Glukoza w moczu – o czym świadczy występowanie cukru w moczu i jakie normy są dopuszczalne?

Fot: doroguzenda / fotolia.com

Glukoza w moczu nie występuje u zdrowego człowieka. Stanowi składnik energetyczny dla wszystkich komórek ustroju i jest wchłaniana przez nerki, po czym trafia do obiegu krwi, gdzie zasila wszystkie narządy. Jeżeli wykażą ją badania moczu, oznacza nieprawidłowość i wymaga określenia przyczyny.

Jeżeli poziom glukozy we krwi znacznie przekracza normę, nerka nie jest w stanie resorbować jej nadmiaru. Każde zaburzenie funkcji nerek może również wpływać na pojawienie się glukozy w moczu.

Glukoza w moczu – przyczyny

Glukoza w moczu może pojawić się za sprawą niektórych leków, substancji trujących, a także hormonów. Przyczynami cukromoczu mogą być także cukrzyca, choroby nerek, nadnerczy, wątroby i przysadki mózgowej. Glukoza w moczu może mieć charakter stałej bądź przejściowej dolegliwości. We wszystkich sytuacjach, w których podwyższony poziom cukru utrzymuje się przez dłuższy czas, dochodzi do pojawienia się cukru w moczu.

Do zwiększenia stężenia glukozy w moczu mogą przyczynić się takie czynniki, jak: stres, spożywanie dużych ilości węglowodanów, nadużywanie alkoholu, a także stosowanie niektórych leków, w tym sterydowych.

Obecność glukozy w moczu rozróżnia się na typ nerkowy i pozanerkowy. W pierwszym przypadku charakterystyczne jest to, że badania krwi pod kątem stężenia cukru są prawidłowe, więc przyczyną cukru w moczu są najczęściej uszkodzone nerki. Problemu, który wykracza poza nerki, należy szukać, kiedy wynik stężenia cukru w surowicy krwi znacznie przekracza dopuszczalne normy.

Zobacz film: Mocz - co warto wiedzieć? Źródło: X-BankGallery, iStock

Podwyższona glukoza w moczu – co oznacza?

Glukoza w moczu zawsze jest wynikiem nieprawidłowym i stan ten określa się pojęciem glukozurii. U zdrowego człowieka jest ona całkowicie wchłaniana przez nerki. Jeżeli cukier przedostał się do moczu, należy założyć, że jego stężenie w surowicy krwi znacznie przekroczyło normę.

Podwyższona glukoza w moczu może oznaczać m.in. cukrzycę lub nieprawidłowe funkcjonowanie nerek, np. na skutek uszkodzenia cewek nerkowych. U osób w grupie podwyższonego ryzyka zachorowań na cukrzycę praktyką jest samodzielne kontrolowanie poziomu glukozy we krwi za pomocą testów paskowych, które można zakupić w aptece.

Glukoza w moczu w ciąży

U kobiet w ciąży często diagnozowany jest tzw. fizjologiczny cukromocz – niewielkie ilości glukozy w moczu są normalnym zjawiskiem i nie stanowią objawu cukrzycy ciężarnych. Podwyższony wynik jest skutkiem mniejszej wartości progowej stężenia glukozy we krwi, która wynosi poniżej 150 mg%. Niepokojące są natomiast utrzymujące się dłuższy czas i znacznie zawyżone normy, które powtarzają się w kolejnych wynikach badań.

W okresie ciąży zwiększa się aktywność hormonów odpowiedzialnych za antagonistyczne działanie do insuliny. W związku z ryzykiem cukrzycy i tzw. cukrzycy ciążowej, badanie poziomu cukru w ciąży jest niezbędne. Na początku ciąży wykonuje się pomiar glukozy na czczo w surowicy krwi żylnej, jeśli wynik jest w normie około 28 tygodnia ciąży, wykonuje się test doustnego obciążenia glukozą (OGTT).

Należy jednak pamiętać, że samo oznaczenie glukozy w moczu nie jest potwierdzeniem cukrzycy – należy wykonać poszerzoną diagnostykę i badanie surowicy krwi.

Glukoza w moczu – norma

Pojawienie się nawet niewielkiej ilości cukru w moczu wymaga dalszej diagnostyki. Za bezpieczne stężenie (normę glukozy w moczu) uznaje się tylko śladowy cukier – od 0,1 do 1 mg/dl. Podstawowe badanie nie jest w stanie wykryć tak małych wartości, więc jeżeli wynik wykaże zbyt duże stężenie glukozy, powinien być uznany za alarmujący. W takich przypadkach zleca się wykonanie badania krwi, którego prawidłowy rezultat nie powinien przekraczać 125 mg/dl. Wszelkie wartości powyżej tej normy mogą oznaczać stany chorobowe rozwijające się w organizmie.

Za przekroczenie wartości progowej nerek uważa się wynik powyżej 180 mg%.

Poziom glukozy w moczu a hormony

Za poziom glukozy w moczu mogą odpowiadać hormony. Poziom cukru w organizmie zależny jest od insuliny, która reguluje jego obniżanie oraz glikokortykosteroidów o antagonistycznym do insuliny działaniu.

Insulina wydzielana jest przez trzustkę i w sytuacji, w której nie pracuje ona prawidłowo, do moczu może przedostać się glukoza. Narząd ten wydziela jednocześnie glukagon, który także wywołuje podwyższenie poziomu cukru. Takie samo działanie wykazują glikokortykosteroidy wydzielane przez nadnercza – również podwyższają poziom glukozy w surowicy. Za prawidłową pracę nadnerczy odpowiada przysadka mózgowa, w której jest z kolei hormon ACTH. Jego podwyższony poziom stymuluje z kolei nadnercza do wytwarzania glikokortykosteroidów, co prowadzi automatycznie do zwiększenia poziomu cukru we krwi. Jest to sytuacja, która występuje m.in. jeżeli w przysadce jest gruczolak lub w zespole Cushinga (zespół objawów chorobowych związanych z zaburzeniami hormonalnymi).

Zobacz film: Czy krew w stolcu lub w moczu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

Data aktualizacji: 15.06.2018,
Opublikowano: 30.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Lekarz zlecił ci badania? Sprawdź, jak nie przekłamać wyników

Morfologia i badanie ogólne moczu to dwa najczęściej zlecane badania diagnostyczne. Na ich podstawie można wyłapać pierwsze objawy choroby. Jednak, aby ich wynik był jak najbardziej wiarygodny, do badań trzeba się odpowiednio przygotować. Jak?

Czytaj więcej
Bakteriuria nieznamienna – co robić? Czy taki wynik oznacza konieczność podjęcia leczenia?

Bakteriuria nieznamienna nie wymaga wykonywania posiewu czy wdrażania leczenia. Częściej wykonuje się kontrolne badanie moczu z uwzględnieniem zasad dokładnego pobierania materiału do badania.

Czytaj więcej
Choroba, która zwiększa śmiertelność przy zakażeniu koronawirusem

Miliony Polaków nie ma pojęcia o tym, że ich nerki chorują, a pacjenci z przewlekłą chorobą nerek są 2,5-krotnie bardziej narażeni na śmierć w wyniku choroby COVID-19.

Czytaj więcej
Klebsiella pneumoniae w moczu. Jakie są objawy i jak leczyć zakażenie pałeczką zapalenia płuc?

Klebsiella pneumoniae to pałeczka zapalenia płuc, która bywa oporna na niektóre antybiotyki. Jej obecność w organizmie predysponuje do rozwoju zakażenia nie tylko w obrębie dróg oddechowych, ale też układu moczowego, pokarmowego oraz nerwowego. Jest szczególnie niebezpieczna dla wcześniaków i osób z osłabionym systemem odpornościowym. Klebsiella pneumoniae w moczu leczy się antybiotykami β –laktamowymi.

Czytaj więcej
Czy żółte białka oczu oznaczają chorobę? Przyczyny zażółconych oczu

Żółte białka oczu zwykle świadczą o podwyższonym stężeniu bilirubiny we krwi. Stan ten może być spowodowany chorobami wątroby i dróg żółciowych lub przyjmowaniem niektórych leków. Jest to także pierwszy objaw żółtaczki. Pojawienie się zażółconych oczu jest wskazaniem do wizyty lekarskiej i wykonania badań laboratoryjnych.

Czytaj więcej
Aceton w moczu. Jakie są przyczyny i objawy obecności acetonu w moczu u dzieci i kobiet w ciąży?

Aceton to jedno z tzw. ciał ketonowych, produkowanych i wydalanych do krwi przez wątrobę. Jego obecność w moczu zawsze sygnalizuje nieprawidłowości. Warto wiedzieć, co oznacza aceton w moczu i jakie są symptomy pojawienia się ketonów w organizmie.

Czytaj więcej
Co oznaczać mogą azotany w moczu? Czy azotany są szkodliwe dla organizmu?

Azotany w moczu mogą być wynikiem diety opartej na produktach bogatych w te związki oraz metabolizmu białek. Wówczas azotany są cały czas usuwane przez nerki do moczu. Obecność gram-ujemnych bakterii w układzie pokarmowym powoduje przemianę azotanów do azotynów.

Czytaj więcej
Glukoza w moczu w okresie ciąży – przyczyny i konsekwencje

Glukoza w moczu u kobiety w ciąży świadczy bezpośrednio o podwyższonym poziomie tego cukru we krwi. Przyczyną jest najczęściej cukrzyca ciężarnych, choć objawy mogą wynikać z wcześniej już zdiagnozowanej choroby.

Czytaj więcej
Bakterie w moczu dziecka – czy dają objawy? Jak je wykryć?

Bakterie w moczu dziecka można podejrzewać po obecności wielu objawów klinicznych, choć często nieswoistych. Występowanie bakterii w moczu świadczy o wyniku nieprawidłowym lub fałszywie dodatnim i wówczas wymaga powtórzenia.

Czytaj więcej
Badanie moczu a okres. Czy wynik będzie wiarygodny?

Czasami konieczne jest wykonanie badania moczu w trakcie okresu. Konieczne jest wtedy restrykcyjne przestrzeganie zasad pobierania materiału do badania. Warto jednak skontrolować wynik po ustąpieniu krwawienia

Czytaj więcej