Goleń – co to jest i gdzie się znajduje? Ból goleni i leczenie

Fot. comzeal / Getty Images

Kości goleni to kości kończyny dolnej, potocznie nazywane podudziem. Ból goleni pojawia się najczęściej podczas biegania i chodzenia. Gdy jest regularny i silny, powinien zostać skonsultowany ze specjalistą. Może być wynikiem źle dobranego obuwia, nadwyrężenia bądź chorób takich jak zapalenie okostnej, dlatego nie powinien być bagatelizowany.

Ból goleni może być przyczyną sporego dyskomfortu. Występuje wzdłuż dolnej, przedniej części nogi. Brak leczenia może wywoływać mikrouszkodzenia, które mogą prowadzić do poważnych stanów chorobowych. W takich przypadkach konieczny może się okazać zabieg chirurgiczny. Aby temu zapobiec, warto skorzystać z wczesnej diagnostyki i znaleźć przyczynę dolegliwości, zanim choroba rozwinie się jeszcze bardziej.

Goleń – co to jest i gdzie się znajduje?

Kości kończyny dolnej, czyli podudzia, nazywane są także kośćmi goleni. Zbudowany jest z nich odcinek kości między kolanem a stawem skokowym. Składają się na nie dwie, długie kości – piszczelowa i strzałkowa. Kości goleni anatomicznie przypominają kości przedramienia – promieniową i łokciową. Warto podkreślić, że większy ciężar ciała spoczywa na kości piszczelowej, która połączona jest z kością udową za pomocą dwóch kłykci i znajdujących się na nich powierzchniach stawowych. Oprócz tego jeden z nich łączy się także z głową strzałki, a poprzez dolną powierzchnię stawową z kośćmi stępu. Z kolei kość goleniowa (zwana strzałkową) jest długa i smukła.

Jakie przyczyny może mieć ból goleni?

Goleń u człowieka to kość, która także może boleć. Jednak ból goleni nie zawsze jest precyzyjnie określony i najczęściej pojawia się w wyniku nadwyrężeń powstałych podczas uprawiania sportu. Warto jednak podkreślić, że może mieć dużo poważniejsze przyczyny. Należą do nich m.in. zespół ciasnoty powięzi, zapalenie okostnej kości piszczelowej lub przeciążenie przyśrodkowej części piszczeli. Podczas wysiłku zwiększa się ciśnienie w przedziale przednim goleni otoczonym powięzią, gdyż mięsień powiększa się i zmniejsza ukrwienie. Powoduje to z kolei ucisk, który objawia się bólem. 

Dochodzi do tego najczęściej, gdy aktywność sportowa jest zbyt intensywna – trening jest za długi bądź zbyt częsty. Dolegliwości mogą zależeć także od siły mięśni – słabsze mięśnie z przodu są bardziej na niego narażone od tylnych. Oprócz aktywności takich jak bieganie bądź chodzenie ból goleni może występować także z przyczyn takich jak: zbyt długa praca stojąca, nieprawidłowa postawa (w tym nieprawidłowe ustawienie miednicy), nieodpowiednie obuwie, ograniczenie ruchomości w stawie skokowym i przykurcz mięśni podudzia. Może być także spowodowany przeciążeniem lub urazem. Wzmożone napięcie w obrębie goleni może skutkować zespołem przeciążeniowym, który początkowo objawia się bólem w trakcie lub po treningu, a później występuje nawet podczas odpoczynku. Gdy napięcie goleniowe trwa długo, może doprowadzić nawet do zmęczeniowego złamania kości piszczelowej. Jeśli do mikrourazów dochodzi regularnie, a kości nie mają czasu na regenerację, to pękają samoistnie.

Zobacz film: Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy. Źródło: 36,6

Ból goleni – jakie leczenie się stosuje?

Gdy ból goleni nie ustępuje, koniecznie należy w pierwszej kolejności przerwać aktywność sportową. Odpoczynek jest tutaj niezbędny, gdyż umożliwia regenerację organizmu. Ulgę przyniesie także zastosowanie środków farmakologicznych, np. maści i żeli przeciwzapalnych. Jeśli ból nie ustępuje, warto skorzystać z masażu funkcyjnego. Ponadto sprawdzą się także kinesiotaping, magnetoterapia, ultradźwięki oraz laseroterapia. Pomocne mogą okazać się także ćwiczenia rozciągające, rozluźniające i wzmacniające. Dzięki pomocy fizjoterapeutów zostanie przywrócona elastyczność mięśni, która wpłynie na minimalizację bądź całkowite usunięcie bólu. Jeśli zniknie, można powoli wrócić do treningów i wcześniejszej aktywności. Warto jednak robić to stopniowo, pamiętając o prawidłowej postawie i ustawieniu kolan. Nie warto pomijać także rozgrzewki, która może zapobiegać pojawieniu się bólu. W niektórych sportach, aby uchronić się przed dolegliwościami, można zastosować ochraniacz na goleń i stopę i tym prostym sposobem zapewnić sobie komfort. Jeśli jednak ból powrócił bądź nie ustąpił mimo zastosowania leczenia, warto rozszerzyć diagnostykę o zdjęcie RTG bądź scyntygrafię kości. W niektórych przypadkach, aby skutecznie zmniejszyć ciśnienie w przedziale międzypowięziowym, konieczna jest operacja. Takie rozwiązanie jest jednak stosowane tylko w ostateczności.

Należy jednak podkreślić, że regularny i silny ból zawsze wymaga konsultacji ze specjalistą. Bagatelizowanie dolegliwości może przyczynić się do stopniowego pogorszenia stanu, a tym samym kondycji i jakości życia. Z kolei właściwe rozpoznanie przyczyny może w krótkim czasie usunąć przyczynę bólu goleni.

Zobacz film: Kolano skoczka - co to jest? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 05.06.2018,
Opublikowano: 05.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

nik 26.04.2019r.

ok

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej