Głowa Meduzy jako objaw marskości wątroby i nadciśnienia wrotnego

Fot. magicmine / Getty Images

Głowa Meduzy to poszerzenie naczyń na powierzchni jamy brzusznej. Przyczynia się do tego marskość wątroby, czyli nieodwracalne uszkodzenie komórek wątrobowych. Głowa Meduzy może mieć różną wielkość i dać różne powikłania.

Głowa Meduzy to nie choroba, lecz objaw chorobowy. Pochodzi z łacińskiego określenia caput Medusae określającego znacznie poszerzone naczynia krwionośne krążenia obocznego, wytworzonego w przebiegu nadciśnienia wrotnego. To zaś jest bardzo często efektem schorzeń wątroby w postaci marskości. Nazwa tego objawu została zaczerpnięta z greckiego mitu o potwornej istocie Meduzie mającej na głowie węże zamiast włosów.

Czym jest głowa Meduzy?

Głowa Meduzy to poszerzenie naczyń krążenia obocznego powstałego w przebiegu nadciśnienia wrotnego. W praktyce klinicznej określeniem „głowa Meduzy” opisuje się poszerzenie żył ścian jamy brzusznej. Powstaje w przebiegu nadciśnienia wrotnego, którego główną przyczyną jest marskość wątroby.

Krążenie wątrobowe

W obrębie wątroby wyróżnia się tzw. krążenie wrotne. Żyła wrotna odpowiedzialna jest za doprowadzenie krwi do wątroby z górnej części przewodu pokarmowego, a także z okolic trzustki, śledziony i pęcherzyka żółciowego. Żyła wrotna powstaje z połączenia żyły krezkowej górnej i śledzionowej. Na wysokości więzadła wątrobowo-dwunastniczego dzieli się na gałęzie prawą oraz lewą, zaopatrujące odpowiednio prawy i lewy płat wątroby. Wychodzące z wątroby żyły wątrobowe zbierają całą krew, która trafia do wątroby z żyły wrotnej i tętnicy wątrobowej. Prawa żyła wątrobowa uchodzi prosto do żyły głównej dolnej. Żyła wątrobowa środkowa i lewa łączą się we wspólny pień, by również doprowadzić krew do żyły głównej dolnej. Jeśli przepływ przez wątrobę jest upośledzony, ciśnienie w żyle wrotnej wzrasta. Czasem konieczne bywa również wykształcenie przez organizm nowych połączeń pozwalających na ominięcie przeszkody w krążeniu.

Zobacz film: Budowa wątroby.Źródło: 36,6

Nadciśnienie wrotne a głowa Meduzy

Najczęstszą przyczyną nadciśnienia wrotnego jest marskość wątroby. Kiedy krew napotyka opór w wątrobie, wtórnie do tego dochodzi do powstania nadciśnienia w żyle wrotnej, czyli nadciśnienia wrotnego. Zaczyna się tworzyć krążenie oboczne, czyli wrotno-systemowe, pozwalające na obniżenia ciśnienia w żyle wrotnej. Nie są to jednak zupełnie nowe naczynia. Część połączeń wrotno-systemowych to istniejące fizjologicznie połączenia, które uległy poszerzeniu. Reszta powstaje z ponownego otwarcia się np. żył przypępkowych, czyli kanałów naczyniowych płodowych, które zostają zamknięte po urodzeniu. Istotnym mechanizmem tych połączeń jest również odwrócenie kierunku przepływu krwi wrotnej.

Najczęściej tworzą się połączenia przełykowe, czyli tzw. żylaki przełyku. Rzadziej występują żylaki we wnęce śledziony. Swoistym objawem nadciśnienia wrotnego jest poszerzenie żyły przypępkowej, która zwiększa średnicę powyżej 3 mm, i innych naczyń powierzchownych brzucha, tworzących głowę Meduzy na powierzchni brzucha.

Co wiesz o wątrobie? Sprawdź się w naszym quizie!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Głowa Meduzy jako objaw marskości wątroby

Marskość wątroby jest końcowym stadium uszkodzenia wątroby charakteryzującego się jej włóknieniem, przebudową architektoniczną narządu. W strukturze wątroby zaczynają się tworzyć nieprawidłowe guzki regeneracyjne, zmniejsza się ilość czynnego miąższu, zaczynają powstawać zaburzenia układu naczyniowego i nadciśnienie wrotne.

Marskość wątroby charakteryzuje się osłabieniem, męczliwością, żółtaczką, zmniejszeniem masy ciała, zanikami mięśni, skazą krwotoczną, głową Meduzy. Inne objawy mogą dotyczyć właściwie każdego narządu.

Data aktualizacji: 27.09.2018,
Opublikowano: 19.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Karczochy – te smakowite warzywa obniżają cholesterol, dbają o wątrobę i... pomagają schudnąć

Karczochy to warzywa cenione na całym świecie nie tylko ze względu na swój smak. Mają też wyjątkowe właściwości lecznicze, a ich regularne spożywanie obniża cholesterol, wspomaga leczenie chorej wątroby, a także ułatwia odchudzanie. Najsilniejsze działanie ma wyciąg z karczocha.

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Badanie HCV – ochrona przed zapaleniem wątroby typu C

Badanie HCV pozwala ustrzec się przed poważnym wirusem, który wywołuje zapalenie wątroby typu C, a w efekcie prowadzi do marskości wątroby lub przyczynia się do rozwoju nowotworu wątrobowokomórkowego.

Czytaj więcej
Termoablacja mięśniaków, wątroby i guzów przerzutowych. Na czym polega zabieg?

Termoablacja jest małoinwazyjną i coraz popularniejszą metodą leczenia, wykorzystującą prąd zmienny o dużej częstotliwości do wytworzenia wysokiej temperatury, która niszczy zmienione chorobowo tkanki. Termoablację stosuje się do walki z nowotworami, ale również do leczenia mięśniaków czy żylaków.

Czytaj więcej
Kolka wątrobowa – bolesne problemy z pęcherzykiem żółciowym. Jak sobie z nimi radzić?

Kolka wątrobowa to wyjątkowo bolesna dolegliwość, która wskazuje na problemy z wątrobą i woreczkiem żółciowym. Bagatelizowanie jej objawów może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Z kolką częściej zmagają się kobiety niż mężczyźni. 

Czytaj więcej
Święta w wersji light. Jak odchudzić tradycyjne świąteczne potrawy? 

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób czas obżarstwa i błogiego lenistwa. Niestety to, co przyjemne dla ducha, dla ciała już takie nie jest. Poza niestrawnością możemy także nabawić się przy świątecznym stole kilku nadprogramowych kilogramów. Co można przygotować w wersji light? Podpowiedzi znajdziecie poniżej!

Czytaj więcej
Polekowe uszkodzenie wątroby – przyczyny i leczenie

Polekowe uszkodzenie wątroby to poważne schorzenie, które pojawia się w wyniku terapii farmakologicznej. Aby go uniknąć, podczas przyjmowania leków należy stosować odpowiednią dietę, unikać alkoholu oraz przyjmować leki wyłącznie w dawkach wyznaczonych przez lekarza.

Czytaj więcej