (wywołują miękkie i elastyczne zmiany na jądrach).

Zobacz film: Leczenie męskich nowotworów. Źródło: 36,6

Bibliografia

1. Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.

2. Mroczkowski T. (red.), Choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1998.

Data aktualizacji: 23.02.2018,
Opublikowano: 02.01.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Franek 28.11.2022r.

Na prawym jądrze mam narośl wielkości jądra,która mnie wogule nie boli ale obawiam się czy to nie jest rak?wynik badania PSA to 500.czy to jest rak?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Nowe badania w sprawie leczenia raka prostaty

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Jak wygląda leczenie? Co pacjentom oferuje współczesna medycyna?  

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej
Otyłość brzuszna – jaką dietę stosować u kobiet i mężczyzn?

Dieta na otyłość brzuszną powinna być ubogokaloryczna, oparta na podstawowych zasad żywienia, bogata w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy. Otyłość brzuszna występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Bezdech senny – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposoby leczenia

Bezdech senny to zaburzenia oddechu w czasie snu. Czynnikiem predysponującym do jego powstania jest otyłość. Około 70% osób z bezdechem sennym ma nadmierną masę ciała. W jego leczeniu stosowane są przede wszystkim specjalne aparaty wspomagające proces oddychania. Sprawdź, jak rozpoznać bezdech senny. 

Czytaj więcej
Leczenie stopy cukrzycowej - jak przebiega? Jakie są metody?

Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i wymaga zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. Dobór metod terapeutycznych uzależniony jest od skali objawów, a rokowania co do wyleczenia stopy cukrzycowej wzrastają, jeśli interwencja medyczna zostanie wprowadzona na początkowym etapie rozwoju schorzenia.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej