Guz chromochłonny nadnerczy – objawy zagrażające życiu, diagnostyka

Fot: Monkey Business / stock.adobe.com

Guz chromochłonny to guz rozwijający się w rdzeniu nadnerczy. Objawy to przede wszystkim nadciśnienie tętnicze napadowe lub utrwalone, nudności, wymioty, kołatania serca czy nadmierna potliwość. Diagnostyka opiera się o badania laboratoryjne i obrazowe.

Guz chromochłonny to nowotwór rozwijający się z komórek chromochłonnych. Lokalizuje się w nadnerczach. Jego objawy są związane z nadmiernym wytwarzaniem i uwalnianiem katecholamin (noradrenaliny i adrenaliny). Jeśli występuje rodzinnie, zazwyczaj ma początek w młodszym wieku i częściej przybiera formę mnogich guzów.

Guz chromochłonny nadnerczy – objawy

Objawy zależą od ilości wydzielanych katecholamin, czyli adrenaliny i noradrenaliny. Dodatkowo guz może wydzielać inne hormony, jak wazopresyna czy somatostatyna, co również wpływa na różnorodny obraz kliniczny choroby. Jednak charakterystycznym objawem guza chromochłonnego jest napadowe wydzielanie noradrenaliny, adrenaliny (czasem również dopaminy). Czynnikiem wyzwalającym nadmierny wyrzut tych hormonów może być:

  • wysiłek fizyczny,
  • uciśnięcie brzucha,
  • obfity posiłek,
  • niektóre leki,
  • stres,
  • alkohol.

Czasami nadmierny wyrzut hormonów może wygenerować wzrost poziomu cukru we krwi, czyli hiperglikemię. Jest to ważny objaw, szczególnie u szczupłych osób, które wcześniej nie chorowały na cukrzycę.

Do objawów typowych dla guza chromochłonnego należą:

  • napadowe skoki ciśnienia tętniczego lub nadciśnienie tętnicze,
  • ból głowy,
  • potliwość,
  • kołatanie serca,
  • niepokój wewnętrzny,
  • blada i wilgotna skóra,
  • nadmiernie rozszerzone źrenice.

Zobacz także: Hormony nadnerczy – za co odpowiadają? Badania i najczęstsze objawy zaburzeń

Do innych niecharakterystycznych objawów, mogących towarzyszyć guzowi chromochłonnemu zaliczane są:

Czasami guzy chromochłonne przez długi czas przebiegają bezobjawowo.

Czy guz chromochłonny jest niebezpieczny?

Nadmierny wyrzut katecholamin jest bardzo niebezpieczny, szczególnie zaś nagłe skoki ciśnienia tętniczego. U kobiet w ciąży może doprowadzić do poronienia, przedwczesnego oddzielenia się łożyska. Bardzo często guzy chromochłonne objawiają się podczas znieczuleń przy operacjach. Mogą stać się wtedy zagrożeniem dla życia poprzez wysoki wzrost ciśnienia tętniczego.

Diagnostyka guza chromochłonnego nadnerczy – jakie badania wykonać?

Badaniami pomocniczymi w rozpoznaniu guza chromochłonnego są badania laboratoryjne. W tym celu pobiera się krew żylną i oznacza poziom wolnych metoksykatecholamin w osoczu (metoksynoradrenaliny, metoksyadrenaliny i metoksytyraminy). Dodatkowo wykonuje się dobową zbiórkę moczu, gdzie również oznacza się ilość wydalanych z moczem katecholamin. Dużo mniejsze znaczenie (ze względu na mniejszą czułość i swoistość mają oznaczenia wydalanych katecholamin w moczu zamiast ich metabolitów, a także oznaczenia poziomu kwasu wanilinomigdałowego i dopaminy w moczu. Nie są to jednak badania, które przeprowadza się bez żadnego wcześniejszego przygotowania, jak większość badań laboratoryjnych. Należy odstawić większość leków, unikać antybiotyków na kilka dni przed badaniem, a także zrezygnować z wykonywania badań obrazowych z użyciem środków cieniujących. Na kilka dni przed badaniem, a także w dniu przeprowadzania dobowej zbiórki moczu nie wolno jeść orzechów, bananów, owoców cytrusowych, słodyczy, ze względu na zawartość w nich waniliny, a także nie wolno pić mocnej kawy ani herbaty.

U niektórych osób można przeprowadzić test hamowania wydzielania katecholamin. W tym celu podaje się klonidynę. Po około 3 godzinach stężenie katecholamin powinno ulec obniżeniu. Natomiast w przypadku guza chromochłonnego ten poziom nie zmienia się.

Badania obrazowe również są bardzo przydatne w diagnostyce. Ultrasonografia (USG) pozwala na wykrycie guza chromochłonnego, jednak jeśli nie zostanie on uwidoczniony w ty badaniu, nie należy wykluczać tego rozpoznania. Zalecana jest tomografia komputerowa (TK), która pozwala na wykrycie zmian o wielkości 5 mm. Z nowoczesnych metod można również zastosować badanie scyntygraficzne z użyciem znacznika. Guz wyłapuje podany do organizmu znacznik, co pozwala na jego uwidocznienie.

Leczenie guza chromochłonnego nadnerczy

Objawowo leczy się nadciśnienie tętnicze, którego przyczyną jest guz chromochłonny. Lekiem wykorzystywanym w leczeniu napadów nadciśnienia jest fentolamina. Metodą z wyboru jest leczenie operacyjne. Należy jednak pamiętać, że zabieg wymaga odpowiedniego przygotowania. Stosuje się fenoksybenzaminę, czyli selektywny alfa-bloker, pozwalający na znormalizowanie ciśnienia tętniczego. Dopiero całkowite zablokowanie za pomocą farmakoterapii receptorów alfa w mięśniówce gładkiej naczyń pozwala na przeprowadzenie zabiegu operacyjnego.

Guz chromochłonny nadnerczy – rokowanie

Leczenie operacyjne pozwala na normalizację ciśnienia tętniczego i ustąpienie objawów. Niekorzystnym czynnikiem rokowniczym jest wielkość guza powyżej 5 cm. Powinno się przeprowadzić badania przesiewowe (laboratoryjne i obrazowe) u najbliższych członków rodziny ze względu na rodzinne występowanie tej choroby, a tym samym wczesne jej wykrycie u innych osób.

Zobacz film: Gen BRCA a nowotwory. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 31.08.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej