Granadilla - egzotyczny owoc o wysokiej wartości odżywczej. Właściwości, zastosowanie w medycynie, kuchni i kosmetyce 

Fot. Natalia Kolomytseva / Getty Images

Granadilla, znana bardziej pod nazwą marakuja, jest soczystym owocem o słodko-kwaśnym smaku. Znajduje szerokie zastosowanie w kuchni, medycynie naturalnej i kosmetyce. Granadilla łagodzi kaszel, działa przeciwbólowo i wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. 

Granadilla jest egzotycznym owocem cenionym za walory smakowe, ale również za wysokie wartości odżywcze. Wykorzystywana jest w medycynie naturalnej jako środek uspokajający, przeciwdrgawkowy oraz łagodzący dolegliwości bólowe. Granadilla znajduje także zastosowanie w kosmetyce, gdyż poprawia kondycję skóry i włosów.

Granadilla - co to jest?

Granadilla jest owocem znanym pod różnymi nazwami: marakuja, passiflora lub męczennica jadalna. Roślina pochodzi z Ameryki Południowej. Obecnie uprawiana jest również w Afryce, Nowej Zelandii i na Hawajach. Granadilla ma charakterystyczny słodko-kwaśny smak i występuje w dwóch odmianach: fioletowej i żółtej. Posiada wysokie wartości odżywcze i od dawna wykorzystywana jest w medycynie naturalnej ze względu na liczne właściwości zdrowotne i lecznicze.

Granadilla - wartość odżywcza owocu

Owoc granadilla jest źródłem cennych dla organizmu substancji odżywczych. Dostarcza witamin z grupy B, w tym również kwas foliowy oraz witamin o właściwościach przeciwutleniających: A, C i E. Granadilla jest również źródłem składników mineralnych, takich jak: wapń, magnez, żelazo, potas, fosfor i cynk. Marakuja zawiera błonnik pokarmowy, który reguluje procesy trawienne oraz reguluje poziom cukru i cholesterolu we krwi. Związek ten ma również właściwości wspomagające odchudzanie. W 100 g owocu granadilla znajduje się 2.20 g białka, 23.39 g węglowodanów oraz 10.4 g błonnika pokarmowego. Męczennica jadalna dostarcza także niewielkich ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych o działaniu przeciwzapalnym i ochronnym na układ sercowo-naczyniowy. 100 g marakui dostarcza 97 kcal, dlatego owoc należy jeść w umiarkowanych ilościach, zwłaszcza przez osoby na diecie odchudzającej.

Granadilla - właściwości zdrowotne

Granadilla wykazuje właściwości przeciwutleniające, co oznacza, że hamuje działanie wolnych rodników tlenowych. Związki w niej zawarte działają ochronnie na organizm przeciwdziałając rozwojowi wielu chorób. Antyoksydanty mają korzystny wpływ na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i nerwowego. Przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na nowotwory, miażdżycę, cukrzycę, łuszczycę, stany zapalne jelit, chorobę niedokrwienną mięśnia sercowego, demencję czy chorobę Alzheimera. Ekstrakt z owoców granadilli wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, a ponadto przyspiesza proces gojenia się ran. 

Marakuja ma działanie ściągające, dezynfekujące i przeciwbólowe. W medycynie znajduje zastosowanie jako środek przeciwdrgawkowy, uspokajający i rozkurczowy. Granadilla przyczynia się również do usprawnienia pracy serca. Reguluje wartości ciśnienia tętniczego zapobiegając nadciśnieniu. Jest zalecana osobom narażonym na stres, gdyż redukuje napięcie nerwowe. Owoc granadilla stosowany jest także w leczeniu i łagodzeniu objawów astmy. Stanowi naturalny środek kojący kaszel oraz zwalczający uczucie duszności. Sok z granadilli jest remedium na dolegliwości trawienne, również te na tle nerwowym, na przykład na tzw. nerwicę żołądka.

Granadilla - zastosowanie w kosmetyce

Granadilla jest również wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym, w którym najważniejszą rolę odgrywa olejek z marakui. Preparat ten może być stosowany w pielęgnacji każdego rodzaju cery. Jest szczególnie zalecany osobom z cerą naczynkową ze względu na zawartość witamin C i K, które wzmacniają, uszczelniają i zwiększają elastyczność naczyń w skórze. Kosmetyki z granadillą są również skutecznym środkiem zwalczającym przebarwienia i wyrównującym koloryt cery. Przywracają jędrność i elastyczność skóry oraz działają nawilżająco i wygładzająco. Preparaty z marakują są stosowane również w pielęgnacji włosów.

Granadilla - jak jeść owoc? Zastosowanie kulinarne

Granadilla ma zastosowanie nie tylko w medycynie i kosmetyce, ale przede wszystkim w kuchni. Kupując marakuję, należy wybierać owoce duże, twarde i ciężkie. Niedojrzałe, czyli zielone owoce granadilli przechowuje się w temperaturze pokojowej, w której dojrzeją. Dojrzałe owoce mają pomarszczoną skórę o fioletowej, żółtej lub czerwonej barwie. Można je przechowywać w lodówce, ale nie dłużej niż tydzień. Granadillę na surowo spożywa się po przekrojeniu owocu wzdłuż na pół i wydrążeniu soczystego miąższu za pomocą łyżeczki. Nasiona marakui są jadalne, można je jednak usunąć poprzez odciśnięcie miąższu na sicie. Wówczas utrzymuje się owocową papkę, którą można zjeść na surowo lub wykorzystać w kuchni, np. do przygotowania deseru czy koktajlu. Z miąższu granadilli przygotowuje się domowe przetwory, takie jak marmolady czy dżemy. Marakuja doskonale komponuje się jako dodatek do deserów lodowych, wypieków, sałatek oraz potraw z kurczaka, wieprzowiny i ryb. Na bazie granadilli przygotowuje się również sałatki owocowe i soki. 

Zobacz na filmie, jakie wartości odżywcze mają owoce:

Zobacz film: Jakie wartości odżywcze mają owoce. Źródło: Wiem, co jem

Data aktualizacji: 27.09.2018,
Opublikowano: 17.09.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej