Grudki perliste: przyczyny powstawania, skuteczne metody leczenia 

Fot.: kanachaifoto / stock.adobe.com

Grudki perliste, zwane także perlistymi grudkami prącia (z ang. pearly penis papules – PPP, z łac. papillomatosis coronae penis) są niewielkimi grudkami o jasnym zabarwieniu, które powstają najczęściej w górnej części penisa. Wbrew powszechnej opinii nie stanowią zmian chorobowych i nie wymagają leczenia. Jedną z najbardziej skutecznych metod leczenia jest usuwanie laserem.

Grudki perliste są źródłem wielu zmartwień i obaw wśród mężczyzn. Tymczasem lekarze podkreślają, że grudki nie mają żadnego wpływu na zdrowie osób z tego typu zmianami. Grudki perliste pojawiają się na koronie prącia oraz w rowku zażołędnym. Mogą przybierać różne barwy oraz kształty.

Jak wyglądają grudki perliste na penisie? Objawy

Grudki perliste są niewielkie, osiągają zazwyczaj poniżej 1 mm długości, lecz w niektórych przypadkach rozmiary mogą być znacznie większe i sięgać nawet 4 mm. Grudki perliste mają biały, cielisty lub perłowy kolor. Zdarza się, że zmiany są bezbarwne. Kształtem przypominają grudki, wiotkie płatki lub ziarenka. U niektórych mężczyzn mogą powiększać się w trakcie erekcji. Nie sprawiają żadnych dolegliwości bólowych. Nie mają tendencji do pękania ani sączenia. Próby rozdrapywania ich mogą skończyć się bolesnym potarciem nabłonka penisa. Wbrew opinii niektórych mężczyzn grudki perliste nie wydzielają żadnego zapachu. Przykrą woń może wydzielać mastka, która jest białą lub serowatą wydzieliną, gromadzącą się pod napletkiem, a więc w okolicach potencjalnego występowania grudek perlistych.

Przyczyny powstawania grudek perlistych

Niestety, przyczyna powstawania tych charakterystycznych zmian nie została wyjaśniona. Część lekarzy traktuje grudki perliste jako fizjologiczne wytwory nabłonka, który pokrywa koronę żołędzi prącia i rowek zażołędny (miejsca występowania grudek perlistych). Grudki perliste nie są objawem chorób wenerycznych czy nowotworowych, nie można się nimi też zarazić. Grudki perliste są stosunkowo powszechnymi zmianami, występują nawet u 10–20% wszystkich mężczyzn. Specyficzna przypadłość dotyczy najczęściej mężczyzn między 20. a 30. rokiem życia, choć może się pojawić również u młodszych chłopców oraz znacznie starszych panów. Grudki perliste nie są skutkiem niewłaściwej higieny miejsc intymnych.

Metody leczenia grudek perlistych – usuwanie zmian

Należy pamiętać, że grudki perliste mogą zanikać samoistnie. Nie są konieczne żadne próby leczenia, ponieważ zmiany te nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Mimo to grudki perliste mogą być źródłem wielu frustracji oraz dyskomfortu, dlatego część mężczyzn stara się pozbyć defektu.

Skuteczną metodą leczenia grudek plamistych jest usunięcie ich za pomocą lasera CO2. Jest to w pełni skuteczny i bezbolesny zabieg z zakresu dermatologii estetycznej. Użycie lasera CO2 polega na odparowaniu grudek. Nie zachodzi konieczność stosowania znieczulenia w formie zastrzyku. Na około 15 minut przed rozpoczęciem zabiegu wystarczy wsmarować krem znieczulający na zmiany skórne. Po zabiegu z wykorzystaniem lasera CO2 pozostaje niewielki obrzęk, który utrzymuje się przez mniej więcej 1–2 tygodnie. U niektórych mężczyzn mogą tworzyć się delikatne i małe strupki, które zanikają po maksymalnie 10 dniach. Ważne jest, aby w ciągu doby po przeprowadzeniu zabiegu unikać kontaktów seksualnych i masturbacji, a także dbać o higienę okolic intymnych. Do momentu zagojenia rowka zażołędnego oraz korony prącia trzeba używać prezerwatyw podczas każdego stosunku seksualnego.

Mężczyźni, którzy są zdeterminowani do szybkiego pozbycia się grudek plamistych, mogą wypróbować elektrodesykację, czyli wypalanie elektryczne, jak również krioterapię i wycięcie zmian skórnych. Wśród mniej inwazyjnych, ale też mało skutecznych metod leczenia, można wymienić m.in. farmakoterapię.

Grudki perliste a kłykciny i inne schorzenia

Grudki perliste bardzo często są mylone ze zmianami o charakterze łojotokowym, zwanymi prosakami lub plamkami Fordyce’a. Tego typu schorzenia objawiają się jednak najczęściej czerwonymi plamkami bądź grudkami o średnicy 1–3 mm. W odróżnieniu od grudek perlistych mogą pojawić się nie tylko w górnej części penisa, ale także na skórze moszny, a nawet na błonach śluzowych warg i policzków. Analogiczna sytuacja zachodzi także w przypadku kłykcin kończystych – zmian wywołanych infekcją wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Często mają, specyficzny kształt, lecz najczęściej występują w postaci krzaczkowatych narośli. W odróżnieniu od grudek perlistych mogą być rozsiane także na skórze moszny, okolicach pachwin i wzgórka łonowego. Kłykciny kończyste wymagają leczenia, a próby rozdrapywania ich i naruszania mogą zakończyć się krwawieniem.

Zobacz film: Leczenie męskich nowotworów. Źródło: 36,6

Bibliografia

1. Borkowski A., Urologia – podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.

2. Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.

3. Mroczkowski T. (red.), Choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1998.

Data aktualizacji: 31.12.2017,
Opublikowano: 02.01.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Tomek 23.08.2021r.

Tytuł artykułu jest sprzeczny z treścią. Gdzie tu są podane domowe sposoby ?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Nowe badania w sprawie leczenia raka prostaty

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Jak wygląda leczenie? Co pacjentom oferuje współczesna medycyna?  

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej
Otyłość brzuszna – jaką dietę stosować u kobiet i mężczyzn?

Dieta na otyłość brzuszną powinna być ubogokaloryczna, oparta na podstawowych zasad żywienia, bogata w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy. Otyłość brzuszna występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Bezdech senny – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposoby leczenia

Bezdech senny to zaburzenia oddechu w czasie snu. Czynnikiem predysponującym do jego powstania jest otyłość. Około 70% osób z bezdechem sennym ma nadmierną masę ciała. W jego leczeniu stosowane są przede wszystkim specjalne aparaty wspomagające proces oddychania. Sprawdź, jak rozpoznać bezdech senny. 

Czytaj więcej
Leczenie stopy cukrzycowej - jak przebiega? Jakie są metody?

Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i wymaga zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. Dobór metod terapeutycznych uzależniony jest od skali objawów, a rokowania co do wyleczenia stopy cukrzycowej wzrastają, jeśli interwencja medyczna zostanie wprowadzona na początkowym etapie rozwoju schorzenia.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej