Grypa, wybielanie zębów i rak jelita. Program 36,6 °C odkrywa przed wami kolejne zagadnienia medyczne

Fot. Kadr z filmu 36,6, sezon 4, odcinek 5

Program 36,6 °C przybliża widzom ciekawe medyczne zagadnienia. Tym razem dowiemy się wszystkiego o grypie, na którą sezon właśnie się rozpoczyna. Poza tym poznamy prawdę o wybielaniu zębów, rozprawimy się z rakiem jelita oraz sprawdzimy, jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów. 

W programie 36,6 °C w najbliższą sobotę 6 października (o godzinie 18.00) dowiemy się wszystkiego na temat kolejnych medycznych zagadnień. Bądźcie z nami, będzie ciekawie! Poruszony zostanie m. in. temat grypy, na którą sezon się rozpoczyna. 

Wirus grypy

Grypa to jeden z najsilniejszych wirusów na ziemi, który według WHO zabija rocznie ponad 40 tys. osób. Co go odróżnia od zwykłego przeziębiania czy innej infekcji wirusowej? Jak skutecznie leczyć grypę, żeby zminimalizować ryzyko powikłań? W programie 36,6 °C gościem będzie prof. Adam Antczak, który zdradzi, czy lek na grypę jest już dostępny? Do tej pory jedynym sposobem, by ustrzec się grypy były szczepienia ochronne. A teraz? Lek, który zwalcza grypę w 24h. Cóż to za specyfik? Oglądajcie program 36,6 °C o godzinie 18.00!

Polecamy: Grypa czy przeziębienie? Jak je odróżnić?

Co jeszcze czeka na was w programie 36,6 °C? Zobaczcie sami:

Reumatoidalne zapalenie stawów

Choroba dotyczy zarówno starszych, jak i młodszych osób, a jest bardzo poważna. Nie zdiagnozowane odpowiednio szybko może doprowadzić nawet do kalectwa. W programie 36,6 °C zostaną zaprezentowane zarówno konwencjonalne, jak i te niekonwencjonalne metody leczenia. Mało tego! Być może jest szansa, by na rynku pojawiła się szczepionka na reumatoidalne zapalenie stawów! Opowie o niej prof. Ranjeny Thomas z Australii, która od 20 lat pracuje nad jej stworzeniem! 

Białe zęby

Na temat wybielania zębów krąży wiele mitów, Ewa Drzyzga wraz z ekspertami sprawdzi, które sposoby wybielania są bezpieczne dla zębów i dziąseł. Czy można profesjonalnie wybielić zęby w domu? Jakich rezultatów możemy się spodziewać po domowym zabiegu, a jakich po tym w salonie dentystycznym? Efektu eksperymentu zobaczycie już w najbliższym programie 36,6 °C o godzinie 18.00 na antenie TVN.

Rak jelita

Rak jelita jest jednym z najbardziej podstępnych nowotworów. Rozwija się przez wiele lat, nie dając żadnych symptomów, dlatego bardzo często wykrywany jest już na bardzo zaawansowanym etapie. Chemia w aerozolu oraz nowoczesne leki biologiczne, o których powiemy w programie, dają nadzieję, że już niebawem rak jelita grubego stanie się chorobą przewlekłą. 

Polecamy: Rak jelita grubego - jakie daje objawy i jak można go leczyć?

Widziałeś piąty odcinek programu 36,6 °C? Sprawdź, co z niego zapamiętałeś!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz


Data aktualizacji: 22.10.2018,
Opublikowano: 03.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Czy COVID-19 zwiększa ryzyko rozwoju półpaśca i chorób jelitowo- żołądkowych? Naukowcy mają nowe ustalenia

COVID-19 może wywoływać u pacjentów szereg powikłań. U osób, które przechodziły infekcję, pojawiają się problemy z układem krążenia, oddechowych, czy neurologicznym. Najnowsze badania pokazują, że zakażenie koronawirusem może zaburzać pracę układu pokarmowego, a także przyczynić się do rozwoju półpaśca. 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Jak wyglądają wrzody odbytu? Leczenie domowe i specjalistyczne

Wrzody odbytu to rzadka choroba, która dotyczy głównie osób młodych. Objawy mogą początkowo przypominać hemoroidy. Jednak w wielu przypadkach schorzenie przebiega bez żadnych dolegliwości. Wrzody odbytu zawsze wymagają konsultacji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Czytaj więcej
Operacja przepukliny pępkowej. Na czym polega i jak wygląda rekonwalescencja?

Uwypuklenie się zawartości jamy brzusznej przez naturalny otwór ciała, jakim jest pępek, to przepuklina pępkowa. Operację wykonuje się u dzieci w przypadku dużych zmian, które nie ulegają samoistnemu cofnięciu, oraz u dorosłych.

Czytaj więcej
Ból brzucha u dzieci – co jest jego przyczyną i jak sobie z nim radzić?

Bóle brzucha należą do najczęstszych dolegliwości pediatrycznych. Mogą być spowodowane nadwrażliwością pokarmową, czynnikami psychogennymi, zapaleniem wyrostka robaczkowego, alergią bądź być symptomami wielu przewlekłych chorób.

Czytaj więcej
Przetoka okołoodbytnicza – przyczyny, objawy, leczenie i możliwe powikłania po operacji

Przetoka okołoodbytnicza to patologiczny, wąski, niegojący się kanał, który łączy powierzchnię skóry w okolicy odbytu ze światłem kanału odbytu lub odbytnicy. Istnieje wiele możliwych przyczyn jej powstawania, a najczęstsza to stan zapalny gruczołów okołoodbytowych.

Czytaj więcej
Konsekwencje obecności zrostów na jelitach – przyczyny i leczenie

Zrosty na jelitach (zrosty pooperacyjne) są nieprawidłowymi wytworami łączącymi tkanki oraz narządy. To jedne z najczęstszych powikłań zabiegów przeprowadzanych na jamie brzusznej oraz miednicy. Szacuje się, że mogą powstawać nawet u 90% pacjentów.

Czytaj więcej
Na czym polega operacja Hartmanna? Wskazania do zabiegu

Operacja Hartmanna to zabieg polegający na usunięciu zmian chorobowych z częścią jelita grubego oraz na zamknięciu kikuta odbytnicy i wyłonieniu stomii. Wskazania do zabiegu obejmują powikłania raka jelita grubego, a także choroby uchyłkowej esicy.

Czytaj więcej