GIS zdecydował o wycofaniu partii oleju z ryżu. Dlaczego?
Fot: Nicholas77 / gettyimages.com
Główny Inspektorat Sanitarny zdecydował o wycofaniu ze sklepów w całym kraju partii oleju z ryżu. Dlaczego produkt zniknął ze sklepowych półek?
Zgodnie z decyzją GIS ze sklepów w całym kraju zostanie wycofany produkt SoRiso Olej z ryżu z otrębów ryżowych naturalny 100 proc. o pojemności 500 ml, który został wyprodukowany przez Italmex Warszawa Sp. z o.o. Wycofana ze sprzedaży zostanie partia oleju o numerze E411 z datą przydatności do spożycia 15.10.2021 r.
Powodem wycofania oleju z ryżu jest przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu estrów glicydowych (2954 ± 857 µg/kg) oraz estry 3-monochloropropanodiolu (3-MCPD) na poziomie 8937 ± 1787 µg/kg.
Producent po otrzymaniu wyników badań dobrowolnie rozpoczął procedurę wycofania produktu z rynku oraz poinformował konsumentów o zagrożeniu. Mimo że firma, która wyprodukowała olej zadeklarowała, że przeprowadzi własne, bardziej szczegółowe badania, to Państwowa Inspekcja Sanitarna i tak będzie prowadziła dalsze działania wyjaśniające.
Olej ryżowy jest doskonałym dodatkiem do sałatek. Zawiera sporo cennych witamin (E i K) oraz cennych substancji, takich jak żelazo, fitosterole oraz lecytyna. Badania pokazują, że spożywany regularnie pomaga obniżyć poziom cholesterolu, a tym samym zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Olej ryżowy działa przeciwnowotworowo, a także spowalnia proces starzenia się organizmu.
Ergonomia pracy jest ważna z wielu względów. Stosowanie się do jej zasad sprawia, że ogranicza się ryzyko pojawienia wad kręgosłupa, problemów ze stawami i bólu głowy. Ergonomiczny monitor chroni wzrok oraz ułatwia wykonywanie obowiązków zawodowych, dzięki optymalnej wielkości obrazu. Sprawdź, o czym pamiętać, by pracować zdrowo przy komputerze.
W filetach śledziowych znaleziono bakterię Listeria monocytogenes - takie ostrzeżenie wydał GIS. Sprawdź, o jaki konkretnie produkt chodzi i jakie mogą być konsekwencje jego spożycia.
Przestępcy wymyślają substancje narkotykowe, które potrafią zabić za pierwszym razem – ostrzegał w Dzień Dobry TVN prof. Mariusz Jędrzejko. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, w Polsce pojawiła się już kolejna bardzo niebezpieczna substancja o nazwie 4F-MDMB-BICA. Narkotyk jest odpowiedzialny za przynajmniej 11 zgonów na Węgrzech w okresie od maja do sierpnia bieżącego roku.
Napoje energetyczne działają pobudzająco i polepszają koncentrację. Jednocześnie jednak fatalnie działają na jakość snu i żołądek. Co jeszcze "gwarantują" nam energetyki? Sprawdź!
Dla wszystkich fanów "36,6" mamy dobrą wiadomość! Już dzisiaj startuje ósmy sezon programu. Jakie konkretnie tematy zostały poruszone w pierwszym odcinku? Sprawdź koniecznie!
Plan na sobotnie popołudnie? O godzinie 18:00 serwujemy ósmy sezon najzdrowszego programu telewizyjnego w Polsce. Zbiórka? Przed ekranami TVN. Nie może ciebie zabraknąć!
Ocet spirytusowy ma wiele zastosowań. Używa się go w przemyśle tekstylnym, do produkcji detergentów i artykułów spożywczych czy w kosmetyce. Warto jednak wiedzieć, że przyjmowany w małych ilościach ma też świetny wpływ na nasze zdrowie.
O jaki produkt chodzi tym razem? Ventolin. Co to za preparat? Środek ten przepisuje się przede wszystkim astmatykom i alergikom. Ułatwia on oddychanie zarówno u dorosłych, jak i dzieci.