Grypa - ile osób zachorowało na grypę w sezonie 2019/2020?

Fot: Denis_Vermenko / gettyimages.com

Grypa to choroba wirusa, która atakuje na przełomie września i kwietnia. Mimo że choroba nie jest śmiertelna, to powikłania, które może wywołać już tak. Ile osób zmarło w tym sezonie z powodu powikłań pogrypowych?

Wirus grypy dzieli się na trzy typy - A, B i C. Dla człowieka najbardziej niebezpieczny jest pierwszy z nich. Mimo że grypa zaczyna atakować na przełomie września i kwietnia, to szczyt zachorowań przypada na luty i marzec.

Zobacz także: Wirus grypy - jak wygląda i jak atakuje organizm?

Grypa - ile osób zachorowało?

Według danych zebranych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny wynika, że w sezonie grypowym 2019/2020 odnotowano 2 627 171 podejrzeń lub przypadków zachorowania na grypę. Z powodu powikłań pogrypowych zmarło już 15 osób.

W opinii NIZP-PZH przebieg obecnego sezonu grypowego niczym nie różni się od dwóch poprzednich. W poprzednim sezonie grypowym, od 1 września 2018 r. do 7 kwietnia 2019 r., odnotowano prawie 3,7 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań z powodu grypy. Z powodu powikłań w poprzednik sezonie zmarły 143 osoby. Co ciekawe z danych NIZP-PZH wynika, że w porównaniu z poprzednimi latami w styczniu i w lutym liczba zachorowań lub podejrzeń zachorowania na grypę jest dużo mniejsza.

Czy warto się szczepić przeciwko grypie? Dowiesz się tego z filmu :

Zobacz film: Czy szczepionki przeciwko grypie są bezpieczne? Źródło: Dzień Dobry TVN

Grypa - jakie daje objawy?

Grypa to choroba wirusa, przenosi się drogą kropelkową, a tym samym bardzo szybko się rozprzestrzenia. Do najbardziej charakterystycznych objawów grypy należą:

  • silne osłabienie;
  • bóle mięśni i stawów;
  • kaszel (ale w cale nie musi się pojawić).

Warto pamiętać, że w przeciwieństwie do przeziębienia grypa od razu atakuje z całą siłą i dosłownie zwala z nóg.

Grypa - jak leczyć?

Nie ma skutecznego lekarstwa na grypę. Jedyne, co lekarze mogą zaoferować chorym to leczenie objawowe. Grypa to choroba, którą trzeba wyleżeć, pacjenci powinni też przyjmować dużą ilość płynów. Szacuje się, że dolegliwości powinny ustąpić po ok. siedmiu dniach. Specjaliści zalecają, aby - nawet jeśli poczujemy się lepiej - nie wracać do obowiązków przed upływem tygodnia. Dlaczego? Niedoleczona grypa może doprowadzić do rozwoju powikłań, które niejednokrotnie są groźniejsze niż sama grypa. Do tych najczęściej występujących należą: zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie mięśnia sercowego, a także zapalenie opon mózgowych.

Jak skutecznie walczyć z grypą? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Jak walczyć z grypą? Źródło: 36,6

Grypa - co zrobić, żeby nie zachorować?

Mimo że nie da się uniknąć kontaktu z wirusem grypy, to można się przed nim bronić. Wystarczy się zaszczepić. Taką szczepionkę trzeba przyjmować co roku, ponieważ wirus grupy mutuje i co roku stykamy się z innym patogenem. Szczepienia powinni przyjmować wszyscy, jednak szczególnie wskazane są małym dzieciom, kobietom w ciąży, seniorom oraz osobom, które mają znacznie obniżoną odporność. W ich przypadku większe jest tylko ryzyko zakażenia, ale także wystąpienia groźnych powikłań. 

Data aktualizacji: 21.02.2020,
Opublikowano: 21.02.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej