Globulki, tabletki, żele dopochwowe i zioła w leczeniu infekcji intymnych

Fot: airbone77 / fotolia.com

Infekcje intymne można leczyć za pomocą preparatów dostępnych bez recepty, np. globulek bądź tabletek. W sprzedaży są też dostępne żele dopochwowe, zwalczające objawy zakażenia. Można sięgnąć także po maści łagodzące swędzenie.

Infekcje intymne są wywoływane przez dwie główne przyczyny: bakterie i grzyby. Częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. Ich główne objawy to upławy, świąd, pieczenie i ból przy oddawaniu moczu.

Infekcje intymne – przyczyny

Do zakażeń miejsc intymnych dochodzi na skutek nieodpowiedniej higieny: zbyt częstego lub rzadkiego podmywania się. Infekcje intymne u mężczyzn zazwyczaj są spowodowane rozwojem bakterii chorobotwórczych. 

Jedną z przyczyn schorzenia jest też stosowanie mydła, które zmienia pH pochwy, zamiast specjalnie przeznaczonego do tego celu żelu lub płynu. Częsta zmiana partnerów i irygacje także mogą wywoływać zakażenia. 

Zaburzenia hormonalne, a dokładniej niedobór estrogenów, to kolejny powód pojawienia się tego typu schorzeń u kobiet. Jest to również najczęstsza przyczyna infekcji intymnych w ciąży. Zakażenia występują u osób z obniżoną odpornością, np. na skutek przyjmowania leków immunosupresyjnych bądź steroidów.

Zobacz film: Co zrobić, aby uniknąć nawrotów infekcji intymnych? Źródło: 36,6.

Infekcje intymne – objawy

Najczęściej pojawiające się objawy infekcji intymnych to upławy. Oprócz nich występują też: pieczenie, swędzenie, a także zaczerwienienie miejsca, w którym pojawiło się zakażenie. 

Oddawanie moczu i stosunki seksualne mogą być bolesne. Zakażenie u mężczyzn objawia się zaczerwienieniem i podrażnieniem prącia oraz okolic cewki moczowej. Na penisie niekiedy pojawiają się czerwone wykwity i białawy nalot. Czasem występują też pęcherze, wewnątrz których znajduje się przezroczysty płyn. Zmiany są bolesne, a po pęknięciu powodują płytkie owrzodzenia. W przypadku pojawienia się tego typu zmian wymagana jest szybka konsultacja lekarska.

Jak zapobiegać infekcjom intymnym?

Aby zapobiec pojawieniu się infekcji intymnych, należy przede wszystkim zadbać o higienę. Mycie delikatnym preparatem dwa razy dziennie w zupełności wystarczy. Najlepiej zrezygnować z długich kąpieli – powinny na to zwrócić uwagę osoby, które mają problem z nawracającymi zakażeniami. Częstsze podmywanie jest dozwolone w trakcie trwania krwawienia miesiączkowego. 

Zobacz także: Swędzenie i pieczenie pochwy (przy sikaniu, podczas stosunku, przed okresem) – czy to objawy infekcji intymnej?

Należy nosić przewiewną, np. bawełnianą bieliznę i zmieniać ją codziennie. Ważne jest też używanie osobnych ręczników do miejsc intymnych. Nie warto stosować irygacji, które wypłukują pożyteczne baterie kwasu mlekowego z pochwy. 

Infekcjom intymnym można zapobiegać, przyjmując probiotyki ginekologiczne. Zawierają szczepy bakterii korzystnie działające na mikroflorę pochwy. Są to m.in. Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus gasseri i Lactobacillus reuteri. Najlepiej sięgnąć po probiotyki dopochwowe, które działają od razu po zastosowaniu na mikroflorę pochwy. Są bardziej skuteczne niż preparaty w formie tabletek. 

Mogą być przyjmowane nawet w trakcie ostrych stanów zapalnych. Infekcja intymna po antybiotyku to niestety częste zjawisko, dlatego także wtedy warto wspomóc organizm stosowaniem preparatów probiotycznych. Antybiotykoterapia niszczy mikroflorę bakteryjną w całym ciele, zabijając także korzystne bakterie.

Nawracające infekcje intymne

Nawracające infekcje intymne mogą wskazywać na cukrzycę bądź zaburzenia w tolerancji glukozy. W przypadku zakażeń pojawiających się częściej niż 4 razy w roku należy wykonać diagnostykę, zarówno ogólną, jak i pod kątem poziomu cukru we krwi.

Leczenie infekcji intymnych

W przypadku pojawienia się świądu lub upławów, w pierwszej kolejności można sięgnąć po leki bez recepty. Globulki na infekcje intymne są stosowane np. w leczeniu bakteryjnego zapalenia pochwy. Natomiast globulki z polikrezulenem pomogą zwalczyć upławy i świąd wywołane działaniem bakterii. 

Można kupić też maść na infekcje intymne, którą należy posmarować zewnętrzne narządy płciowe. To środek pomocny raczej w łagodnych zakażeniach spowodowanych drożdżakami. Bez recepty można też dostać preparaty z chlorowodorkiem benzydiaminy, który zmniejsza ból i działa przeciwzapalnie. Jest przeznaczony do miejscowego stosowania w postaci irygacji. 

W aptekach dostępny jest również krem z klotrimazolem na infekcje grzybicze. Można wypróbować żele dopochowowe, które zmniejszają uczucia pieczenia i świądu oraz regulują pH w pochwie. Jeśli preparaty dostępne bez recepty nie dają rezultatów, należy wybrać się do lekarza.

Zobacz także: Bakteryjne a grzybicze infekcje pochwy – przyczyny, objawy i leczenie 

Specjalista zapisze np. tabletki dopochwowe, w których składzie znajduje się kwas L-askorbinowy hamujący rozwój infekcji poprzez zakwaszenie środowiska w pochwie. Kolejnym składnikiem leku jest inulina - naturalny prebiotyk, który wzmaga rozwój bakterii wpływających korzystnie na mikroflorę pochwy. Dzięki zawartości kwasu hialuronowego i witaminy E, śluzówka pochwy jest lepiej nawilżona, a dzięki temu odporna na mikrourazy powstające na przykład na skutek stosunków płciowych.

Zobacz film: Wykorzystanie laserów w ginekologii. Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 15.05.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (3)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Kejt 30.09.2018r.

Jakie globulki polecane są aby ustąpił świąd i brzydki zapach?, lekarz dopiero za 5 dni

Westi 22.04.2018r.

a co najlepiej stosować na grzybice pochwy? bo mam bardzo zbliżone objawy, tu tez nie pomogą jakies leki bez recepty albo domowe sposoby ?

didi 21.04.2018r.

niestety czesto sie zdarzaja te infekcje intymne a chodzic ciagle do lekarza z nimi tez duzy wydatek... bo bez recepty to nie wiem czy te srodki sa skuteczne

Zobacz wszystkie 3 komentarzy
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej