GIS ostrzega przed bąblowicą. Co to za choroba i jak można się nią zarazić?

Fot: wilatlak villette / gettyimages.com

Główny Inspektorat Sanitarny przestrzega przed bąblowicą. To groźna choroba, którą mogą przenosić domowe zwierzaki. Można ją także złapać po zjedzeniu nieumytych owoców. Jakie objawy daje bąblowica i jak się przed nią chronić? 

GIS opublikował na swoich stronach ostrzeżenie przed bąblowicą. Choroba bardzo często rozwija się bezobjawowo, a pozostawiona bez leczenia może doprowadzić do bardzo poważnych problemów ze zdrowiem. Czym właściwie jest bąblowica?

Co to jest bąblowica?

Bąblowica to schorzenie wywoływane przez larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis. Jaja pasożyta mogą się znajdować w kale psów lub lisów, na niedokładnie lub wcale nie umytych owocach, niedogotowanej żywności oraz w skażonej wodzie. Co zrobić, żeby nie zachorować? Przede wszystkim trzeba przestrzegać podstawowych zasad higieny - dokładanie myć ręce oraz wszystkie warzywa i owoce. Należy także unikać jedzenia surowych lub prawie surowych potraw, a także picia wody niewiadomego pochodzenia.

Zobacz także: Pasożyty u dzieci - skąd się biorą i jak sobie z nimi poradzić?

Bąblowica  - jakie daje objawy?

Bąblowica to choroba, która nie zawsze daje objawy. Zdarza się, że schorzenie rozwija się latami i pacjenci przez przypadek dowiadują się, że mają pasożyta. Objawy, które pojawiają się u osób zakażonych będą zależały od rodzaju tasiemca.

Organizm, który chroni się przed tasiemcem jednojamowym (tzw. bąblowca jednojamowa) zaczyna wytwarzać specjalną osłonę z tkanki łącznej. W ten sposób - najczęściej w wątrobie - tworzą się cysty. Kiedy są bardzo duże i zaczynają naciskać na inne narządy chorzy skrzą się na bóle lub kłucie w brzuchu. Jeśli pasożyt zagnieździ się w płucach, może wywoływać częste infekcje układu oddechowego. 

Zobacz film i dowiedz się, jak w naturalny sposób oczyścić organizm z pasożytów:

Zobacz film: Jak naturalnie pozbyć się pasożytów z organizmu? Źródło: 36,6

Jeśli w ciele znajduje się tasiemiec wielojamowy mówi się o bąblowicy wielojamowej. U osób z tym schorzenie pasożyt najczęściej żeruje w wątrobie. Czasem zdarza się, że dociera do płuc czy mózgu. Bez względu na to, w którym organie znajdzie się tasiemiec, wywołuje w nim bardzo poważne uszkodzenia. Bąblowica wielojamowa może prowadzić do padaczki, zaburzeń wzroku, a także przyczynić się do rozwoju żółtaczki. Może także spowodować znacznego powiększenia wątroby. Czasem zdarza się, że zmiany w organizmie wywołane przez tasiemca brane są za nowotwór.

Zobacz także: Co można zrobić, aby uniknąć zakażenia pasożytami? Profilaktyka

Bąblowica - leczenie 

Bąblowica to choroba, której nie można lekceważyć. Szacuje się, że pozostawiona bez leczenia aż w 90 proc. przypadków kończy się śmiercią pacjenta. Jeśli lekarz podejrzewa bąblowicę powinien zlecić badanie obrazowe oraz pobrać wycinek wątroby do badania histopatologicznego.

Leczenie bąblowicy zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby oraz rodzaju tasiemca, który znajduje się w organizmie. W przypadku pacjentów z tasiemcem jednojamowym, jeśli cysty są duże - konieczna jest interwencja chirurga, w skrajnych przypadkach konieczny może być przeszczep wątroby. Przy lżejszym przebiegu choroby stosuje się leczenie farmakologiczne.

U pacjentów z bąblowicą wielojamową konieczny jest zabieg operacyjny. Chorzy do końca życia muszą także przyjmować leki.

Data aktualizacji: 21.07.2020,
Opublikowano: 21.07.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej