Grzybica napletka – objawy, domowe sposoby, leczenie

Fot. noipornpan / Getty Images

Leczenie grzybicy napletka opiera się przede wszystkim na stosowaniu miejscowo maści ze środkiem przeciwgrzybiczym (klotrimazol). Część leków w formie maści jest dostępna bez recepty, jednak warto skonsultować zmiany na prąciu z lekarzem.

Grzybica napletka czy błony śluzowej żołędzia ogólnie określana jest jako grzybica prącia. Jest to bardzo przykra i wstydliwa dolegliwość wywołana przez grzyby z rodziny drożdżaków (Candida albicans). Grzybica napletka jest więc drożdżycą lub kandydozą. Wystarczającą terapią może okazać się leczenie domowe z użyciem maści na bazie klotrimazolu, do nabycia w aptece bez recepty. Mężczyźni często wstydzą się zgłosić do lekarza i starają się wyleczyć grzybicę napletka na własną rękę. Nie zawsze leczenie miejscowe maścią przynosi efekty, wtedy konieczna jest konsultacja lekarska.

Grzybica napletka – przyczyny

Grzybicę napletka najczęściej można złapać poprzez kontakty seksualne z kobietą zakażoną grzybicą pochwy. Jest to częste schorzenie, które z łatwością ulega przeniesieniu podczas współżycia na narządy płciowe mężczyzny. Grzybice charakteryzują się dość wysoką zakaźnością, czyli łatwo dochodzi do ich rozwoju. Grzybica napletka może również powstać na skutek niedostatecznej higieny. Pod napletkiem panują doskonałe warunki do rozwoju grzybów – ciepło i wilgoć. Ponadto zwierająca się pod napletkiem tzw. mastka stanowi doskonałą pożywkę dla drobnoustrojów. Zdecydowanie łatwiej o rozwój grzybicy w sytuacji, kiedy człowiek jest leczony glikokortykosteroidami lub antybiotykami, ponieważ dochodzi wtedy do osłabienia odporności organizmu. Narażeni są również mężczyźni chorujący na cukrzycę.

Grzybica napletka – objawy

Rzadko zmiany lokalizują się wyłącznie na napletku lub pod nim. Częściej obejmują dodatkowo żołądź i cewkę moczową. Objawy to:

  • świąd,
  • pieczenie,
  • ból,
  • czerwone plamki na napletku,
  • krostki,
  • pęcherzyki,
  • biały nalot pod napletkiem o nieprzyjemnym zapachu.

Często na początku grzybica prącia nie daje żadnych objawów. Nawet jeśli jej przebieg ma niewielkie nasilenie, to jednak jej powikłania są bardzo niebezpieczne. Mogą prowadzić do niepłodności, a nawet zmian nowotworowych.

Leczenie grzybicy napletka

Leczenie grzybicy napletka obejmuje metody leczenia miejscowego oraz ogólnego. Zazwyczaj wystarczy miejscowe stosowanie maści przeciwgrzybiczej, zawierającej klotrimazol. Ponadto konieczne jest wzmożenie higieny prącia, zapobieganie gromadzeniu się zanieczyszczeń pod napletkiem, jak również dezynfekowanie napletka i okolic pod napletkiem środkami przeznaczonymi do stosowania na błony śluzowe. Najczęściej jest to octenisept. Mimo iż grzybica napletka to często problem, do którego mężczyzna wstydzi się przyznać, warto skonsultować zmiany na prąciu i napletku z lekarzem ze względu na niebezpieczeństwo dla zdrowia, jak również ryzyko zarażenia partnerki seksualnej. Dlatego też leczenie domowe nie powinno być stosowane zbyt długo. Klotrimazol zawarty w maściach przeciwgrzybiczych hamuje syntezę błony komórkowej grzybów. Ze względu na to, że jego działanie ukierunkowane jest przede wszystkim na Candida albicans, będącego jednocześnie najczęstszym czynnikiem etiologicznym grzybicy napletka, leczenie bardzo często okazuje się skuteczne.

Leczenie ogólne opiera się na stosowaniu tabletek z flukonazolem i polega na doustnym przyjmowaniu leków. Jest wdrażane, kiedy leczenie miejscowe jest nieskuteczne, niewystarczające lub bardzo zaawansowane. Leczenie uogólnione często jest konieczne w nawracających grzybicach napletka. Leczenie ogólne jest zlecane przez lekarza.

Co trzeba wiedzieć o grzybicy? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Grzybica - wszystko o chorobie. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 04.11.2018,
Opublikowano: 04.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nowe badania w sprawie leczenia raka prostaty

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Jak wygląda leczenie? Co pacjentom oferuje współczesna medycyna?  

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej
Otyłość brzuszna – jaką dietę stosować u kobiet i mężczyzn?

Dieta na otyłość brzuszną powinna być ubogokaloryczna, oparta na podstawowych zasad żywienia, bogata w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy. Otyłość brzuszna występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Bezdech senny – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposoby leczenia

Bezdech senny to zaburzenia oddechu w czasie snu. Czynnikiem predysponującym do jego powstania jest otyłość. Około 70% osób z bezdechem sennym ma nadmierną masę ciała. W jego leczeniu stosowane są przede wszystkim specjalne aparaty wspomagające proces oddychania. Sprawdź, jak rozpoznać bezdech senny. 

Czytaj więcej
Leczenie stopy cukrzycowej - jak przebiega? Jakie są metody?

Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i wymaga zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. Dobór metod terapeutycznych uzależniony jest od skali objawów, a rokowania co do wyleczenia stopy cukrzycowej wzrastają, jeśli interwencja medyczna zostanie wprowadzona na początkowym etapie rozwoju schorzenia.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej