Główne objawy złośliwych nowotworów gałki ocznej u dzieci i dorosłych

Hans Solcer GettyImages

Objawy najczęstszego nowotworu złośliwego oka u dzieci, czyli siatkówczaka, to leukokoria i zez. Leukokoria oznacza biały odblask źrenicy pojawiający się po oświetleniu gałki ocznej. Natomiast zez to nieprawidłowe ustawienie jednej gałki ocznej w stosunku do drugiej. Objawy te pojawiają się najczęściej u małych dzieci, co pomaga wcześnie zdiagnozować chorobę.

Do najczęstszych nowotworów oka występujących u dorosłych zaliczamy czerniaka oraz chłoniaka gałki ocznej. Obie choroby przez długi czas mogą pozostać niezauważone. W zaawansowanym stadium objawiają się głównie pogorszeniem widzenia oraz bólem gałki ocznej.

Jakie choroby nazywamy rakiem oka?

Najczęstszym nowotworem złośliwym gałki ocznej u dzieci jest siatkówczak (retinoblastoma), natomiast u dorosłych – czerniak i chłoniak. Nie są to typowe nowotwory wywodzące się z tkanki nabłonkowej, co jest cechą niezbędną do nazwania patologicznego rozrostu „rakiem”. Nie każdy nowotwór złośliwy jest rakiem, ale każdy rak jest nowotworem złośliwym. Dlatego też opisane niżej choroby nie są zaliczane do grupy raków, a do szerszego pojęcia – nowotworów złośliwych.

  • Siatkówczak (retinoblastoma)

Retinoblastoma jest nowotworem wewnątrzgałkowym, występującym u małych dzieci. Zmutowane komórki znajdują się w siatkówce, czyli w części oka, która odbiera bodźce i przekazuje je do mózgu (tzw. droga wzrokowa). Większość rozpoznań stawiana jest u dzieci poniżej 5. roku życia. W około 60 proc. przypadków choroba rozwija się tylko w jednej gałce ocznej. Jest to nowotwór dziedziczny, uwarunkowany genetycznie – za jego wystąpienie odpowiada mutacja w konkretnym genie.

  • Czerniak oka

Gałka oczna to najczęstsza lokalizacja czerniaka poza skórą. Nowotwór ten najczęściej atakuje błonę naczyniową oka (czyli tęczówkę, ciało rzęskowe oraz naczyniówkę). Stanowi około 70 proc. nowotworów złośliwych gałki ocznej u ludzi dorosłych. Czynnikiem ryzyka rozwoju czerniaka, zarówno oka, jak i skóry, są zmiany barwnikowe na ciele. Rola promieniowania UV w patogenezie powstania czerniaka oka pozostaje nieznana.

  • Chłoniak oka

Chłoniak gałki ocznej należy do grupy chłoniaków nieziarniczych, w których nieprawidłowej proliferacji ulegają komórki krwi, czyli limfocyty. Choroba może się lokalizować we wszystkich węzłach chłonnych. Patologiczny naciek gałki ocznej przez limfocyty najczęściej dotyczy siatkówki lub ciała szklistego.

Jakie objawy może powodować nowotwór złośliwy gałki ocznej u dzieci?

Siatkówczak jest nowotworem, który szybko wysyła symptomy. Zazwyczaj pierwszym jego objawem jest leukokoria – biały refleks źreniczny (prawidłowo jest czerwony) podczas oświetlania gałki ocznej retinoskopem. Biały refleks pojawia się przy odbiciu wiązki światła od patologicznej zmiany zlokalizowanej na siatkówce. Zjawisko może wywołać także zdjęcie z lampą błyskową. Należy pamiętać, że objaw występuje również w innych chorobach, chociażby w zaćmie wrodzonej.

Dość częstym objawem siatkówczaka jest nagłe pojawienie się zeza u dziecka bez wcześniejszych chorób oka. Zmiany zlokalizowane w gałce ocznej mogą powodować wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego i silny ból głowy.

Retinoblastoma objawia się pogorszeniem widzenia, zaczerwienieniem gałki ocznej, poszerzeniem źrenicy po chorej stronie. Może wystąpić wylew krwi do przedniej komory oka. W rzadkich przypadkach spotykany jest oczopląs. Duże guzy wywołują niekiedy wytrzeszcz. Siatkówczak raczej nie daje objawów ogólnoustrojowych.

Jakie objawy dają nowotwory gałki ocznej u dorosłych?

Czerniak gałki ocznej przez długi czas może pozostawać bezobjawowy. Wówczas rozpoznawany jest dopiero podczas badania okulistycznego wykonywanego z innego powodu. Najczęstszą lokalizacją czerniaka oka jest naczyniówka (część błony naczyniowej, za sprawą licznych naczyń krwionośnych odpowiedzialna za odżywianie i dotlenianie pozostałych części oka). Objęcie procesem nowotworowym tej części gałki ocznej objawia się zaburzeniem widzenia, ubytkami w polu widzenia, uczuciem obecności błysków (fotopsji), bólem oka oraz podrażnieniem.

Ze względu na fakt, że ciało rzęskowe odpowiedzialne jest za akomodację, czerniak zlokalizowany w jego obszarze powoduje trudności z dostosowywaniem się oka do oglądania przedmiotów położonych w różnych odległościach.

Czerniak tęczówki może być widoczny jako ciemny, nieprawidłowy obszar i powoduje zmianę jej zabarwienia. Zwykle nie daje żadnych objawów.

Chłoniak gałki ocznej zlokalizowany na siatkówce objawia się przede wszystkim obniżeniem ostrości widzenia oraz zaburzeniami postrzegania wzrokowego (metamorfopsjami wzrokowymi). Chłoniak tęczówki powoduje z kolei ból oka i światłowstręt.

Zobacz wideo: Jak leczyć czerniaka oka?

36,6

Bibliografia:

1. Siatkówczak – objawy, diagnostyka, postępowanie, https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/014/722/original/46-52.pdf?1480600080.

2. Ocular melanoma: an overview of the current status, https://pdfs.semanticscholar.org/e74b/c04979ccc35e1d8c1abd1b9e267f0b7928d6.pdf.

3. Chłoniaki narządu wzroku, https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/014/669/original/26-34.pdf?1477401757.

Data aktualizacji: 14.09.2021,
Opublikowano: 14.09.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej