Gorączka reumatyczna - co to jest, metody leczenia, objawy u dzieci

Fot: Pixabay / pixabay.com

Gorączka reumatyczna to powikłanie nieleczonego odpowiednio paciorkowcowego zapalenia gardła i migdałków, czyli tzw. anginy paciorkowcowej. Ujawnia się już po 2-3 tygodniach od zapalenia gardła. Największe spustoszenie może dokonać w obrębie narządów wewnętrznych - na przykład serca.

Nie każde zapalenie gardła może zostać zlekceważone i przeleczone domowymi sposobami. W przypadku anginy wywołanej przez zakażenie paciorkowcem beta-hemolizującym konieczna jest co najmniej dziesięciodniowa kuracja antybiotykiem. Bez niego może dojść do powikłań, takich jak gorączka reumatyczna.

Co to jest gorączka reumatyczna i jakie są jej przyczyny?

Gorączka reumatyczna jest chorobą autoimmunologiczną wikłającą ok. 3% przypadków niedoleczonego antybiotykiem zapalenia gardła i migdałków. Zakażenie paciorkowcem beta-hemolizującym grupy A powinno być leczone przez co najmniej 10 dni antybiotykami. Jeśli leczenie jest nieprawidłowe, dochodzi do nadmiernej aktywacji układu immunologicznego i krzyżowych reakcji z białkami występującymi w zastawkach serca, mięśniu sercowym, błonie maziowej stawów, skórze oraz strukturach mózgowych, jak podwzgórze czy jądro ogoniaste. Aktualnie antybiotykoterapia jest nawet nadużywaną metodą leczenia zapaleń gardła, wobec tego rzadko dochodzi do wystąpienia powikłań. Grupą wiekową o największym odsetku przypadków gorączki reumatycznej są dzieci w wieku 5-15 lat.

Przebieg naturalny i objawy gorączki reumatycznej

Jeśli choroba nie zaatakuje mięśnia sercowego, przebieg jest zazwyczaj łagodny.  Początkowo oczywiście obserwuje się objawy samej anginy. Należy pamiętać, że zapalenie błony śluzowej gardła i migdałków podniebiennych wcale nie musi mieć podłoża paciobrkowcowego. Bardzo często (nawet w 95%) wywoływane jest przez wirusy. To, co odróżnia anginę paciorkowcową od wirusowej, to:

  • nagły początek. W zapaleniu paciorkowcowym okres wylęgania jest krótki - od 12h do 4 dni. Wirusy nawet do 6 dni;
  • większe nasilenie objawów, jak ból gardła podczas przełykania, bóle głowy, czasem nawet nudności i wymioty;
  • wyższa gorączka (>38°C);
  • żywoczerwona, przekrwiona błona śluzowa;
  • brak kaszlu,
  • W ciągu 2-3 tygodni od zapalenia gardła u niektórych chorych mogą pojawić się objawy gorączki reumatycznej:
  •  u około 75% chorych dochodzi do zapalenia dużych stawów, zawsze asymetrycznie. Stawy są obrzęknięte, tkliwe, skóra nad nimi jest ucieplona, zaczerwieniona. Samoistnie ustaje po ok. 3 tygodniach bez leczenia, nie powoduje trwałego uszkodzenia narządu ruchu;
  • mniej więcej połowa chorych jest narażona na wystąpienie zapalenia mięśnia sercowego. Zapalenie może objąć każdą warstwę - wsierdzie, mięsień sercowy, osierdzie. W konsekwencji może dojść do bloku przedsionkowo-komorowego i zaburzeń rytmu serca, a także do powstania szmerów w obrębie zastawki mitralnej, która zazwyczaj jako pierwsza jest uszkadzana w przebiegu gorączki reumatycznej;
  • rzadszym objawem jest pląsawica Sydenhama, czyli mimowolne ruchy mięśni i osłabienie;
  • u około 5% chorych obserwuje się rumień brzeżny na tułowiu i bliższych częściach kończyn;
  • bardzo rzadko spotyka się guzki podskórne, zazwyczaj u chorych, u których doszło do zajęcia mięśnia sercowego.

W rozpoznaniu gorączki reumatycznej niezbędne jest spełnienie określonych kryteriów diagnostycznych.

Zobacz także: Jak leczyć anginę? Antybiotyki, homeopatia, domowe sposoby

Pierwszy rzut można rozpoznać, kiedy chory spełnia co najmniej 2 tzw. duże kryteria Jonesa lub 1 duże i 2 małe. Oto one:

  •  objawy duże - zapalenie mięśnia sercowego/zastawek serca, zajęcie stawów, pląsawica Sydenhama, guzki podskórne i rumień brzeżny;
  •  objawy małe - bóle stawów, gorączka, wzrost wskaźników zapalnych w badaniach laboratoryjnych, zmiany w elektrokardiogramie.

Ponadto należy u chorego potwierdzić zakażenie paciorkowcem poprzez oznaczenie miana antystreptolizyny-O, czyli tzw. ASO.

Leczenie gorączki reumatycznej

Jeśli istnieje podejrzenie gorączki reumatycznej, konieczna jest hospitalizacja chorego. Niezbędnym elementem postępowania jest antybiotykoterapia przez co najmniej 10 dni. W razie wystąpienia powikłań gorączki reumatycznej zastosowanie znajduje kwas acetylosalicylowy oraz glikokortykosteroidy, najczęściej prednizon (encorton).

Ustanie objawów gorączki reumatycznej - czy oznacza to całkowite wyleczenie?

Bardzo często dochodzi do nawrotów choroby już w ciągu 2 lat. Każdy kolejny nawrót zwiększa ryzyko uszkodzenia zastawki mitralnej i aortalnej. Bardzo ważna jest profilaktyka gorączki reumatycznej. Najistotniejsze jest skuteczne leczenie anginy paciorkowcowej, czyli stosowanie tzw. profilaktyki pierwotnej

Zobacz także: Neutropenia i gorączka neutropeniczna – objawy obniżonego poziomu neutrofilów

Jeśli dojdzie do rozwoju gorączki reumatycznej, należy stosować profilaktykę nawrotów choroby nawet do 30. roku życia lub do 5 lat od wystąpienia objawów ostatniego rzutu choroby. W tym celu podaje się penicylinę benzatynową domięśniowo raz na 3-4 tygodnie, a u osób uczulonych na penicyliny - erytromycynę doustnie.

Zobacz film: Działanie ibuprofenu i paracetamolu. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 29.05.2019,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej