Glejak mózgu – przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie i jakie są szanse przeżycia?

Fot: Andriy Onufriyenko / Andriy Onufriyenko

Glejak mózgu jest groźnym, najczęściej złośliwym, nowotworem, który rozwija się wewnątrz czaszki. Ze względu na trudny dostęp i późną diagnozę często daje bardzo złe rokowania. Objawy, które daje, zależą od miejsca, w którym się pojawił.

Glejak mózgu jest drugim co do częstotliwości nowotworem występującym u dzieci. Dotychczas nie ustalono, jakie są tego przyczyny, ponieważ nowotwór ten wykazuje bardzo niską dziedziczność.

Co to jest glejak mózgu i jakie są jego przyczyny?

Glejak mózgu jest jedną z najczęstszych zmian nowotworowych wewnątrz czaszki. Jak sama nazwa wskazuje, wykształca się on z komórek glejowych. Pełnią one różnorodne funkcje w organizmie, między innymi:

  • współtworzą barierę krew-mózg;
  • odżywiają komórki nerwowe;
  • syntetyzują enzymy;
  • tworzą osłonki mielinowe;
  • pełnią funkcje ochronne.

Komórki glejowe wykazują dużą zdolność do samoistnych podziałów i w patologicznych przypadkach, gdy dochodzi do ich nadmiernego rozrostu i dzielenia się, powstają nowotwory.

Przyczyny tych procesów nie są do końca zbadane. Obecnie wyklucza się działanie czynników chemicznych, fizycznych, urazów i obecności wirusa Epsteina-Barra. Najlepiej zbadaną przyczyną raka mózgu jest promieniowanie jonizujące, wytwarzane przez pierwiastki promieniotwórcze i wykorzystywane podczas badań RTG.

Jakie objawy daje glejak mózgu?

Każdy glejak mózgu daje nieswoiste objawy oraz inne, zależne od miejsca lokalizacji. Niecharakterystyczne symptomy związane są z rośnięciem ciśnienia wewnątrzczaszkowego i należą do nich:

  • senność;
  • zaburzenia świadomości;
  • problemy ze wzrokiem;
  • nudności i wymioty;
  • zaburzenia równowagi;
  • sztywność karku;
  • porażenie nerwu odwodzącego.

Specyficzne objawy glejaka mózgu zależą od miejsca jego lokalizacji i są spowodowane uciskiem lub zniszczeniem danego rejonu mózgu. W przypadku guzów umiejscowionych w płacie czołowym może dojść do zmian osobowości, agresji oraz zmniejszenia zdolności intelektualnych i umiejętności koncentracji. Nowotwory w obszarze skroniowym powodują trudności z rozumieniem tego, co się słyszy lub czyta, a także z mową i pisaniem. Przy glejaku w płacie ciemieniowym powstaje problem z rozpoznawaniem przedmiotów trzymanych w dłoni, a jeśli lokalizuje się on w okolicy potylicy, pojawiają się zaburzenia widzenia. Głębokie nowotwory półkul mózgowych dają ciężkie objawy w postaci otępienia, utraty kontroli nad zwieraczami i zaburzeń układ hormonalnego.

Glejak mózgu – leczenie

Leczenie glejaka mózgu polega na ogół na zastosowaniu operacji chirurgicznej (gdy jest to możliwe) oraz chemioterapii i radioterapii. Trwają nieustanne badania nad znalezieniem skuteczniejszych metod i obecnie wykorzystuje się również immunoterapię, terapię wirusową oraz genoterapię. Podejrzewa się także leczniczy wpływ THC. Wszystkie terapie niosą ze sobą ryzyko i duże skutki uboczne.

Glejak mózgu – rokowania

Najgorsze rokowania ma wielopostaciowy glejak mózgu, ze względu na agresywny rozwój i naciekający charakter. Z tego powodu jest często trudny do usunięcia chirurgicznego i częściowo odporny na radioterapię. Obecnie najczęściej stosuje się połączenie chemioterapii i napromieniowania, co daje najlepsze efekty. Glejak mózgu jest jednak często bardzo trudny do całkowitego wyleczenia – powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu i nierzadko pojawiają się wznowy.

Szanse przeżycia w przypadku glejaka mózgu są często mniejsze niż w przypadku innych nowotworów, jednak zawsze zależą od wielu indywidualnych czynników, w tym stopnia złośliwości. O ile od postawienia diagnozy wielopostaciowego glejaka rzadko przeżywa się dłużej niż rok, to w przypadku glejaków 1 stopnia ponad połowa pacjentów żyje dłużej niż 10 lat.

Glejak mózgu 1, 2, 3, i 4 stopnia

Najłatwiejsze w leczeniu i dające najlepsze rokowania są glejaki 1 stopnia, podczas gdy 4 stopień raka prawie zawsze kończy się śmiercią.

Glejak mózgu a dziedziczenie

Na większość chorób nowotworowych wpływ ma kombinacja czynników genetycznych i środowiskowych oraz stylu życia. Glejak mózgu wykazuje bardzo niską dziedziczność – mniej niż 5% osób zapadających na niego miało takie przypadki w rodzinie. Ryzyko wystąpienia tego rodzaju raka zwiększają jednak niektóre dziedziczne choroby – stwardnienie rozsiane guzowate, nerwiakowłókniakowatość typu I, zespół Turcota i zespół Li-Fraumeni. Dotyczy to jednak głównie dzieci i młodych dorosłych.

Glejak mózgu a telefon komórkowy

Dotychczas nie udowodniono, że telefon komórkowy może wpłynąć na rozwinięcie się glejaka mózgu. Jednak ze względu na rosnącą liczbę przypadków tego nowotworu bez zauważalnych przyczyn przypuszcza się, że może istnieć związek pomiędzy nadmiernym używaniem tych sprzętów a rakiem mózgu.

Z tego względu istnieją zalecenia profilaktyczne, które obejmują:

  • ograniczenie używania telefonów komórkowych przez dzieci;
  • częstsze korzystanie z zestawów głośnomówiących;
  • niekorzystanie z telefonów przy słabym zasięgu;
  • niespanie z telefonami komórkowymi;
  • noszenie telefonów w etui lub torebce;
  • wybieranie telefonów o niskim współczynniku absorpcji swoistej (SAR).

Zobacz wideo: Co to jest glejak mózgu i jakie daje objawy?

36,6

Bibliografia:

1) http://glejak.com/objawy-guza-mozgu/

2) http://glejak.com/glejak-wielopostaciowy/

3) https://www.zwrotnikraka.pl/czy-telefon-komorkowy-powoduje-raka/

A: Dorota Blumczyńska

Z: lek. Agnieszka Widera

Data aktualizacji: 14.10.2022,
Opublikowano: 20.02.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej