Glejaki - przyczyny, objawy. Leczenie i rokowanie w zależności od typu guza

Fot: mtsaride / stock.adobe.com

Glejaki to nowotwory mózgowia o różnym stopniu złośliwości. Wczesne rozpoznanie, leczenie dostosowane do typu i fazy rozwoju nowotworu dają szansę na wyleczenie.

Glejaki to guzy mózgu, które są najczęstszymi pierwotnymi (tzn. nieprzerzutowymi) nowotworami pojawiającymi się wewnątrz mózgoczaszki i w kanale kręgowym. Choć należą do jednej grupy, różnią się bardzo budową komórki, stopniem złośliwości i podatnością na leczenie, więc histopatologiczne rozpoznanie typu nowotworu jest podstawowym elementem wpływającym na sposób leczenia i rokowanie.

Objawy glejaka

Glejak może dawać bardzo różnorodne objawy - w zależności od lokalizacji oraz tego, jaką wielkość osiąga guz. Rozwijając się w tkance mózgu, powoduje różnorodne objawy neurologiczne. Objawy ogólne (i najmniej specyficzne) to nudności, wymioty, zawroty i bóle głowy, spadek motywacji do działania, problemy z koncentracją, zapamiętywaniem, otępienie lub zaburzenia psychiczne. Pojawianie się tych symptomów jest najczęściej skutkiem wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego, spowodowanego przez guz.

Do tych objawów mogą dołączać problemy neurologiczne, których typ i nasilenie są zależne od tego, w jakiej okolicy mózgowia umiejscowił się guz. Są to najczęściej zaburzenia mowy, czucia, dysfunkcje ruchowe (niedowłady, porażenia, problemy z koordynacją ruchów). Osoba zgłaszająca się do lekarza może skarżyć się na funkcjonowanie wzroku, słuchu, problemy z rozpoznawaniem smaków lub zapachów.

Dodatkowym symptomem bywają napady padaczkowe. Mogą one przebiegać z utratą przytomności i drgawkami oraz prężeniem całego ciała. Mogą też mieć postać umiejscowioną - wówczas drgawki i zmiany napięcia mięśniowego następują w określonym obszarze. Ilość i intensywność napadów może się zwiększać w miarę rozwoju choroby.

Rodzaje glejaków

Nowotwory te powstają z komórek gleju, stanowiącego podstawę struktury mózgu. Glej wspiera, odżywia komórki nerwowe i pełni funkcje naprawcze.

Glejaki mają bardzo różne postacie histologiczne. Są to:

  • glejaki zarodkowe,
  • guzy wywodzące się z gleju gwiaździstego (stanowiące około 3/4 glejaków),
  • guzy pochodzące z gleju skąpowypustkowego i wyściółkowego (razem ok. 17%).

Spośród nowotworów gleju gwiaździstego najczęstszy jest glejak wielopostaciowy - o dużej atypii (zniekształceniu komórek), z ogniskami martwicy i dużą ilością patologicznych naczyń krwionośnych, które mogą spowodować wylew krwi do mózgu. Najłagodniejszym w tej grupie guzów jest gwiaździak włosiano komórkowy, zwany też gąbczakiem. Z grupy nowotworów skąpowypustkowych wymienić trzeba skąpodrzewiaka, który, choć rośnie powoli, nacieka szeroko struktury mózgu i opony. Wśród wyściółczaków szczególne miejsce zajmuje typ śluzowo-brodaweczkowaty charakteryzujący się minimalnym odsetkiem pojawiania się wznowy po usunięciu chirurgicznym.

Glejaki - złośliwość i rokowanie

Poszczególne formy glejaka mózgu mają bardzo różnorodne cechy. Te, które charakteryzują się powolnym wzrostem i których komórki zbliżone są budową do komórek prawidłowych, są w swym przebiegu łagodniejsze i rokują zdecydowanie lepiej.

Formy anaplastyczne (czyli nisko zróżnicowane, których komórki nie są podobne do tych, z których się wywodzą), szybko rosnące, z ogniskami martwicy, są bardziej agresywne, dają przy najwyższym stopniu złośliwości średni czas przeżycia 14 miesięcy, niezależnie od sposobu leczenia. Wśród tych nowotworów znajduje się najczęściej występujący u dorosłych glejak wielopostaciowy.

Glejaki pojawiają się u dzieci relatywnie częściej niż u dorosłych, ale mimo zwykle mniej korzystnej lokalizacji, są w mniejszym odsetku przypadków powodem śmierci chorego.

Zobacz film: Na czym polega immunoterapia? Źródło: 36,6.

Leczenie glejaków

O ile guz jest dobrze odgraniczony, nie nacieka w dużym stopniu otaczających go struktur, leczeniem podstawowym jest zabieg chirurgiczny zmierzający do całkowitego usunięcia nowotworu. Jeśli stopień zaawansowania nowotworu jest zbyt duży, rezygnuje się z zabiegu operacyjnego. Często też wykonuje się częściową resekcję (wycięcie) guza albo zabiegi stomijne, pozwalające na wytworzenie dodatkowej drogi odpływu płynu mózgowo-rdzeniowego. Celem tych procedur jest ograniczenie ucisku guza na otaczające tkanki i obniżenie nadciśnienia śródczaszkowego, a tym samym przedłużenie życie pacjenta.

W niemal każdym przypadku częścią leczenia jest chemioterapia radioterapia, choć poszczególne typy glejaków mają zróżnicowaną wrażliwość na tego typu działania. W radioterapii stosuje się zarówno napromienianie guza z zewnątrz (teleradioterapia), jak i (w uzasadnionych przypadkach) brachyterapię - napromienienie izotopem promieniotwórczym wszczepionym do wnętrza guza.

Dużo mówi się o zastosowaniu leczenia eksperymentalnego, ale żadna z licznych znanych metod (terapia genowa, wirusoterapia, leczenie zmiennym polem elektrycznym, leczenie glejaka wielopostaciowego za pomocą pochodzącego z konopi trans-?9-THC) nie potwierdziła jeszcze swojej skuteczności u ludzi.

Data aktualizacji: 07.12.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej