Grejpfrut a antybiotyk i inne leki na nadciśnienie, cukrzycę czy serce

Fot: simonbradfield / gettyimages.com

Grejpfrut to owoc o licznych właściwościach prozdrowotnych. Należy go unikać zarówno podczas terapii chorób o charakterze ostrym, jak i w chorobach przewlekłych, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie, kiedy konieczne jest stosowanie wielu leków.

Grejpfrut to bardzo zdrowy owoc, jednak w połączeniu z niektórymi lekami może okazać się niebezpieczny. Szkodliwe połączenia stanowią np. grejpfrut z antybiotykiem, grejpfrut z lekami na nadciśnienie, cukrzycę czy cholesterol.

Grejpfrut a leki – interakcje

Grejpfrut wchodzi w interakcje z licznymi lekami, ponieważ blokuje istotną dla metabolizmu wielu substancji ścieżkę w wątrobie i jelitach, a mianowicie aktywność jednego z izoenzymów cytochromu P450. Przez to istotnie wzrasta biodostępność leku, a tym samym ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej grejpfrut powoduje interakcje z antybiotykami, a także z niektórymi lekami na cukrzycę, cholesterol, nadciśnienie czy choroby serca. Wśród leków na nadciśnienie niepożądane skutki może przynieść łączenie blokerów kanału wapniowego z grejpfrutem. W przypadku leczenia zbyt wysokiego cholesterolu nie należy łączyć grejpfruta ze statynami, z kolei w czasie cukrzycy niebezpiecznym połączeniem może okazać się grejpfrut z pochodnymi sulfonylomocznika. Spośród antybiotyków w interakcje z grejpfrutem wchodzi klarytromycyna.

Zobacz film: Działanie uboczne antybiotyków. Źródło: Stylowy Magazyn.

Grejpfrut a leki – skutki kliniczne

Grejpfrut powoduje wzrost biodostępności (stężenia we krwi) niektórych leków poprzez hamowanie ich metabolizmu. Wśród interakcji i objawów wymienić należy:

  • leki psychotropowe (np. benzodiazepiny) – wzrost ryzyka depresji oddechowo-krążeniowej, czyli nagłego zatrzymania oddechu i krążenia,
  • blokery kanału wapniowego, czyli leki na nadciśnienie – nadmierny spadek ciśnienia krwi, hipotonia ortostatyczna i bóle głowy,
  • leki immunosupresyjne (cyklosporyna) – wzrost częstości akcji serca, choroby mięśni (miopatie), drgawki, wzrost stężenia kreatyniny, ból głowy, zaburzenia miesiączkowania,
  • cyzapryd – lek zwiększający motorykę przewodu pokarmowego; interakcja wywołuje biegunkę, bóle brzucha, spadek ciśnienia krwi, częstoskurcz komorowy, senność,
  • statyny, czyli leki na cholesterol – zaburzenia żołądkowo-jelitowe, alergie, zaburzenia snu, wzrost poziomu enzymów wątrobowych,
  • klarytromycyna, czyli antybiotyk – osiąga szybciej szczytową wartość we krwi.

Grejpfrut a leczenie

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn.

Mimo iż grejpfrut stanowi doskonałe źródło witaminy C i antyoksydantów, nie powinien być spożywany w nagłych stanach, typu infekcje. Jeśli istnieje konieczność krótkotrwałej terapii antybiotykiem czy innymi doraźnymi lekami, po prostu nie spożywa się tego owocu pod żadną postacią. Natomiast w przypadku terapii przewlekłej spożywanie grejpfrutów zależy od tego, jakie leki są stosowane w leczeniu. Hamowanie enzymów wspólnych dla metabolizmu grejpfruta i niektórych leków trwa do 4 godzin po spożyciu grejpfruta, jest nieodwracalne i potrzeba co najmniej 24 godziny, by ten efekt odwrócić. Ważne jest, by zachować właściwy odstęp (około 4 godzin) pomiędzy spożyciem grejpfruta a przyjęciem jakiegokolwiek leku.

Data aktualizacji: 28.06.2018,
Opublikowano: 07.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej